Skip to content

Co to jest plik PDF (i jak go otworzyć)?

7 de lipiec de 2021
2018 07 30 16h27 09 1024x469 1

Plik z rozszerzeniem .pdffile jest plikiem w formacie Portable Document Format (PDF). Pliki PDF są zwykle używane do rozpowszechniania dokumentów tylko do odczytu, które zachowują układ strony. Są one powszechnie używane w dokumentach, takich jak podręczniki użytkownika, e-booki, formularze wniosków i zeskanowane dokumenty, żeby wymienić tylko kilka.

Co to jest plik PDF?

PDF został stworzony przez Adobe w latach 90., aby osiągnąć dwie rzeczy. Po pierwsze, ludzie powinni mieć możliwość otwierania dokumentów na dowolnym sprzęcie lub systemie operacyjnym bez konieczności korzystania z aplikacji do ich tworzenia — wystarczy czytnik PDF, a obecnie większość przeglądarek internetowych pasuje do tego rachunku. Po drugie, gdziekolwiek otworzysz plik PDF, układ dokumentu powinien wyglądać tak samo.

Pliki PDF mogą zawierać tekst, obrazy, osadzone czcionki, hiperłącza, wideo, interaktywne przyciski, formularze i nie tylko.

Jak wyświetlić plik PDF

Ponieważ pliki PDF są standardowym formatem, istnieje wiele aplikacji, które mogą otwierać pliki PDF. Przeglądarki internetowe, oficjalny Acrobat Reader firmy Adobe, aplikacje innych firm, a nawet aplikacje do edycji tekstu.

Najłatwiejszy sposób przeglądania pliku PDF: użyj przeglądarki internetowej

Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie przeglądarka internetowa, której używasz, może wyświetlać pliki PDF, a robienie tego jest w większości takie samo w systemie macOS i Windows.


Jeśli nie masz innej aplikacji, która może czytać pliki PDF, prawdopodobnie Twoja przeglądarka jest już domyślną aplikacją i możesz po prostu dwukrotnie kliknąć plik, aby go otworzyć.

Jeśli nie, kliknij plik prawym przyciskiem myszy, wskaż menu „Otwórz za pomocą”, a następnie kliknij swoją ulubioną przeglądarkę.

1625641115 236 Co to jest plik PDF i jak go otworzyc

Wyniki są podobne do każdego innego programu.

1625641115 739 Co to jest plik PDF i jak go otworzyc

Aby uzyskać większą kontrolę i lepszą obsługę funkcji: użyj czytnika stacjonarnego

Adobe Acrobat Readerto oficjalne narzędzie do czytania plików PDF. Jest bezpłatny i jest dostępny dla systemów Windows, macOS, iOS i Android.

Po zainstalowaniu programu Acrobat Reader wystarczy dwukrotnie kliknąć dowolny plik PDF, który chcesz otworzyć.

1625641116 234 Co to jest plik PDF i jak go otworzyc


Jak widać, ma o wiele więcej funkcji do kontrolowania widoku, a także możliwość eksportowania plików PDF do edytowalnego formatu, takiego jak dokument Microsoft Office.

Oczywiście istnieją również aplikacje innych firm do przeglądania plików PDF, z których niektóre są szybsze i mniej rozdęte niż Adobe Reader.

Jak edytować plik PDF

Jeśli chcesz edytować plik PDF, ale pozostawić go w formacie PDF, Twoje opcje są ograniczone. Złotym standardem jest tutaj własny Adobe Acrobat DC. Niestety, to trochę drogie. Wersja standardowa kosztuje 12,99 USD miesięcznie i wymaga rocznego zobowiązania. Jest również dostępny tylko dla systemu Windows. Wersja pro kosztuje 14,99 USD miesięcznie i wymaga również rocznego zobowiązania. Ten jest dostępny zarówno dla systemu Windows, jak i macOS.

W wersji Pro dostępny jest siedmiodniowy bezpłatny okres próbny, więc jeśli potrzebujesz tylko edytować dokument lub dwa, może to działać dla Ciebie.

Dostępne są również darmowe narzędzia. Naszym ulubionym jest Edytor PDF-XChange, który umożliwia wprowadzanie podstawowych zmian i adnotacji.

Jak utworzyć plik PDF

Istnieje kilka sposobów tworzenia pliku PDF z prawie wszystkiego — dokumentów Word, stron internetowych i tak dalej.

Na początek zarówno Windows, jak i macOS umożliwiają „drukowanie” do pliku PDF. Tak więc prawie wszystko, co możesz wydrukować, możesz zapisać jako plik PDF.

1625641116 894 Co to jest plik PDF i jak go otworzyc

Niektóre aplikacje, takie jak Chrome, mają również własne wbudowane drukarki PDF.

1625641116 461 Co to jest plik PDF i jak go otworzyc


Jeśli potrzebujesz większej kontroli nad tym, jak wyglądają Twoje pliki PDF (np. przygotowujesz coś do profesjonalnego drukowania), będziesz musiał zwrócić się do Adobe Acrobat DC.

Jak przekonwertować plik PDF na coś, co można edytować?

Możesz także przekonwertować plik PDF na inny format pliku, który możesz łatwiej edytować.

Zazwyczaj będziesz chciał przekonwertować plik PDF na coś, co może obsłużyć Twój edytor tekstu. Mamy już świetne artykuły na temat konwertowania plików PDF do Microsoft Word lub Google Docs, więc przeczytaj je, jeśli musisz to zrobić. Nawet jeśli używasz innego edytora tekstu, po konwersji powinien on być w stanie obsłużyć jeden z tych formatów.

Jedyny problem z konwersją dokumentów za pomocą programu Word lub wbudowanych narzędzi Google polega na tym, że czasami mogą mieć trudności z utrzymaniem złożonego formatowania i układu. Jeśli masz plik PDF, który pasuje do tego rachunku, możesz wypróbować Adobe Program Acrobat Reader DC. Chociaż aplikacja jest bezpłatna, musisz zapłacić 1,99 USD miesięcznie, jeśli chcesz, aby mogła konwertować pliki PDF na inne formaty, takie jak Word. Jeśli jest to coś, co musisz robić regularnie, ta opłata jest prawdopodobnie tego warta, ponieważ korzystanie z programu Acrobat jest najbardziej niezawodnym sposobem zmiany plików PDF na dokumenty Word, ponieważ zwykle utrzymuje formatowanie całkiem dobrze. Oczywiście pełna wersja programu Acrobat DC może również wykonać tę pracę, ale nie jest warta dodatkowych kosztów, jeśli wszystko, co musisz zrobić, to przekonwertować dokumenty.

Istnieje również kilka narzędzi do konwersji online, z których możesz skorzystać, jeśli żadne z tych innych nie odpowiada Twoim potrzebom. Ponieważ te rozwiązania są oparte na chmurze i umożliwiają konwersję dowolnego pliku PDF bez konieczności instalowania oprogramowania na komputerze. Należy jednak pamiętać, że musisz przesłać dokument na ich serwery, więc jeśli Twój dokument zawiera poufne informacje, możesz pominąć ten krok.


Zamzar to jedna z bardziej popularnych witryn do konwersji plików online, która sprawdziła się u nas. Ich bezpłatna usługa umożliwia konwersję dowolnego pliku o rozmiarze do 100 MB. Po przesłaniu i wybraniu formatu, na który chcesz go przekonwertować, dokument zostanie wysłany do Ciebie e-mailem z linkiem do pobrania.

1625641116 598 Co to jest plik PDF i jak go otworzyc

Dodatkową korzyścią korzystania z Zamzara jest to, że obsługuje on ogromną liczbę formatów, na które można konwertować, w tym różne formaty dokumentów, obrazów, a nawet e-booków.

Czy ten post był pomocny?