Skip to content

Co to jest Smart Home Hub?

18 de lipiec de 2021
smart home hub

Rozpoczęcie pracy z technologią inteligentnego domu jest trudne. Istnieje wiele różnych ścieżek, którymi możesz iść. Wspólnym elementem inteligentnych domów jest centralny „hub”. Czym dokładnie jest centrum inteligentnego domu i czy go potrzebujesz?

Decyzja, czy potrzebujesz koncentratora, to tylko jeden z wielu wyborów, które musisz podjąć podczas budowy inteligentnego domu. Jest to prawdopodobnie jeden z większych wyborów, których będziesz musiał dokonać, ponieważ ma duży wpływ na urządzenia, które możesz dodać do swojego domu. Wyjaśnimy, czym jest centrum inteligentnego domu, abyś mógł zdecydować, czy powinieneś iść tą ścieżką.

Porozmawiajmy o protokołach

W przypadku inteligentnych domów można zastosować wiele różnych protokołów. Protokoły te decydują o tym, jak urządzenia w domu łączą się i jak można nimi sterować. Dla naszych celów istnieją trzy protokoły, które większość właścicieli inteligentnych domów powinna zrozumieć.

Pierwszym z nich jest to, co znajdziesz w wielu podstawowych gadżetach inteligentnego domu: Wi-Fi. Te urządzenia, na które składają się żarówki, przełączniki, gniazdka i wiele typowych inteligentnych urządzeń domowych, łączą się z siecią bezprzewodową w Twoim domu.

Każde z urządzeń jest podłączone do Wi-Fi i w ten sposób komunikuje się z aplikacją w telefonie lub inteligentnym głośnikiem Alexa lub Google Assistant. Wszystko, czego potrzebujesz, aby skonfigurować te urządzenia, to hasło do sieci Wi-Fi. Nie potrzebujesz dodatkowego sprzętu.


Pozostałe dwa protokoły to Z-Wave i ZigBee i są one używane w typowych inteligentnych centrach domowych. Te protokoły są również bezprzewodowe, ale nie korzystają z Wi-Fi. Urządzenia Z-Wave i ZigBee tworzą „sieć mesh”, która pozwala im komunikować się ze sobą. Oznacza to, że nie jesteś ograniczony zasięgiem swojego routera.

Zamiast każdego urządzenia będącego w sieci Wi-Fi i komunikującego się niezależnie, wszystkie urządzenia Z-Wave i ZigBee są podłączone do koncentratora. Hub to jedyna rzecz podłączona do Wi-Fi. Komunikujesz się z koncentratorem, który następnie wysyła polecenia do podłączonych urządzeń.

To wszystko dzieje się w centrum

Termin „hub” to idealny opis tego, czym jest inteligentny hub domowy. To scentralizowane urządzenie, z którym połączone jest wszystko inne w Twoim inteligentnym domu. Gdy koncentrator ulegnie awarii, Twój inteligentny dom również. To serce systemu.

10 najlepszych routerów Wi-Fi na rok 2021ZWIĄZANE Z10 najlepszych routerów Wi-Fi na rok 2021

Istnieje wiele zalet i wad tego typu konfiguracji. Jeśli masz w domu dziesiątki inteligentnych urządzeń domowych, koncentrator pozwala zapobiec ich zatłoczeniu w sieci Wi-Fi. Łączą się z koncentratorem, a nie z routerem.

Ułatwia to również dodawanie nowych urządzeń do inteligentnego domu. W przypadku urządzeń Wi-Fi do skonfigurowania zwykle potrzebujesz aplikacji innej firmy i danych logowania do Wi-Fi. Jednak po skonfigurowaniu koncentratora wystarczy podłączyć nowe urządzenie i poczekać, aż pojawi się w aplikacji dla koncentratora.

Mówiąc o aplikacjach, to kolejna zaleta koncentratora. Urządzenia Wi-Fi zazwyczaj wymagają korzystania z aplikacji innych firm od producenta urządzenia. Te aplikacje są wtedy tym, czego używasz do sterowania urządzeniami. Jeśli mieszasz i dopasowujesz marki w swoim domu (jak robi to wiele osób), musisz pamiętać o kilku różnych aplikacjach.

Dlaczego odpowiedni inteligentny dom nie potrzebuje koncentratoraZWIĄZANE ZDlaczego odpowiedni inteligentny dom nie potrzebuje koncentratora

Oczywiście istnieją sposoby, aby skonsolidować urządzenia Wi-Fi w jeden interfejs za pomocą czegoś takiego jak aplikacja Google Home (lub aplikacja Apple Home dla urządzeń obsługujących HomeKit). Wymaga to jednak dodatkowej pracy i nie zawsze jest to możliwe w przypadku każdej marki.


Dzięki hubowi wszystko można zrobić z jednej aplikacji. Urządzenia są podłączone do koncentratora, a następnie pojawiają się w aplikacji. Zawsze używasz tego samego znajomego interfejsu. Aplikacje centrum zazwyczaj są również bardziej zaawansowane, w tym narzędzia do procedur i złożonej automatyzacji.

Huby nie są idealne

Dużo mówimy o hubach, ale prawda jest taka, że ​​nie są one pozbawione problemów. Koncentratory inteligentnego domu mogą być czasami wybrednymi, denerwującymi urządzeniami. Koncentrator kontroluje wszystko, więc jeśli koncentrator ulegnie awarii, cały inteligentny dom nie działa.

To może wydawać się oczywistą rzeczą i to samo dotyczy urządzeń Wi-Fi. Brak internetu oznacza, że ​​Twój inteligentny dom nie jest zbyt inteligentny. Różnica z hubem polega na tym, że czasami może spaść z innych powodów. Na przykład, jeśli sieć SmartThings firmy Samsung przestanie działać, koncentrator nie będzie mógł połączyć się z urządzeniami, nawet jeśli Wi-Fi jest w porządku.

Jak wiele rzeczy, im większą złożoność dodasz do systemu, tym większe są szanse na awarie. Korzystanie z centrum inteligentnego domu otwiera przed Tobą zupełnie nowy świat możliwości, ale wiąże się to również z dodatkowymi wyzwaniami.

Potrzebujesz koncentratora w swoim inteligentnym domu?

Wielkim pytaniem, jakie zadaje sobie wiele osób rozpoczynających inteligentny dom, jest to, czy powinni zainwestować w centrum. Patrzysz na dodatkowy koszt początkowy, który wydaje się komplikować sprawę. Skąd wiesz, czy warto?


Prawda jest taka, że ​​to bardzo osobiste pytanie. To naprawdę zależy od rodzaju inteligentnego domu, który chcesz stworzyć. Większość ludzi nie musi zawracać sobie głowy hubem. Jeśli potrzebujesz tylko kilku inteligentnych żarówek i przełączników, nie potrzebujesz dodatkowej złożoności. Dodaj inteligentny głośnik i masz całkiem niezły, prosty system.

Kiedy zaczynasz wchodzić w poważniejszą stronę inteligentnych domów, wtedy centrum staje się konieczne. Jeśli myślisz o wymianie wszystkich przełączników światła w domu, dodaniu czujników ruchu w wielu pokojach i projektach zwariowanych na temat budowania, takich jak fałszywe okna, prawdopodobnie powinieneś zajrzeć do centrum.

Który hub jest najlepszy? Cóż, to kolejne trudne pytanie, na które trzeba odpowiedzieć. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka konkurencyjnych platform. Największą atrakcją wydaje się platforma Samsung SmartThings. Istnieje od dłuższego czasu, jest wspierany przez dużą firmę i obsługuje wiele popularnych marek inteligentnych domów.

Działa jako centrum SmartThings


1626599448 723 Co to jest Smart Home Hub

Centrum inteligentnego domu Aeotec

Solidny system inteligentnego domu na początek, jeśli zdecydujesz, że Twoja konfiguracja go potrzebuje.
Co to jest Smart Home Hub Kupuj teraz


Hub może sprawić, że Twój inteligentny dom będzie jeszcze inteligentniejszy, ale to nie znaczy, że Twój dom jest głupi bez jednego. Od Ciebie zależy, jak daleko chcesz zajść w króliczą norę.

Czy ten post był pomocny?