Skip to content

Co to jest PunkBuster i czy mogę go odinstalować?

21 de lipiec de 2021
img 5b32a1c17bb19 1024x469 1

PunkBuster to program zapobiegający oszustwom instalowany w niektórych grach na PC. Zawiera dwa procesy — PnkBstrA.exe i PnkBstrB.exe — które działają w tle na komputerze. PunkBuster monitoruje Twój system w poszukiwaniu dowodów oszukiwania w grach online.

Co to jest PunkBuster?

1626871256 5 Co to jest PunkBuster i czy moge go odinstalowac

PunkBuster, opracowany przezNawet Balance, Inc., ma długą historię. Został stworzony w 2000 roku i został po raz pierwszy zintegrowany z 2001 rokuPowrót do zamku Wolfenstein. Jest obecnie dostępny dla systemów Mac i Linux, a także Windows, więc nawet gracze Mac lub Linux mogą zauważyć, że PunkBuster działa w tle. PunkBuster jest instalowany automatycznie po zainstalowaniu gry, która go używa.

To oprogramowanie działa w tle na twoim komputerze. Jeśli grasz w grę online dla wielu graczy korzystającą z PunkBuster i masz połączenie z serwerem zabezpieczonym przez PunkBuster, skanuje on pamięć komputera w poszukiwaniu wszelkich dowodów znanych programów „oszukujących” lub „hakujących”. PunkBuster posiada funkcję automatycznej aktualizacji, która pobiera bazę danych nowych „definicji” znanych programów oszukujących.

Innymi słowy, działa bardzo podobnie do programu antywirusowego, z wyjątkiem tego, że skanuje komputer w poszukiwaniu programów oszukujących zamiast złośliwego oprogramowania. W szczególności PunkBuster szuka narzędzi, takich jak „aimboty”, które są przeznaczone do strzelanek, „map hacki”, które pokazują pełną mapę w grach online, narzędzia, które pozwalają widzieć przez ściany i wszystko inne, co daje nieuczciwą przewagę łamiąc zasady gry wieloosobowej. Nie ma znaczenia, czy oszukujesz w grach dla jednego gracza.

PunkBuster nie tylko przygląda się procesom działającym na Twoim komputerze — może również sprawdzać, czy nie zmodyfikowałeś plików gry. Został zaprojektowany, by rozwalić tych oszukujących „punków”. W końcu nie jest fajnie być deptanym w grze online przez kogoś, kto oszukuje.

Kiedy jest aktywny PunkBuster?

1626871256 725 Co to jest PunkBuster i czy moge go odinstalowac

Funkcje zapobiegające oszustwom są aktywowane tylko podczas grania w grę obsługującą PunkBuster na serwerze obsługującym PunkBuster. Gry muszą być specjalnie zaprojektowane do obsługi PunkBuster, a od operatora każdego serwera gier zależy, czy PunkBuster jest wymagany, czy nie. Ale kiedy jesteś podłączony do serwera, który wymaga PunkBuster, będzie monitorował twój komputer w tle, aby upewnić się, że nie oszukujesz.


Gdy jesteś połączony z serwerem, administrator serwera ma do dyspozycji różne narzędzia, których może użyć do sprawdzenia twojego systemu, w tym robienie zrzutów ekranu twojej gry i przeglądanie informacji o twoich powiązaniach klawiszy.

Jeśli PunkBuster zauważy coś podejrzanego, serwery obsługujące PunkBuster mogą Cię zablokować. Czasami otrzymasz ostrzeżenie, ale możesz również zostać na stałe zbanowany na podstawie klucza CD gry, w którą grasz, lub szczegółów sprzętowych komputera, na którym grasz. Te stałe zakazy mogą uniemożliwić granie w gry obsługujące PunkBuster na dowolnym serwerze obsługującym PunkBuster na tym komputerze.

Czy PunkBuster mnie szpieguje?

1626871257 413 Co to jest PunkBuster i czy moge go odinstalowac

Jeśli PunkBuster jest zainstalowany, zawsze działa w tle na twoim komputerze. Dlatego zobaczysz proces PnkBstrA.exe w Menedżerze zadań i usługę PnkBstrA w aplikacji Usługi.

Jednak PunkBuster przez większość czasu nic nie robi. Uruchamia się tylko wtedy, gdy grasz w grę online, która integruje się z PunkBuster i grasz na serwerze obsługującym PunkBuster. Jeśli nie, PunkBuster nie zrobi nic więcej niż pobranie aktualizacji definicji.

Które gry z niego korzystają?

PunkBuster nie jest tak powszechny jak kiedyś. Współczesne gry w dużej mierze przeniosły się na inne narzędzia zapobiegające oszustwom, takie jak System zapobiegający oszustwom zaworowym (VAC) wbudowany w Steam. Gry Blizzarda, takie jak Obserwacja mieć wbudowany funkcja zapobiegająca oszustwom, także. Jeśli jednak zainstalowałeś kilka gier na swoim komputerze, istnieje duża szansa, że ​​i tak masz uruchomiony PunkBuster w tle.


Ostatnią dużą grą integrującą PunkBuster był Battlefield Hardline, wydany w 2015 roku, ale jest również zintegrowany z wieloma starszymi grami Battlefield. PunkBuster jest również częścią starszych gier Call of Duty, takich jak Call of Duty 4 Modern Warfare, a także gry takie jak Far Cry 3i Assassin’s Creed 4: Czarna Flaga.

Jednak PunkBuster nie został zintegrowany z nową grą online od 2015 roku. Jeśli grasz w grę online dla wielu graczy wydaną w ciągu ostatnich kilku lat, nie wymaga ona PunkBuster.

Czy mogę odinstalować PunkBustera?

Prawdopodobnie nie grasz aktywnie w grę wieloosobową, która wymaga oprogramowania zapobiegającego oszustwom PunkBuster, więc możesz je odinstalować, jeśli chcesz.

Aby to zrobić, przejdź do Panelu sterowania> Odinstaluj program. Wybierz „Usługi PunkBuster” na liście zainstalowanego oprogramowania, a następnie kliknij przycisk „Odinstaluj/Zmień”.

1626871257 117 Co to jest PunkBuster i czy moge go odinstalowac

Jeśli z jakiegoś powodu potrzebujesz PunkBustera, zobaczysz komunikat o błędzie związany z PunkBusterem podczas próby połączenia się z serwerem dla wielu graczy online w grze. Zawsze możesz udać się do urzędnika Strona pobierania PunkBusteraby pobrać i zainstalować go w swoim systemie w przyszłości.

1626871257 924 Co to jest PunkBuster i czy moge go odinstalowac

Po zainstalowaniu będziesz mógł ponownie połączyć się z serwerami obsługującymi PunkBuster.

Czy ten post był pomocny?