Skip to content

Co to jest plik WebP (i jak go otworzyć)?

25 de lipiec de 2021
2019 06 12 16h24 41

Plik z rozszerzeniem .webp to format pliku opracowany przez Google w celu zmniejszenia rozmiaru obrazów bez konieczności poświęcania jakości na rzecz miejsca do przechowywania. Obrazy WebP zostały zaprojektowane tak, aby przyspieszyć działanie sieci, a mniejsze, bogatsze zdjęcia mogą być używane przez programistów.

Co to jest plik WebP?

WebP (wymawiane Weppy) jest siostrzanym projektem formatu kontenera wideo WebM — opartym na kodeku wideo VP8 opracowanym przez On2 Technologies — wydanym przez Google. Google nabył On2 Technologies 19 lutego 2010 r., a następnie udostępnił WebP we wrześniu tego samego roku.

Z 60%-65% bajtów na większości stron internetowych, które są obrazami, Google postanowił stworzyć bezpłatny format plików o otwartym kodzie źródłowym, który przechowuje zarówno stratne, jak i bezstratne formaty kompresji w wysokiej jakości. Utrzymując jakość, ale zmniejszając rozmiar obrazów, strony ładują się szybciej, zużywają mniej przepustowości i oszczędzają energię — zwłaszcza na urządzeniach mobilnych — gdy strony używają obrazów WebP.

WebP używa kompresji predykcyjnej do kodowania obrazu, który sprawdza wartości w sąsiednich blokach pikseli w celu przewidzenia wartości w bloku, a następnie koduje tylko różnicę między nimi. Pozwala to na wielokrotne kopiowanie pikseli w jednym pliku, a nadmiarowe dane są usuwane z każdego bloku. Zapisywanie tylko tych danych, które zmieniają się między poszczególnymi blokami, zmniejsza przestrzeń dyskową w porównaniu z formatami PNG i JPEG. Możesz dowiedzieć się więcej od urzędnika Strona referencyjna technik kompresji WebP.

Bezstratne obrazy WebP są o 26% mniejsze niż pliki PNG i do 34% mniejsze niż pliki stratneJPEG w odpowiedniku podobieństwo strukturalne (SSIM) indeks jakości.

Jak otworzyć jeden?

Ponieważ WebP został opracowany przez Google i jest bezpłatny, został już zintegrowany z wieloma aplikacjami i oprogramowaniem, które możesz już mieć na swoim komputerze. Większość przeglądarek internetowych ma już wymaganą wtyczkę do obsługi formatu.


Obrazy WebP są przeznaczone do użytku w Internecie i są prawie nie do odróżnienia od JPEG i PNG, więc być może nawet nie zauważyłeś, na co patrzysz. Możesz zapisać obraz WebP na swoim komputerze w taki sam sposób, jak każdy inny obraz w Internecie; kliknij obraz prawym przyciskiem myszy i kliknij „Zapisz obraz jako”.

Kliknij obraz prawym przyciskiem myszy, a następnie kliknij Zapisz obraz jako

Wybierz miejsce docelowe na komputerze, w którym chcesz zapisać obraz, a następnie kliknij „Zapisz”.

Wybierz miejsce docelowe pliku, a następnie kliknij Zapisz

Jeśli masz Chrome, Firefox, Edge lub Opera, wystarczy dwukrotnie kliknąć obraz, a otworzy się on w domyślnej przeglądarce, abyś mógł go wyświetlić.

Obraz WebP otwiera się bezpośrednio w przeglądarce Chrome po kliknięciu

Możesz edytować pliki WebP za pomocą oprogramowania graficznego, takiego jak GIMP, ImageMagick lub MicrosoftPaint, które domyślnie otwierają pliki WebP. W systemie Windows kliknij prawym przyciskiem myszy obraz, wskaż „Otwórz za pomocą”, a następnie wybierz program, za pomocą którego chcesz edytować.

Otwórz WebP z alternatywną aplikacją w systemie Windows


IrfanWidok, Przeglądarka zdjęć systemu Windows, oraz Photoshop wszystkie wymagają wtyczek do otwierania obrazów WebP.

Zawsze możesz zmienić domyślną aplikację dla typu pliku, jeśli chcesz otworzyć plik za pomocą innego programu na komputerach Mac i Windows. Lub po prostu użyj przeglądarki Google Chrome, aby najpierw pobrać obrazy WebP jako JPEG lub PNG.

Konwertuj obraz WebP bezpośrednio w Google Chrome

Czy ten post był pomocny?