Skip to content

Co to jest serwer bezgłowy?

24 de lipiec de 2021
rack mounted server

Serwer bezgłowy to komputer bez monitora, klawiatury, myszy lub innych urządzeń peryferyjnych. Komputery bezgłowe są zwykle kontrolowane przez sieć. Na przykład wyobraź sobie komputery stojące na stojakach w centrach danych podczas zasilania stron internetowych. To są serwery bezgłowe.

Co oznacza „bezgłowy”?

„Bezgłowy” system komputerowy to tylko taki, który nie ma lokalnego interfejsu. Nie jest do niego podłączony monitor („głowa”). Nie ma też klawiatury, myszy, ekranu dotykowego ani innego lokalnego interfejsu do sterowania nim.

Te systemy nie są komputerami, na których siadasz i używasz ich jak komputera stacjonarnego. Nie mają skonfigurowanego interfejsu graficznego. Uzyskujesz do nich zdalny dostęp i administrujesz nimi — zazwyczaj przez sieć. Na przykład możesz kontrolować serwer bezgłowy za pośrednictwem internetowego panelu sterowania lub protokołu SSH, co zapewnia bezpieczną powłokę wiersza poleceń, do której możesz uzyskać dostęp przez sieć. Możesz nawet uzyskać dostęp do graficznego pulpitu przez sieć za pomocą rozwiązania takiego jak Pulpit zdalny lub VNC.

Termin „bezgłowy” pojawi się w różnych kontekstach, ale zawsze oznacza to samo. „Headless Linux” odnosi się do systemu Linux bez monitora i klawiatury. „Bezgłowy serwer Minecraft” to komputer bez monitora i klawiatury, na którym działa serwer Minecraft. Łączysz się z serwerem przez sieć.

Jaki jest sens serwera bezgłowego?

Nie każdy system komputerowy potrzebuje monitora, klawiatury i myszy. Wiele komputerów to serwery przeznaczone do zdalnego dostępu. Centra danych są pełne komputerów „montowanych w szafie”, pakujących jak najwięcej mocy obliczeniowych na jak najmniejszej przestrzeni. Zaoszczędzą miejsce, energię elektryczną i pieniądze, nie podłączając każdego serwera do osobnego monitora.


Systemy bezgłowe nie są przeznaczone tylko do centrów danych. Na przykład możesz zdecydować się na hostowanie serwera multimediów na starym komputerze, na którym leżysz, umożliwiając strumieniowe przesyłanie multimediów z dowolnego urządzenia w sieci lokalnej. Kiedy już to zrobisz, możesz zdecydować, że możesz po prostu usunąć monitor, klawiaturę i mysz komputera serwera multimediów — w końcu uzyskujesz do nich dostęp przez sieć. Możesz trzymać swój serwer PC gdzieś w szafie i kontrolować go bez siadania przed nim. Masz teraz serwer bezgłowy.

Systemy te mogą być zdalnie sterowane i zarządzane bez przeszkadzających urządzeń peryferyjnych. Jeśli istnieje powód, dla którego potrzebujesz monitora i klawiatury z serwerem bezgłowym — na przykład w celu rozwiązania problemu — zawsze możesz podłączyć te urządzenia peryferyjne, gdy ich potrzebujesz.

Na przykład Gartner szacowany W lipcu 2016 r. Google miał około 2,5 miliona serwerów w swoich centrach danych na całym świecie. Będą to w dużej mierze serwery bezgłowe – Google nie potrzebuje też 2,5 miliona monitorów i klawiatur.

Czy ten post był pomocny?