Skip to content

Co to jest plik RTF (i jak go otworzyć)?

27 de lipiec de 2021
2018 07 12 15h49 55

Plik z rozszerzeniem .RTF jest plikiem w formacie Rich Text Format. Podczas gdy normalny plik tekstowy przechowuje tylko zwykły tekst, pliki RTF mogą zawierać dodatkowe informacje o stylu czcionki, formatowaniu, obrazach i nie tylko. Świetnie nadają się do udostępniania dokumentów między platformami, ponieważ są obsługiwane przez wiele aplikacji.

Co to jest plik RTF?

RTF został stworzony przez zespół Microsoft Word w latach 80-tych. Został pomyślany jako uniwersalny format, który może być używany przez większość edytorów tekstu, ułatwiając ludziom udostępnianie dokumentów programu Word osobom, które nie używają programu Word. Został również włączony jako domyślny format używany przez wbudowaną aplikację Windows WordPad — lekki edytor tekstu.

Zanim zostały zastąpione przez pliki HTML, RTF był również używany jako podstawa plików pomocy systemu Windows.

Ponieważ większość edytorów tekstu może odczytywać i zapisywać plik RTF, oznacza to, że jeśli utworzysz go w systemie Windows, będziesz mógł wysłać go do kolegi, który używa macOS lub Linux, bez żadnych problemów. Jest również szeroko stosowany w innych typach aplikacji, takich jak klienci poczty e-mail.

Microsoft zaprzestał opracowywania RTF w 2008 roku, ale nadal jest szeroko obsługiwany przez aplikacje w prawie każdym systemie operacyjnym.

Jak otworzyć plik RTF?

Pierwszą rzeczą, którą należy wypróbować, jest dwukrotne kliknięcie (lub dotknięcie telefonu komórkowego), aby bezpośrednio otworzyć plik RTF.


Prawie na pewno masz już wbudowaną lub zainstalowaną w systemie aplikację do otwierania plików RTF. Po pierwsze, jeśli masz zainstalowaną dowolną aplikację do przetwarzania tekstu — Microsoft Word, LibreOffice, OpenOffice, AbiWord itd. — możesz otworzyć za jej pomocą plik RTF.

Większość usług synchronizacji plików — takich jak Dropbox, OneDrive i Dysk Google — ma wbudowane przeglądarki, które umożliwiają przynajmniej odczytanie pliku RTF, nawet jeśli nie możesz tam edytować. Dokumenty Google pozwalają jednak edytować pliki RTF.

Większość systemów operacyjnych ma wbudowany edytor, który może otwierać pliki RTF. W systemie Windows jest to WordPad. W macOS możesz używać Apple TextEdit lub Apple Pages. A jeśli nie zainstalowałeś czegoś innego (np. Microsoft Word), te aplikacje będą domyślnym otwieraniem plików RTF. Na przykład, nawet w nowej instalacji systemu Windows, dwukrotne kliknięcie pliku RTF otwiera go bezpośrednio w programie WordPad.

1627402886 277 Co to jest plik RTF i jak go otworzyc

Notatka:I chociaż w większości dystrybucji Linuksa nie ma wbudowanego edytora RTF, z pewnością możesz zainstalować coś takiego jak LibreOffice.

Jeśli wolisz, aby pliki RTF otwierały się w innej aplikacji niż ta, która jest obecnie ustawiona jako domyślna, jest to dość łatwe. W systemie Windows lub macOS po prostu kliknij plik prawym przyciskiem myszy, a zobaczysz polecenie „Otwórz za pomocą” lub coś podobnego do wybrania aplikacji, której chcesz użyć.


Oto okno, które pojawia się, gdy robisz to w systemie Windows (macOS jest podobny). Pokazuje listę aplikacji, które mogą otwierać pliki RTF. Po prostu wybierz ten, którego chcesz użyć. Możesz też wybrać opcję „Zawsze używaj tej aplikacji do otwierania plików .rtf”, aby ta aplikacja stała się domyślną.

1627402886 598 Co to jest plik RTF i jak go otworzyc

Jak przekonwertować plik RTF

Chociaż wiele aplikacji obsługuje pliki RTF, możesz chcieć je przekonwertować na coś innego. Nie możesz po prostu zmienić rozszerzenia pliku, aby to zrobić — musisz przekonwertować plik. Zazwyczaj będziesz chciał przekonwertować go do formatu używanego przez twój edytor tekstu. Najprostszym sposobem na to jest otwarcie pliku RTF w tej aplikacji, a następnie użycie tej aplikacji do zapisania go w innym formacie.

Na przykład, jeśli otworzysz plik RTF w programie Microsoft Word, a następnie użyjesz polecenia Zapisz jako, pojawi się okno dialogowe Zapisz jako. Następnie możesz użyć menu rozwijanego „Zapisz jako typ”, aby wybrać spośród wielu różnych formatów.

1627402886 658 Co to jest plik RTF i jak go otworzyc

Jeśli nie masz zainstalowanego pełnego edytora tekstu, możesz również wypróbować wszystko, co jest dostępne w twoim systemie operacyjnym. Na przykład okno Zapisz jako w programie WordPad nie oferuje tylu formatów, co Microsoft Word, ale wciąż jest kilka przydatnych.

1627402886 195 Co to jest plik RTF i jak go otworzyc

Czy ten post był pomocny?