Skip to content

Co to jest poprawka wtorek dla systemu Windows i kiedy to jest?

27 de lipiec de 2021
img 5d9b84024c876

„Wtorek poprawek” firmy Microsoft ma miejsce w drugi wtorek każdego miesiąca. To dzień, w którym, jak w zegarku, Microsoft wypuszcza duże pakiety aktualizacji dla Windows 10, Windows 7, Microsoft Office i innego oprogramowania.

Co to jest poprawka Microsoftu we wtorek?

Czasami nazywany „Wtorkiem aktualizacji”, Wtorek łaty jest nieoficjalnym terminem na dzień, w którym firma Microsoft wydaje pakiety aktualizacji dla systemu operacyjnego Windows i innych aplikacji firmy Microsoft, w tym pakietu Microsoft Office.

Ponieważ Microsoft łata luki w zabezpieczeniach, nie publikuje tych poprawek natychmiast. Zamiast tego firma gromadzi te poprawki w większej aktualizacji, która zostanie wydana we wtorek.

Microsoft robi to, aby proces aktualizacji był jak najbardziej przewidywalny dla administratorów. Specjaliści IT wiedzą, że poprawki będą dostarczane w drugi wtorek każdego miesiąca i mogą zaplanować ich przetestowanie lub instalację. Powinno to być łatwiejsze niż ciągłe nakładanie mniejszych łat i bardziej przewidywalne niż duże łatki przybywające w przypadkowy dzień miesiąca.

Kiedy jest we wtorek patcha?

Patch Tuesday pojawia się w drugi wtorek każdego miesiąca. Dokładniej, w Ameryce Północnej występuje w drugi wtorek każdego miesiąca.


Firma Microsoft nie ma zagwarantowanego terminu wydania tych poprawek i biuletynów informacyjnych firmy Microsoft na ich temat. Te aktualizacje zazwyczaj się pojawiają 10:00 czasu pacyficznego standardowego, ale mogą zostać zwolnione później w ciągu dnia.

System Windows 10 sprawdza dostępność aktualizacji mniej więcej raz dziennie. Przeciętny komputer z systemem Windows powinien automatycznie pobrać te aktualizacje za pośrednictwem witryny Windows Update do środy po południu, jeśli jest włączony i podłączony do Internetu. Oczywiście administratorzy mogą zdecydować się na opóźnienie i przetestowanie tych aktualizacji przed wdrożeniem ich na komputerach w swoich organizacjach.

Aktualizacje są publikowane nie tylko we wtorki

Jak mogłeś zauważyć, Patch Tuesday to nie jedyna data, w której pojawiają się aktualizacje. W niektórych przypadkach Microsoft wyda aktualizacje „poza pasmem” dla szczególnie krytycznych luk w zabezpieczeniach, zwłaszcza tych, które są wykorzystywane na wolności.

Jeśli jednak luka w zabezpieczeniach nie jest wykorzystywana na wolności i można poczekać kilka tygodni, Microsoft poczeka na poprawkę we wtorek, aby wydać tę aktualizację.

Nawet jeśli dostaniesz jedną lub więcej mniejszych łatek w ciągu miesiąca, zawsze we wtorek pojawi się większa aktualizacja. Zawiera ona wszystkie aktualizacje, których nie trzeba było spieszyć.

Wtorkowa łatka dotyczy aktualizacji „B”

Windows Update pokazujący opcjonalną aktualizację.

W żargonie aktualizacji firmy Microsoft aktualizacje wtorkowe są nazywane aktualizacjami „B”, ponieważ są wydawane w drugim tygodniu każdego miesiąca.


Firma Microsoft wydaje również opcjonalne pakiety aktualizacji w trzecim lub czwartym tygodniu miesiąca. Są one znane jako aktualizacje „C” i „D”. Należą do nich poprawki błędów i ulepszenia problemów, które nie są lukami w zabezpieczeniach. Po przetestowaniu tych aktualizacji ich poprawki trafią do aktualizacji B w przyszłym miesiącu we wtorek z łatami.

Te aktualizacje C i D są teraz wyświetlane jako „aktualizacje opcjonalne” w witrynie Windows Update w systemie Windows 10.

Wtorkowa łatka nie jest przeznaczona tylko dla Microsoft

Inne firmy zdecydowały się dołączyć do Patch Tuesday, aby ułatwić administratorom systemu aktualizację swoich systemów za pomocą poprawek bezpieczeństwa.

Na przykład firma Adobe publikuje również aktualizacje zabezpieczeń dla swojego oprogramowania, takie jak wtyczka przeglądarki Adobe Flash Player i przeglądarka Acrobat Reader PDF we wtorek firmy Microsoft.

Wtorkowa łatka nie jest przeznaczona dla dużych aktualizacji systemu Windows 10

Firma Microsoft wydaje teraz duże aktualizacje systemu Windows 10 raz na sześć miesięcy. Na przykład ostatnią dużą aktualizacją systemu Windows 10 była aktualizacja z maja 2019 r. i została poprzedzona aktualizacją z października 2018 r.

Te aktualizacje nie zostaną wydane we wtorek z patchem. Są wydawane w dowolnym dniu, w którym Microsoft zdecyduje się je wydać.


Nawet po oficjalnym wydaniu każdej większej aktualizacji proces wdrażania jest powolny. Duże aktualizacje, takie jak te, mogą nie zostać automatycznie zainstalowane na komputerze dopiero kilka miesięcy później, ponieważ firma Microsoft używa teraz sztucznej inteligencji do określenia, kiedy jest pewna, że ​​aktualizacja jest bezpieczna do zainstalowania dla danej kombinacji sprzętu i oprogramowania. Nadal możesz pominąć oczekiwanie i zainstalować je natychmiast, ale Microsoft twierdzi, że masz większe szanse na dobre wrażenia, jeśli zdecydujesz się poczekać.

W przeciwieństwie do wtorkowych aktualizacji, które nie zawierają nowych funkcji. Zawierają ważne aktualizacje zabezpieczeń i sprawdzone poprawki błędów. Domyślnie są one automatycznie instalowane dla wszystkich użytkowników systemu Windows tak szybko, jak to możliwe.

Możesz wyświetlić informacje o aktualizacjach systemu Windows 10 w witrynach firmy MicrosoftStrona historii aktualizacji systemu Windows 10.

Czy ten post był pomocny?