Skip to content

Co to jest plik MP4 (i jak go otworzyć)?

27 de lipiec de 2021
2018 09 05 12h26 30

Plik z rozszerzeniem .mp4 to format pliku wideo MPEG-4. MP4 to jeden z najpopularniejszych formatów plików wideo używanych do pobierania i przesyłania strumieniowego filmów z Internetu. Jest to bardzo wszechstronny i skompresowany format wideo, który może również przechowywać dźwięk, napisy i obrazy nieruchome.

Co to jest plik MP4?

Pliki MP4 zostały utworzone zgodnie ze standardem ISO/IEC 14496-12:2001 przez ISO/IEC i Motion Picture Experts Group (MPEG). Z tego powodu MP4 jest międzynarodowym standardem kodowania audiowizualnego.

Początkowo stworzony w 2001 roku, MPEG-4 Part 12 był oparty na formacie QuickTime File Format (.MOV). Obecna wersja — MPEG-4 Part 14 — została wydana w 2003 roku. MP4 jest uważany za format kontenera multimediów cyfrowych — zasadniczo jest to plik zawierający skompresowany zbiór danych. Standard określa sposób przechowywania danych w samym kontenerze, ale nie sposób, w jaki te dane są zakodowane.

Dzięki wysokiemu stopniowi kompresji stosowanemu w filmach MP4, dzięki temu pliki mają znacznie mniejszy rozmiar niż inne formaty wideo. Zmniejszenie rozmiaru pliku również nie wpływa od razu na jakość pliku. Prawie cała oryginalna jakość jest zachowana. Dzięki temu MP4 jest przenośnym i przyjaznym dla Internetu formatem wideo.

Chociaż pliki MP4 mogą odtwarzać dźwięk, nie należy ich mylić z M4A i MP3, ponieważ są to formaty plików, którezawierają tylko dźwięk.

Jak otworzyć plik MP4?

Ponieważ MP4 jest standardowym formatem plików wideo, prawie wszystkie odtwarzacze wideo obsługują MP4. Aby otworzyć plik, wystarczy kliknąć dwukrotnie plik wideo, a otworzy się on w domyślnej przeglądarce wideo systemu operacyjnego. Android i iPhone natywnie obsługują również odtwarzanie plików MP4 — wystarczy dotknąć pliku, a błyskawicznie obejrzysz swój film.


Użytkownicy systemów Windows i macOS mogą odtwarzać pliki MP4 bez konieczności instalowania oprogramowania innych firm. Windows domyślnie używa Windows Media Player; w systemie macOS są odtwarzane przy użyciu QuickTime.

1627378591 771 Co to jest plik MP4 i jak go otworzyc

Jeśli jednak wolisz inny odtwarzacz wideo niż którykolwiek z nich, zmiana skojarzenia pliku jest prostym procesem w systemie Windows lub MacOS. I najprawdopodobniej nawet nie będziesz musiał tego robić. Po zainstalowaniu nowej aplikacji do odtwarzania wideo istnieje duże prawdopodobieństwo, że nowa aplikacja zażąda skojarzenia z plikami MP4 podczas instalacji, chyba że określono inaczej.

Czy ten post był pomocny?