Skip to content

Co to jest „Runtime Broker” i dlaczego działa na moim komputerze?

15 de lipiec de 2021
prb top 650x300 1024x469 1

Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie zauważyłeś proces Runtime Broker w oknie Menedżera zadań i zastanawiałeś się, co to jest – a może nawet dlaczego czasami zwiększa użycie procesora. Mamy dla Ciebie odpowiedź.

Ten artykuł jest częścią naszej bieżącej serii wyjaśniającej różne procesy znajdujące się w Menedżerze zadań, takie jak svchost.exe, dwm.exe, ctfmon.exe, mDNSResponder.exe, conhost.exe, rundll32.exe, Adobe_Updater.exe i wiele innych.Don’ wiesz, jakie są te usługi? Lepiej zacznij czytać!

Więc co to jest?

Runtime Broker to oficjalny proces podstawowy firmy Microsoft, który zadebiutował w systemie Windows 8 i jest kontynuowany w systemie Windows 10. Służy do ustalenia, czy uniwersalne aplikacje, które otrzymałeś ze Sklepu Windows – które w systemie Windows 8 nazywano aplikacjami Metro – deklarują wszystkie swoje uprawnienia, na przykład mieć dostęp do swojej lokalizacji lub mikrofonu. Chociaż działa cały czas w tle, prawdopodobnie zauważysz, że jego aktywność wzrośnie po uruchomieniu uniwersalnej aplikacji. Możesz myśleć o tym jak o pośredniku podpinającym Twoje uniwersalne aplikacje za pomocą skonfigurowanych ustawień zaufania i prywatności.

Dlaczego używa pamięci?

Gdy nie jest aktywny, Runtime Broker utrzymuje bardzo niski profil pamięci, zwykle zajmując około 20-40 MB. Po uruchomieniu uniwersalnej aplikacji prawdopodobnie zobaczysz, że zużycie pamięci wzrośnie do dowolnego miejsca z 500-700 MB.

1626330756 986 Co to jest Runtime Broker i dlaczego dziala na moim

Uruchamianie dodatkowych uniwersalnych aplikacji nie powinno powodować zużywania dodatkowej pamięci przez Runtime Broker. A kiedy zamkniesz wszystkie otwarte aplikacje uniwersalne, użycie pamięci Runtime Broker powinno spaść z powrotem do zakresu 20-40 MB.

Dlaczego zwiększa zużycie procesora?

Gdy działa tylko w tle, Runtime Broker zwykle zużywa 0% twojego procesora. Po uruchomieniu uniwersalnej aplikacji jej użycie powinno na krótko wzrosnąć do 25-30%, a następnie ponownie się ustabilizować. To normalne zachowanie. Jeśli zauważysz, że Runtime Broker stale zużywa 30% lub więcej Twojego procesora, pokazując wyższe niż oczekiwano użycie pamięci lub zwiększając użycie, nawet jeśli nie masz uruchomionej uniwersalnej aplikacji, istnieje kilka potencjalnych wyjaśnień.


Jeśli niedawno uaktualniłeś system do systemu Windows 10, być może zauważyłeś, że system Windows lubi od czasu do czasu wyświetlać ci wskazówkę za pomocą powiadomień. Z jakiegoś powodu to działanie zachowuje się jak uniwersalna aplikacja i angażuje proces Runtime Broker. Możesz to naprawić, wyłączając wskazówki. Przejdź do Ustawienia> System> Powiadomienia i akcje, a następnie wyłącz opcję „Uzyskaj wskazówki, porady i sugestie podczas korzystania z systemu Windows”.

1626330756 14 Co to jest Runtime Broker i dlaczego dziala na moim

Możliwe jest również, że masz źle działającą aplikację, która powoduje, że Runtime Broker zużywa więcej zasobów niż powinien. W takim przypadku musisz zawęzić aplikację, która powoduje problem. Upewnij się, że aplikacja jest zaktualizowana do najnowszej wersji. Jeśli to nie zadziała, spróbuj odinstalować i ponownie zainstalować aplikację. A jeśli to się nie powiedzie, poinformuj programistę o problemie (a jeśli go nie potrzebujesz, odinstaluj go w międzyczasie).

Czy mogę to wyłączyć?

Nie, nie możesz wyłączyć Runtime Broker. A i tak nie powinieneś. Jest to niezbędne do ochrony bezpieczeństwa i prywatności podczas uruchamiania uniwersalnych aplikacji. Jest również bardzo lekki, gdy działa poprawnie, więc nie ma powodu, aby go wyłączać. Jeśli uważasz, że działa niewłaściwie, zawsze możesz zabić proces Runtime Broker, klikając go prawym przyciskiem myszy w Menedżerze zadań, a następnie wybierając Zakończ zadanie.

1626330756 807 Co to jest Runtime Broker i dlaczego dziala na moim

Po kilku chwilach Runtime Broker uruchomi się ponownie automatycznie. Ostrzegam tylko, że przez kilka chwil, aż do ponownego uruchomienia, uniwersalne aplikacje nie będą mogły pomyślnie uzyskać dostępu do ustawień zaufania i mogą w ogóle nie działać.

Czy ten proces może być wirusem?

Sam proces jest oficjalnym składnikiem systemu Windows. Chociaż możliwe jest, że wirus zastąpił prawdziwego Runtime Broker własnym plikiem wykonywalnym, jest to bardzo mało prawdopodobne. Nie otrzymaliśmy żadnych zgłoszeń wirusów, które przechwytują ten proces. Jeśli chcesz mieć pewność, możesz sprawdzić podstawową lokalizację pliku Runtime Broker. W Menedżerze zadań kliknij prawym przyciskiem myszy Runtime Broker i wybierz opcję „Otwórz lokalizację pliku”.

1626330756 306 Co to jest Runtime Broker i dlaczego dziala na moim


Jeśli plik jest przechowywany w folderze WindowsSystem32, możesz być prawie pewien, że nie masz do czynienia z wirusem.

1626330756 610 Co to jest Runtime Broker i dlaczego dziala na moim

To powiedziawszy, jeśli nadal chcesz mieć trochę więcej spokoju, zawsze możesz skanować w poszukiwaniu wirusów za pomocą preferowanego skanera antywirusowego. Lepiej dmuchać na zimne!

Czy ten post był pomocny?