Skip to content

Co to jest proces WindowServer i dlaczego działa na moim Macu?

15 de lipiec de 2021
macbook neat

Podczas sprawdzania Monitora aktywności zauważyłeś, że coś, co nazywa się WindowServer, od czasu do czasu zajmuje dużo mocy procesora. Czy ten proces jest bezpieczny?

Ten artykuł jest częścią naszej ciągłej serii wyjaśniającej różne procesy znalezione w Monitorze aktywności, takie jakkernel_task,hidd, mdsworker,installed i wiele innych.Nie wiesz, co to za usługi? Lepiej zacznij czytać!

WindowServer jest podstawową częścią systemu macOS i rodzajem łącznika między aplikacjami a wyświetlaczem. Jeśli zobaczysz coś na ekranie komputera Mac, WindowServer to tam umieści. Każde otwierane okno, każda przeglądana witryna, każda gra, w którą grasz — WindowServer „wyciąga” to wszystko na ekranie. Możesz przeczytaj więcej w przewodniku programisty Apple jeśli jesteś skłonny technicznie, ale nie jest to do końca lekka lektura.

W większości przypadków po prostu wiedz, że WindowServer jest tym, czego używa macOS i każda uruchomiona na nim aplikacja, aby wyświetlać rzeczy na ekranie. Jest całkowicie bezpieczny.

Dlaczego WindowServer wykorzystuje tak dużo procesora?

Jak już powiedzieliśmy, każda aplikacja komunikuje się z WindowServerem w celu rysowania rzeczy na ekranie. Jeśli WindowServer zajmuje dużo mocy procesora, spróbuj zamknąć aplikacje i sprawdzić, czy zużycie spada. Jeśli zauważysz szczególnie duży spadek po zamknięciu określonego programu, prawdopodobnie ten program jest odpowiedzialny za wysokie zużycie procesora.


W pewnym stopniu jest to normalne: programy, które stale zmieniają to, co jest wyświetlane na ekranie, będą w dużym stopniu korzystać z WindowServer, co oznacza, że ​​będą zużywać moc procesora. Dlatego ma sens, aby gry, edytory wideo i inne stale odświeżające się aplikacje powodowały gwałtowny wzrost wykorzystania procesora WindowServer.

To powiedziawszy, czasami błąd w oprogramowaniu może powodować nadmierne użycie procesora WindowServer. Jeśli zauważysz ten wzór i nie myślisz o aplikacji powinien powodując tak duży skok w wykorzystaniu procesora WindowServer, rozważ skontaktowanie się z programistą. . Być może znalazłeś problem, który mogą rozwiązać.

Jeśli WindowServer zużywa dużo energii, nawet jeśli nie masz zbyt wiele uruchomionego sprzętu, wciąż możesz wypróbować kilka rzeczy. Najpierw sprawdź nasz artykuł o przyspieszeniu powolnego komputera Mac, w szczególności sekcję dotyczącą zmniejszania przezroczystości. Znajdziesz tę opcję w Preferencje systemowe> Dostępność> Wyświetlacz i wiadomo, że zmniejsza użycie procesora WindowsSever, szczególnie na starszych komputerach Mac.

Co to jest proces WindowServer i dlaczego dziala na moim

Możesz także spróbować zamknąć niepotrzebne okna, upewniając się, że na pulpicie nie ma zbyt wielu ikon, i zmniejszając liczbę pulpitów używanych w Kontroli misji. Jeśli nic z tego nie działa, rozważ zresetowanie pamięci NVRAM; które mogą pomóc w niektórych przypadkach.

Jeszcze jedna rzecz, o której należy pamiętać: jeśli używasz wielu monitorów, WindowServer będzie zużywał więcej mocy procesora, aby korzystać z wielu wyświetlaczy. Im więcej wyświetlaczy dodasz, tym bardziej to będzie prawdziwe.

Kredyt zdjęciowy: Hamza Butt

Czy ten post był pomocny?