Skip to content

Co to jest „rpcsvchost” i dlaczego działa na moim Macu?

2 de sierpień de 2021
xshutterstock 530337757.jpg.pagespeed.gpjpjwpjwsjsrjrprwricpmd.ic .za xAbvkPk

Podczas korzystania z Monitora aktywności możesz znaleźć coś o nazwie rpcsvchost, aby zobaczyć, co działa na komputerze Mac. Na czym polega ten proces i czy powinieneś się martwić? Jednym słowem nie: rpcsvhost jest podstawową częścią macOS.

Ten artykuł jest częścią naszej bieżącej serii wyjaśniającej różne procesy występujące w Monitorze aktywności, takie jak kernel_task, hidd, mdsworker, installd, WindowServer, blued, launchd, backup, opendirectoryd i wiele innych. Nie wiesz, co to za usługi? Lepiej zacznij czytać!

Dzisiejszy proces, rpcsvchost, jest narzędziem używanym do łączenia się z pewnymi rodzajami sieci, w szczególności z sieciami Microsoft. Cytując stronę podręcznika dla rpcsvchost:

rpcsvchost to bardzo proste środowisko do hostowania usług DCE/RPC. Ładuje usługi DCE/RPC z listy wtyczek podanych jako argumenty, wiąże się z odpowiednim zestawem punktów końcowych i nasłuchuje żądań protokołu.

Teraz wiemy, że jest to proces, który pomaga koordynować pracę w sieci, ale to nie wyjaśnia sprawy, ponieważ nie wiemy, czym jest DCE/RPC. Okazuje się, że oznacza to Distributed Computing Environment / Remote Procedure Calls.

Korzystają z wszelkiego rodzaju usług sieciowychDCE/RPC, być może przede wszystkim Microsoft Exchange. Firma Apple dodała obsługę DCE/RPC w 2010 roku jako część systemu Mac OS X Lion 10.7. Dostępna jest implementacja DCE/RPC firmy Apple na macOS Forge, czyli tam, gdzie Apple przechowuje kod źródłowy swoich projektów open source.

DCE/RPC to implementacja technologii Remote Procedure Call opracowanej przez Open Group w ramach Distributed Computing Environment. DCE/RPC jest najczęściej używany do interakcji z usługami sieciowymi Windows.


Apple zapewnia lista linków do dalszej dokumentacji dla naprawdę ciekawych, ale w większości wszystko, co musisz wiedzieć, to to, że rpcsvchost umożliwia komputerowi Mac łączenie się z pewnymi rodzajami sieci.

Jeśli rpcsvchost zużywa dużo mocy procesora, możesz mieć problemy z połączeniem z serwerem Microsoft Exchange lub inną usługą sieciową korzystającą z DCE/RPC. W takim przypadku te aplikacje prawdopodobnie również zużywają dużo mocy procesora, więc wymuś ich zamknięcie i sprawdź, czy to pomaga.

Możliwe, choć mało prawdopodobne, aby złośliwe oprogramowanie używało DCE/RPC do dzwonienia do domu. Oto jak usunąć złośliwe oprogramowanie z komputera Mac, na wszelki wypadek.

Kredyt zdjęciowy: guteksk7/Shutterstock.com

Czy ten post był pomocny?