Skip to content

Co to jest plik systemowy Windows?

26 de lipiec de 2021
2018 07 08 6

Technicznie rzecz biorąc, plik systemowy Windows to dowolny plik z włączonym atrybutem ukrytego systemu. W praktyce pliki systemowe to te pliki, od których system Windows zależy do prawidłowego działania. Obejmują one od sterowników sprzętowych po pliki konfiguracyjne i DLL, a nawet różne pliki gałęzi, które tworzą rejestr systemu Windows.

Pliki te są często zmieniane automatycznie podczas aktualizacji systemu lub instalacji aplikacji, ale ogólnie rzecz biorąc, najlepiej pozostawić pliki systemowe w spokoju. Usunięcie, przeniesienie, zmiana nazwy lub zmiana tych plików może spowodować całkowitą awarię systemu. Z tego powodu często są one ukryte i przeznaczone tylko do odczytu. To powiedziawszy, istnieje wiele hacków i poprawek – w tym kilka, które przedstawiliśmy na tej stronie – które obejmują modyfikowanie plików systemowych.

Jeśli jesteś ostrożny i wiesz, co robisz — lub postępujesz zgodnie z instrukcjami z zaufanego źródła — możesz uzyskać wiele korzyści z tego typu hacków.

Gdzie są przechowywane pliki systemowe?

Pliki systemowe zwykle znajdują się w określonych folderach, które są identyfikowane jako folder systemowy. Aby dodatkowo zapobiec przypadkowemu usunięciu, pliki te są domyślnie ukryte w systemie Windows. Nie pojawiają się również w wyszukiwaniach.

Prawda jest taka, że ​​pliki systemowe mogą być przechowywane w wielu miejscach na twoim komputerze. Na przykład folder główny dysku systemowego (C:) zawiera pliki systemowe, takie jak plik strony (pagefile.sys) i plik hibernacji (hiberfil.sys).


Większość plików systemowych Windows jest przechowywana w C: Windows, zwłaszcza w podfolderach, takich jak / System32 i / SysWOW64. Ale znajdziesz także pliki systemowe rozrzucone po folderach użytkowników (takich jak folder appdata) i folderach aplikacji (takich jak ProgramData lub foldery Program Files).

Jak wyświetlić ukryte pliki systemowe w systemie Windows

Chociaż pliki systemowe są domyślnie ukryte w systemie Windows, wystarczy, że system Windows je wyświetli.

Pamiętaj tylko, że usuwanie, przenoszenie, edytowanie lub zmiana nazwy tych plików może powodować różnego rodzaju problemy. Naszą radą jest pozostawienie plików systemowych ukrytych w większości. Jeśli celowo pracujesz z plikami systemowymi podczas hackowania lub dostrajania, wyświetl je, a następnie ukryj je ponownie, gdy skończysz.

Aby wyświetlić pliki systemowe w systemie Windows, zacznij od otwarcia okna Eksploratora plików. W Eksploratorze plików przejdź do Widok> Opcje> Zmień folder i opcje wyszukiwania.

1627313547 413 Co to jest plik systemowy Windows

W oknie Opcje folderów przejdź do zakładki „Widok”, a następnie usuń zaznaczenie opcji „Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego (zalecane)”. Po zakończeniu kliknij „OK”.

1627313547 646 Co to jest plik systemowy Windows


Teraz będziesz mógł zobaczyć ukryte pliki systemowe. Zwróć uwagę, że ikony plików systemowych są ciemniejsze niż ikony plików niesystemowych, aby pomóc w określeniu ich ważności.

1627313547 117 Co to jest plik systemowy Windows

Co się stanie, jeśli pliki systemowe ulegną uszkodzeniu?

To naprawdę zależy od tego, które pliki systemowe są uszkodzone, więc objawy mogą obejmować wszystko, od nieuruchamiania się (lub awarii) aplikacji, błędów niebieskiego ekranu, a nawet niepowodzenia uruchomienia systemu Windows.

Jeśli podejrzewasz, że są uszkodzone lub brakujące pliki systemowe, istnieje kilka wbudowanych narzędzi systemowych, które mogą pomóc. Kontroler plików systemowych (SFC) skanuje pliki systemowe Windows i może zastąpić te, których brakuje lub są uszkodzone. Polecenie Obsługa i zarządzanie obrazami wdrażania (DISM) może pomóc w rozwiązaniu podstawowych problemów, które uniemożliwiają SFC wykonanie swojej pracy. Używając ich razem, powinieneś być w stanie skutecznie naprawić brakujące lub uszkodzone pliki systemowe.

SFC skanuje komputer w poszukiwaniu plików systemu Windows pod kątem uszkodzeń lub innych zmian. Jeśli znajdzie plik, który został zmodyfikowany, automatycznie zastąpi go poprawną wersją.

1627313548 985 Co to jest plik systemowy Windows

Jeśli wszystko inne zawiedzie i żadna z tych opcji nie zadziała, zawsze możesz odświeżyć lub zresetować komputer do stanu domyślnego. Ta opcja powinna być używana tylko w ostateczności. Wszystkie Twoje osobiste pliki zostaną zachowane, ale wszelkie aplikacje pobrane z rynku wtórnego zostaną usunięte.

Czy ten post był pomocny?