Skip to content

Co to jest „proces bezczynności systemu” i dlaczego używa tak dużo procesora?

21 de lipiec de 2021
img 5cba3e5dd2975 1024x469 1

Czy kiedykolwiek otworzyłeś Menedżera zadań i zauważyłeś, że proces bezczynności systemu wykorzystuje 90% lub więcej twojego procesora? Wbrew pozorom to nie jest zła rzecz. Oto, co faktycznie robi ten proces.

Ten artykuł jest częścią naszej ciągłej serii wyjaśniającej różne procesy występujące w Menedżerze zadań, takie jak Runtime Broker, svchost.exe, dwm.exe, ctfmon.exe, rundll32.exe, Adobe_Updater.exe i wiele innych. Nie wiesz, czym są te usługi? Lepiej zacznij czytać!

Co to jest proces bezczynności systemu?

Jeśli kiedykolwiek przeglądałeś Menedżera zadań – użytkownicy systemu Windows 10 muszą zajrzeć do zakładki „Szczegóły” – zobaczysz, że proces bezczynności systemu używa większości, jeśli nie całego, procesora. Ale proces bezczynności systemu jest właśnie tym; proces bezczynności wykonywany przez system operacyjny. Bez tego procesu, który stale zajmuje procesora czymś do zrobienia, twój system może potencjalnie się zawiesić.

Innymi słowy, zasoby procesora używane przez proces bezczynności systemu to tylko zasoby procesora, które nie są używane. Jeśli programy wykorzystują 5% twojego procesora, proces bezczynności systemu będzie wykorzystywał 95% twojego procesora. Można go traktować jako prosty symbol zastępczy. Dlatego Menedżer zadań opisuje ten proces jako „procent czasu, w którym procesor jest bezczynny”. Posiada PID (identyfikator procesu) równy 0.

System Windows ukrywa informacje o procesie bezczynności systemu z normalnej karty Procesy w Menedżerze zadań systemu Windows 10, aby wszystko było proste, ale nadal jest wyświetlane na karcie Szczegóły.

Proces bezczynności systemu na karcie Szczegóły w Menedżerze zadań systemu Windows 10

Dlaczego system Windows potrzebuje procesu bezczynności systemu?

Bez tego procesu, który zawsze zajmuje procesora czymś do zrobienia, twój system może potencjalnie zawiesić się. System Windows uruchamia ten proces jako część konta użytkownika SYSTEM, więc jest on zawsze aktywny w tle podczas działania systemu Windows.

Procesy bezczynności systemu są natywnymi systemami operacyjnymi Windows NT, pochodzącymi z 1993 roku — pojawiają się również w systemach uniksopodobnych, takich jak Linux, ale działają nieco inaczej. Proces bezczynności systemu to normalna część systemu operacyjnego, która uruchamia jeden wątek na każdym rdzeniu procesora w systemie wieloprocesorowym, podczas gdy systemy korzystające z wielowątkowości mają jeden wątek bezczynności na procesor logiczny.

Jedynym celem procesu bezczynności systemu jest utrzymanie procesora zajętego robieniem czegoś — dosłownie wszystkiego — podczas oczekiwania na kolejne obliczenia lub wprowadzony do niego proces. Powodem, dla którego to wszystko działa, jest to, że bezczynne wątki używają zerowego priorytetu, który jest niższy niż zwykłe wątki, co pozwala na wypchnięcie ich z kolejki, gdy system operacyjny ma prawidłowe procesy do uruchomienia. Następnie, gdy procesor zakończy to zadanie, jest gotowy do ponownej obsługi procesu bezczynności systemu. Posiadanie bezczynnych wątków zawsze w stanie gotowości — jeśli jeszcze nie są uruchomione — sprawia, że ​​procesor działa i czeka na wszystko, co system operacyjny rzuci na niego.

Dlaczego używa tak dużo procesora?

Jak wspomniano wcześniej, ten proces wydaje się zużywać dużo procesora, co można zauważyć, jeśli otworzysz Menedżera zadań, szukając procesów zasobożernych. To normalne, ponieważ jest to specjalne zadanie uruchamiane przez harmonogram systemu operacyjnego tylko wtedy, gdy procesor jest bezczynny, co – chyba że robisz coś, co wymaga dużej mocy obliczeniowej – będzie wyglądać na dość wysokie.

Aby zrozumieć liczbę obok procesu w Menedżerze zadań, musisz myśleć odwrotnie niż normalnie. Reprezentuje procent dostępnego procesora, a nie jego wykorzystanie. Jeśli programy używają 5% procesora, wtedy SIP pokaże, że używa 95% procesora lub 95% procesora jest nieużywane lub niepożądane przez inne wątki w systemie.

Ale mój komputer działa wolno!

Jeśli twój komputer jest wolny i zauważysz wysokie użycie przez proces bezczynności systemu — cóż, to nie jest wina procesu bezczynności systemu. Zachowanie tego procesu jest całkowicie normalne i sugeruje, że problem nie jest spowodowany wysokim obciążeniem procesora. Przyczyną może być brak pamięci, wolne miejsce na dane lub coś innego zużywającego zasoby komputera. Jak zawsze, dobrym pomysłem jest uruchomienie skanowania za pomocą programu antywirusowego, jeśli występują problemy i nie używasz niczego, co mogłoby spowalniać komputer.

Jeśli to nic nie daje, a wydajność nadal jest niższa niż zwykle, spróbuj odinstalować nieużywane programy, wyłączyć programy uruchamiane podczas uruchamiania komputera, zmniejszyć animacje systemowe, zwolnić miejsce na dysku lub defragmentować dysk twardy.

Wyłączanie aplikacji startowej w Menedżerze zadań systemu Windows 10

Proces bezczynności systemu jest integralną częścią systemu operacyjnego Windows i chociaż może się wydawać, że pochłania ponad 90%, pokazuje tylko dostępne zasoby i że procesor nic nie robi w tej chwili.

Czy ten post był pomocny?