Skip to content

Co to jest rzeczywistość mieszana w systemie Windows 10 i czy należy kupić zestaw słuchawkowy?

30 de lipiec de 2021
img 5927477f3fad8

Microsoft buduje ekosystem zestawów słuchawkowych „Mixed Reality” różnych producentów komputerów PC. Pomimo mylącej nazwy, pierwsze zestawy słuchawkowe, które można dziś kupić, to tak naprawdę tylko zestawy słuchawkowe rzeczywistości wirtualnej, bez żadnych funkcji rzeczywistości rozszerzonej.

Urządzenia te zostały pierwotnie zaprojektowane tak, aby były tańsze niż Oculus Rift i HTC Vive, ale Oculus Rift kosztuje teraz 399 USD, czyli tyle samo, co najtańsze zestawy słuchawkowe Mixed Reality. Są nieco szybsze w konfiguracji i wymagają mniej wydajnego sprzętu komputerowego, ale nie mają jeszcze wiele do zaoferowania w porównaniu z wielkimi nazwiskami.

Sen: jaka może być „mieszana rzeczywistość” w przyszłości

„Mixed Reality” to nowa nazwa „Windows Holographic”, platformy Microsoft, która będzie zasilać szeroką gamę różnych zestawów słuchawkowych, w tym HoloLens firmy Microsoft. Według Microsoftu zmieniono nazwę na Rzeczywistość Mieszaną, ponieważ obejmuje rzeczywistość rozszerzoną, rzeczywistość wirtualną i obliczenia holograficzne.

Rzeczywistość rozszerzona polega na umieszczaniu obiektów w świecie rzeczywistym. Nadal będziesz widzieć prawdziwy świat, ale te wirtualne obiekty pojawią się nad nim – pomyśl o Pokémon Go, ale w zestawie słuchawkowym (i miejmy nadzieję, że lepiej).

Zestawy słuchawkowe rzeczywistości wirtualnej nie wyświetlają rzeczywistego świata. Zestawy słuchawkowe, takie jak Oculus Rift, HTC Vive, PlayStation VR i Samsung Gear VR, działają dziś podobnie, oferując ekrany, które pokazują wirtualny świat bez widocznego świata rzeczywistego.


Obliczenia holograficzne obejmują hologramy — takie jak HoloLens, które Microsoft nazywa „pierwszym samodzielnym, holograficznym komputerem”.

Rzeczywistość: czym są dzisiaj zestawy słuchawkowe „mieszanej rzeczywistości”

1627634461 398 Co to jest rzeczywistosc mieszana w systemie Windows 10 i

To wszystko brzmi całkiem fajnie i może kiedyś to nastąpi. Ale nie możesz dziś uzyskać tych funkcji dzięki pierwszej generacji tych zestawów słuchawkowych Mixed Reality. Wbrew nazwie są to po prostu zestawy słuchawkowe rzeczywistości wirtualnej. Nie ma tu żadnych funkcji rozszerzonej rzeczywistości. Jeśli tego chcesz, nadal będziesz musiał zapłać 3000 USD za HoloLens.

Firma Microsoft początkowo ogłosiła, że ​​te zestawy słuchawkowe będą zawierać wbudowane kamery, dzięki czemu będą mogły wykonywać zadania w rzeczywistości rozszerzonej, nakładając wideo ze świata rzeczywistego z zewnątrz zestawu słuchawkowego. Tak się nie stało, a żaden z tych zestawów słuchawkowych nie ma kamer.

Zawór działa? Obsługa SteamVR dla zestawów słuchawkowych Windows Mixed Reality, co oznacza, że ​​pewnego dnia powinieneś móc z nich korzystać w grach wirtualnej rzeczywistości na Steam, tak jak w przypadku HTC Vive lub Oculus Rift. Do tego czasu musisz pobrać aplikacje zaprojektowane dla Windows Mixed Reality ze Sklepu. Możesz pobrać kilka odtwarzaczy wideo 360 stopni i kilka dużych gier kompatybilnych z innymi zestawami VR, takimi jak Trener piratów kosmicznych, Super gorąca VR, oraz Słońce w Arizonie, ale nie otrzymasz niczego specjalnego, czego nie znajdziesz w innych zestawach słuchawkowych.

Ostatecznie pierwsza generacja zestawów słuchawkowych Mixed Reality to nowy typ zestawu słuchawkowego rzeczywistości wirtualnej, taki jak Oculus Rift lub HTC Vive. Microsoft reklamował je jako bardziej popularne, tańsze i działające na mniej wydajnym sprzęcie niż te zestawy słuchawkowe skoncentrowane na grach. Jednak chociaż są tańsze niż HTC Vive, są teraz w zasadzie w tej samej cenie co Oculus Rift. I chociaż mogą działać na mniej wydajnym sprzęcie niż Rift, kosztem szczegółów graficznych i płynności, wyobrażamy sobie, że większość osób, które chcą wydać 399 USD na zestaw do rzeczywistości wirtualnej, prawdopodobnie będzie miała przyzwoity sprzęt komputerowy, z którym można go używać.

Co będziesz w stanie zrobić w rzeczywistości mieszanej (pewnego dnia, może)

Co to jest rzeczywistosc mieszana w systemie Windows 10 i

Teoretycznie Mixed Reality będzie całą platformą aplikacji, z której mogą korzystać aplikacje i gry różnych typów. Pewnego dnia możesz znaleźć wszystko, od filmów 360 stopni i sieci społecznościowych po gry akcji i wirtualne wycieczki po świecie rzeczywistym. Deweloperzy mogliby tworzyć dowolne aplikacje lub gry, tak jak na innych platformach.


Microsoft popisał się także tworzeniem niestandardowej przestrzeni i dekorowaniem jej własnymi meblami, hologramami i aplikacjami. Mixed Reality obsługuje te nowe uniwersalne aplikacje, które można pobrać ze Sklepu Windows. Na przykład możesz mieć ikonę aplikacji siedzącą na uruchamianej półce lub możesz mieć pływające okno reprezentujące aplikację.

Jest przeznaczony do pracy z zestawami rzeczywistości rozszerzonej lub holograficznymi, w których zobaczysz obiekty nałożone na świat rzeczywisty, lub zestawami do rzeczywistości wirtualnej, w których będziesz mieć wirtualny pokój.

Ponownie, tak właśnie przedstawił to Microsoft. Ta pierwsza generacja gogli Mixed Reality nie ma w ogóle żadnych funkcji rozszerzonej rzeczywistości. Będziesz więc robił to wszystko w „wirtualnym domu”, chyba że kupisz HoloLens lub poczekasz na bardziej wydajne zestawy słuchawkowe Mixed Reality, które mogą zostać wydane w przyszłości.

Możesz kupić zestaw słuchawkowy już dziś, ale cena nie ma sensu

Wraz z wprowadzeniem aktualizacji Fall Creators, można kupić różne zestawy słuchawkowe rzeczywistości mieszanej. Możesz kup zestawy słuchawkowe stworzony przez Acer, Dell, HP, Lenovo i Samsung. Każdy zestaw słuchawkowy jest dostępny w zestawie z ręcznymi kontrolerami ruchu.

Pakiety Acera i Lenovo kosztują 399 USD, pakiety Dell i HP kosztują 449 USD, a pakiet Samsung kosztuje 499 USD. TymczasemPakiet Oculus Rift który łączy zestaw słuchawkowy i kontrolery dotykowe kosztuje 399 USD. Jedynym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy na Oculus Rift jest zakup zestawu słuchawkowego Mixed Reality za 299 USD bez kontrolerów, a to naprawdę nie miałoby sensu. Kontrolery ruchu są kluczową częścią doświadczenia.

Chociaż jest to nadal tańsze niż Pakiet HTC Vive za 599 USD, ceny zestawów słuchawkowych Mixed Reality nie mają większego sensu. W tej samej cenie, co Oculus Rift – lub nawet droższy w przypadku niektórych zestawów słuchawkowych – i przy mniejszej obsłudze oprogramowania i gorszej grafice, większość ludzi nie ma powodu, aby kupować je za pomocą Rift. Deweloperzy, którzy chcą tworzyć aplikacje dla platformy Microsoft Mixed Reality i entuzjaści, którzy naprawdę chcą bawić się tymi nowymi rzeczami, mogą być zainteresowani, ale to wszystko.

1627634461 15 Co to jest rzeczywistosc mieszana w systemie Windows 10 i


Jedną z wyróżniających cech tych zestawów słuchawkowych w porównaniu z Oculus Rift i HTC Vive jest to, że mają coś, co nazywa się „śledzeniem od wewnątrz”. Innymi słowy, sam zestaw słuchawkowy ma kamery i czujniki, które mogą śledzić jego orientację i położenie w przestrzeni. W Oculus Rift i HTC Vive musisz skonfigurować oddzielne kamery, które patrzą na gogle, aby śledzić jego pozycję. Oznacza to, że te zestawy słuchawkowe rzeczywistości mieszanej są szybsze w konfiguracji. Z drugiej strony spodziewalibyśmy się, że to śledzenie od wewnątrz będzie mniej precyzyjne, a wczesne recenzje wydają się zgadzać, że tak jest.

Inną wyróżniającą cechą jest to, że mogą działać z mniejszą mocą komputera. Możesz nawet używać zestawów słuchawkowych Mixed Reality na laptopie z niektórymi typami zintegrowanej grafiki Intel. Jednak wysokiej klasy doświadczenie „Mixed Reality Ultra” wymaga mniej więcej tego samego sprzętu, co Oculus Rift lub HTC Vive.

Nie ma tu żadnej magii: gogle Mixed Reality mogą działać na słabszym sprzęcie, ale grafika nie będzie tak szczegółowa, a co ważniejsze, liczba klatek na sekundę (FPS) będzie niższa. Gry Oculus Rift i HTC Vive często mają na celu 90 klatek na sekundę, a sprzęt Mixed Reality Ultra również zapewnia 90 klatek na sekundę. Jednak podczas uruchamiania na mniej wydajnym sprzęcie minimalnym Microsoft twierdzi, że należy spodziewać się 60 klatek na sekundę. To sprawi, że doświadczenie będzie mniej płynne, a u niektórych osób może nawet spowodować „choroba wirtualnej rzeczywistości” lub dyskomfort — każdy jest inny.

Jakiego sprzętu komputerowego będziesz potrzebować

Istnieją dwa różne poziomy wymagań sprzętowych. Istnieją standardowe minimalne wymagania sprzętowe i wymagania sprzętowe „Ultra”, zapewniające maksymalną wydajność i jakość grafiki.

Minimalne wymagania sprzętowe nie wymagają takiego samego wydajnego sprzętu komputerowego do gier, jakiego potrzebują Oculus Rift i HTC Vive. Oni są:

 • procesor: Dwurdzeniowy procesor Intel Core i5-7200U (przenośny 7. generacji) z technologią Hyperthreading (lub lepszy)
 • GPU: Zintegrowana karta graficzna Intel HD 620 (lub nowsza), NVIDIA MXX150/965M (lub nowsza)
 • Łączność: HDMI 1.4 lub DisplayPort 1.2
 • Baran: Dwukanałowy 8 GB DDR3 (lub lepszy)
 • Dysk twardy: 10 GB wolnego miejsca
 • USB: USB 3.0 typu A lub typu C
 • Bluetooth: Bluetooth 4.0 dla kontrolerów ruchu

Możesz oczekiwać wydajności 60 klatek na sekundę przy minimalnej konfiguracji.


W przypadku komputerów Ultra wymagania sprzętowe są bardzo podobne do Oculus Rift i Vive. Oni są:

 • procesor: Czterordzeniowy procesor Intel Core i5 4590 (4. generacji) (lub lepszy), czterordzeniowy komputer stacjonarny AMD Ryzen 5 1400 3,4 GHz (lub lepszy)
 • GPU: Oddzielna karta graficzna NVIDIA GTX 960/1050 (lub nowsza), AMD RX 460/560 (lub nowsza). GPU musi znajdować się w gnieździe PCIe 3.0 x4+ Link.
 • Łączność: HDMI 2.0 lub DisplayPort 1.2
 • Baran: 8 GB DDR3 (lub lepszy)
 • Dysk twardy: 10 GB wolnego miejsca
 • USB: USB 3.0 typu A lub typu C
 • Bluetooth: Bluetooth 4.0 dla kontrolerów ruchu

W konfiguracji Ultra możesz oczekiwać wydajności 90 klatek na sekundę. Aby uzyskać więcej informacji, sprawdź oficjalne wymagania sprzętowe dla Rzeczywistość mieszana systemu Windows, ten Oculus Rift, oraz HTC Vive.

Jak sprawdzić, czy sprzęt komputera jest gotowy na mieszaną rzeczywistość?

Aplikacja Portal rzeczywistości mieszanej dołączona do systemu Windows 10 poinformuje Cię, czy sprzęt Twojego komputera jest gotowy do zasilania jednego z tych zestawów słuchawkowych.

Aby go uruchomić, otwórz menu Start i wyszukaj „Rzeczywistość mieszana”. Uruchom aplikację „Portal rzeczywistości mieszanej”.

1627634461 345 Co to jest rzeczywistosc mieszana w systemie Windows 10 i

Kliknij interfejs i sprawdzi, czy twój sprzęt jest kompatybilny.

Jeśli masz już zestaw słuchawkowy, możesz kliknąć przycisk „Dalej” na tej stronie, aby go skonfigurować.

1627634461 532 Co to jest rzeczywistosc mieszana w systemie Windows 10 i

Jak korzystać z symulatora rzeczywistości mieszanej

Możesz grać z symulatorem Mixed Reality dołączonym do systemu Windows 10, nawet jeśli nie masz zestawu słuchawkowego. Aby to zrobić, po prostu uruchom aplikację Mixed Reality Portal i kliknij interfejs.


System Windows zwykle nie pozwala na kontynuowanie pracy bez zestawu słuchawkowego, ale możesz kliknąć łącze „Ustaw symulację (dla programistów)” na stronie testu sprzętu, aby kontynuować. System Windows pobierze zawartość Mixed Reality na komputer, umożliwiając grę z symulacją środowiska Mixed Reality.

1627634461 28 Co to jest rzeczywistosc mieszana w systemie Windows 10 i

Po zakończeniu możesz kliknąć menu > Dla programistów i włączyć „Symulację”. Otrzymasz wirtualny pokój, w którym możesz spacerować i uruchamiać aplikacje. Cortana poinformuje Cię o tym, jak korzystać ze środowiska Mixed Reality.

Kliknij lewym przyciskiem i przeciągnij, aby przesunąć widok. Kliknij prawym przyciskiem myszy, aby wykonać „dotyk powietrza”, który aktywuje to, na co aktualnie patrzysz. Poruszaj się, naciskając klawisze WASD na klawiaturze, tak jak w grze wideo. Możesz także podłączyć kontroler Xbox One i używać go do nawigacji po interfejsie.

Naciśnij klawisz Windows na klawiaturze, aby otworzyć menu Start do uruchamiania aplikacji. Uruchom aplikację „Hologramy”, aby umieszczać obiekty — takie jak animowany pies — w wirtualnym świecie.

1627634461 965 Co to jest rzeczywistosc mieszana w systemie Windows 10 i

Jeśli zdecydujesz, że nie chcesz już korzystać z symulatora i chcesz zwolnić miejsce na dysku, wybierz Ustawienia> Rzeczywistość mieszana> Odinstaluj, aby go usunąć. Zawsze możesz ponownie zainstalować oprogramowanie Mixed Reality, uruchamiając w przyszłości portal Mixed Reality.

1627634461 216 Co to jest rzeczywistosc mieszana w systemie Windows 10 i

A co z zestawami słuchawkowymi VR na Xbox One?

Microsoft powiedział, że Xbox One X pewnego dnia będzie mógł korzystać z tych zestawów słuchawkowych. Jednak tak się jeszcze nie stało. „Naszym planem jest wprowadzenie zawartości rzeczywistości mieszanej do rodziny urządzeń Xbox One, w tym [the Xbox One X], w 2018 r.”, stwierdza Microsoft post na blogu.

A co z korzystaniem z urządzenia Oculus Rift lub HTC Vive w rzeczywistości mieszanej?

Obecnie platforma Mixed Reality nie obsługuje ani Oculus Rift, ani HTC Vive. Microsoft mówi Oculus i HTC muszą współpracować z firmą Microsoft, jeśli chcą, aby te urządzenia były obsługiwane przez platformę Windows Mixed Reality.

Jednak nie ma jeszcze powodu, aby się tym przejmować. Nie ma żadnych dużych aplikacji ani gier, które są przeznaczone wyłącznie dla Windows Mixed Reality.

Czy ten post był pomocny?