Skip to content

Co to jest plik XPS i dlaczego system Windows ma drukować na jednym?

24 de lipiec de 2021
microsoft xps document writer on windows 8 1024x425 1

Format XPS jest alternatywą Microsoftu dla PDF. Został wprowadzony w systemie Windows Vista, ale nigdy nie zyskał dużej popularności. Jednak nowoczesne wersje systemu Windows nadal zapewniają lepszą obsługę plików XPS niż pliki PDF.

Kiedyś uważany za możliwego „zabójcę PDF”, format pliku XPS żyje teraz w systemie Windows, pozornie z czystej bezwładności. Przeciętna osoba powinna trzymać się z dala od plików XPS i zamiast tego używać plików PDF.

Notatka:Jeśli używasz systemu Windows 10, w końcu dodali wbudowaną obsługę drukowania do plików PDF, więc miejmy nadzieję, że nigdy więcej nie będziesz musiał zajmować się plikiem w formacie XPS. Czytaj dalej dla potomności i używaj PDF zamiast XPS.

Co to jest plik XPS?

Pomyśl o pliku XPS takim jak plik PDF (lub PostScript). Plik XPS reprezentuje dokument o stałym układzie, podobnie jak plik PDF. XPS obejmuje również obsługę innych funkcji, które można znaleźć w formacie PDF, takich jak podpisy cyfrowe i DRM.

XPS jest teraz technicznie ustandaryzowanym, otwartym formatem — oznacza Open XML Paper Specification. XPS jest formatem otwartym w taki sam sposób, w jaki „Office Open XML” jest otwartym, ustandaryzowanym formatem dokumentów Microsoft Office. Inne firmy zajmujące się oprogramowaniem nie zdecydowały się na włączenie obsługi XPS.


Domyślnie system Windows 8 używa rozszerzenia pliku OXPS dla generowanych plików XPS. OXPS to skrót od OpenXPS – jest to ustandaryzowana wersja oryginalnego formatu XPS. W rzeczywistości nie jest kompatybilny z przeglądarką XPS dołączoną do systemu Windows 7, więc musisz przekonwertować pliki OXPS na XPS, jeśli chcesz je wyświetlić w systemie Windows 7.

Krótko mówiąc, plik XPS to mniej kompatybilna wersja pliku PDF firmy Microsoft.

1627133635 934 Co to jest plik XPS i dlaczego system Windows ma

Funkcjonalność XPS dołączona do systemu Windows

Windows Vista, Windows 7 i Windows 8 zawierają wbudowane narzędzia XPS. Nawet Windows 8 ma lepszą obsługę plików XPS niż plików PDF.

  • Program do zapisywania dokumentów Microsoft XPS: Microsoft instaluje wirtualną drukarkę o nazwie „Microsoft XPS Document Writer”. Ta drukarka tworzy pliki XPS z dokumentów, które na niej drukujesz. To jak funkcja „drukuj do PDF”, ale mniej przydatna, ponieważ nie jest tak kompatybilna z innym oprogramowaniem.
  • Przeglądarka XPS: Dołączona aplikacja XPS Viewer umożliwia przeglądanie dokumentów XPS na pulpicie.

Podczas gdy Windows 8 zachwala lepszą obsługę plików PDF ze względu na nowoczesną aplikację „Reader”, będziesz potrzebować aplikacji innej firmy, jeśli chcesz przeglądać pliki PDF na pulpicie lub drukować do plików PDF.

1627133635 554 Co to jest plik XPS i dlaczego system Windows ma

Kiedy należy używać plików XPS?

Chociaż XPS był uważany za potencjalnego „zabójcę plików PDF”, gdy był dołączony do systemu Windows Vista sześć lat temu, nigdy nie stał się bardzo popularny. Mimo że system Windows zachęca swoich użytkowników do drukowania w plikach XPS zamiast w plikach PDF, włączając drukarkę XPS Document Writer, niewielu użytkowników wydaje się tworzyć pliki XPS.

Nie jest jasne, dlaczego chcesz utworzyć plik XPS zamiast pliku PDF, chyba że musisz wydrukować dokument do pliku i nie możesz zainstalować drukarki PDF. Microsoft z pewnością nie argumentował, że pliki XPS są lepsze niż pliki PDF i milczał z jakiegokolwiek powodu, aby z nich korzystać w ostatnich latach. W rzeczywistości, włączenie przeglądarki PDF w Windows 8 może być postrzegane jako Microsoft cofający się o krok, wprowadzając wsparcie dla konkurencyjnego formatu dokumentów.


Chociaż zalety drukowania do plików XPS są niejasne, wady są dość oczywiste. Świat w dużej mierze ustandaryzował pliki PDF, podczas gdy pliki XPS pozostają mało używane. Jeśli próbujesz wysłać komuś dokument, możesz się założyć, że będzie on zaznajomiony z plikami PDF i będzie mógł go otworzyć. Plik XPS może wyglądać nieznajomo, a odbiorca może nie być w stanie go otworzyć. Na przykład komputery Mac nie mają wbudowanej obsługi plików XPS, ale mają wbudowaną obsługę plików PDF. Wiele innych programów może obsługiwać pliki PDF, ale nie obsługuje plików XPS. Istnieją aplikacje przeglądarek innych firm, które mogą odczytywać pliki XPS, ale obsługa nie jest tak powszechna.

1627133635 411 Co to jest plik XPS i dlaczego system Windows ma

Podsumowując, prawdopodobnie nie chcesz używać plików XPS do swoich osobistych dokumentów. XPS wydaje się zaniedbany, podobnie jak inna technologia Microsoft wprowadzona w tym samym czasie: Silverlight. Silverlight miał być „flash killerem” Microsoftu, ale teraz odkłada się go na bok. Podobnie jak Silverlight nie zdołał zastąpić Flasha, XPS nie może zastąpić PDF.

Czy ten post był pomocny?