Skip to content

Co to jest „serwer dowodzenia i kontroli” dla złośliwego oprogramowania?

6 de lipiec de 2021
botnet

Niezależnie od tego, czy chodzi o naruszenia danych na Facebooku, czy globalne ataki ransomware, cyberprzestępczość jest dużym problemem. Złośliwe oprogramowanie i oprogramowanie ransomware są coraz częściej wykorzystywane przez złe podmioty do wykorzystywania komputerów bez ich wiedzy z różnych powodów.

Co to jest dowodzenie i kontrola?

Jedną z popularnych metod wykorzystywanych przez atakujących do rozpowszechniania i kontrolowania złośliwego oprogramowania jest „polecenie i kontrola”, zwane również C2 lub C&C. Dzieje się tak, gdy złoczyńcy wykorzystują serwer centralny do potajemnego rozpowszechniania szkodliwego oprogramowania na komputery ludzi, wykonywania poleceń szkodliwemu programowi i przejęcia kontroli nad urządzeniem.

C&C to szczególnie podstępna metoda ataku, ponieważ tylko jeden zainfekowany komputer może zniszczyć całą sieć. Gdy złośliwe oprogramowanie uruchomi się na jednym komputerze, serwer C&C może nakazać mu powielanie i rozprzestrzenianie się — co może się łatwo zdarzyć, ponieważ przeszło już przez zaporę sieciową.

Po zainfekowaniu sieci osoba atakująca może ją wyłączyć lub zaszyfrować zainfekowane urządzenia, aby zablokować użytkowników. Ataki ransomware WannaCry w 2017 roku zrobiły dokładnie to, infekując komputery w krytycznych instytucjach, takich jak szpitale, blokując je i żądając okupu w bitcoinach.

Jak działa C&C?

Ataki C&C zaczynają się od początkowej infekcji, która może nastąpić za pośrednictwem kanałów takich jak:

 • wiadomości phishingowe z odsyłaczami do złośliwych stron internetowych lub zawierające załączniki załadowane złośliwym oprogramowaniem.
 • luki w niektórych wtyczkach przeglądarki.
 • pobieranie zainfekowanego oprogramowania, które wygląda na legalne.


Złośliwe oprogramowanie przedostaje się przez zaporę sieciową jako coś, co wygląda na niegroźne — na przykład pozornie uzasadniona aktualizacja oprogramowania, pilnie brzmiący e-mail z informacją o naruszeniu bezpieczeństwa lub nieszkodliwy plik załącznika.

Gdy urządzenie zostanie zainfekowane, wysyła sygnał z powrotem do serwera hosta. Atakujący może następnie przejąć kontrolę nad zainfekowanym urządzeniem w podobny sposób, w jaki personel pomocy technicznej może przejąć kontrolę nad komputerem podczas rozwiązywania problemu. Komputer staje się „botem” lub „zombi” pod kontrolą napastnika.

Zainfekowana maszyna następnie rekrutuje inne maszyny (w tej samej sieci lub z którymi może się komunikować), infekując je. W końcu te maszyny tworzą sieć lub „botnet” kontrolowany przez atakującego.

Ten rodzaj ataku może być szczególnie szkodliwy w otoczeniu firmy. Systemy infrastruktury, takie jak szpitalne bazy danych lub komunikacja w sytuacjach kryzysowych, mogą zostać naruszone. Jeśli baza danych zostanie naruszona, duże ilości poufnych danych mogą zostać skradzione. Niektóre z tych ataków są zaprojektowane do ciągłego działania w tle, tak jak w przypadku komputerów przejętych w celu wydobywania kryptowaluty bez wiedzy użytkownika.

Struktury C&C

Obecnie główny serwer jest często hostowany w chmurze, ale kiedyś był to serwer fizyczny pod bezpośrednią kontrolą atakującego. Atakujący mogą ustrukturyzować swoje serwery C&C według kilku różnych struktur lub topologii:

 • Topologia gwiazdy: Boty są zorganizowane wokół jednego centralnego serwera.
 • Topologia wieloserwerowa: do nadmiarowości wykorzystywanych jest wiele serwerów C&C.
 • Topologia hierarchiczna: wiele serwerów C&C jest zorganizowanych w warstwową hierarchię grup.
 • Topologia losowa: Zainfekowane komputery komunikują się jako botnet peer-to-peer (botnet P2P).

Atakujący wykorzystywali protokół czatu internetowego (IRC) do wcześniejszych cyberataków, więc jest on w dużej mierze rozpoznawany i chroniony przed dzisiejszymi atakami. C&C to sposób, w jaki atakujący mogą obejść zabezpieczenia mające na celu cyberzagrożenia oparte na IRC.


Już w 2017 roku hakerzy wykorzystywali aplikacje takie jak Telegram jako centra dowodzenia i kontroli złośliwego oprogramowania. Program o nazwie ToxicEye, który jest zdolny do kradzieży danych i rejestrowania ludzi bez ich wiedzy za pośrednictwem ich komputerów, został znaleziony w 130 instancji tylko w tym roku.

Co mogą zrobić napastnicy, gdy mają kontrolę?

Gdy atakujący przejmie kontrolę nad siecią lub nawet pojedynczym komputerem w tej sieci, może:

 • kraść dane, przesyłając lub kopiując dokumenty i informacje na swój serwer.
 • zmuszać jedną lub więcej maszyn do wyłączenia lub ciągłego restartu, zakłócając operacje.
 • przeprowadzać rozproszone ataki typu „odmowa usługi” (DDoS).

Jak się chronić

Podobnie jak w przypadku większości cyberataków, ochrona przed atakami C&C sprowadza się do połączenia dobrej higieny cyfrowej i oprogramowania ochronnego. Powinieneś:

 • poznaj oznaki wiadomości phishingowej.
 • uważaj na klikanie linków i załączników.
 • regularnie aktualizuj swój system i uruchamiaj wysokiej jakości oprogramowanie antywirusowe.
 • rozważ użycie generatora haseł lub poświęć trochę czasu na wymyślenie unikalnych haseł. Menedżer haseł może je dla Ciebie utworzyć i zapamiętać.

Większość cyberataków wymaga od użytkownika zrobienia czegoś w celu aktywacji złośliwego programu, na przykład kliknięcia łącza lub otwarcia załącznika. Podejście do jakiejkolwiek korespondencji cyfrowej z myślą o takiej możliwości zapewni Ci większe bezpieczeństwo w Internecie.

Czy ten post był pomocny?