Skip to content

Co to jest stabilizacja obrazu i jak to działa?

29 de lipiec de 2021
1627540848 preview 5

Stabilizacja obrazu to funkcja niektórych obiektywów i aparatów, która pozwala uniknąć rozmycia spowodowanego drżeniem aparatu. Przeciwdziałając tym wstrząsom, możesz użyć dłuższego czasu otwarcia migawki niż normalnie, bez uzyskania rozmazanego zdjęcia. Jest to szczególnie przydatne w przypadku zdjęć nocnych lub innych sytuacji, w których wymagany jest długi czas otwarcia migawki.

Kiedy mówimy o stabilizacji obrazu i fotografii, zwykle mówimy o optycznej stabilizacji obrazu, którą można znaleźć w wielu obiektywach z wyższej półki (i niektórych smartfonach z wyższej półki, takich jak iPhone 7). Canon nazywa tę funkcję stabilizacją obrazu (IS), a Nikon nazywa ją redukcją drgań (VR). Dzięki optycznej stabilizacji obrazu część obiektywu fizycznie się porusza, aby przeciwdziałać ruchom aparatu podczas robienia zdjęcia; jeśli twoje ręce się trzęsą, element wewnątrz obiektywu również się trzęsie, aby przeciwdziałać ruchowi.

Inne aparaty, w tym niektóre smartfony, takie jak iPhone 6S, mogą mieć funkcję zwaną wirtualną stabilizacją obrazu. Dzięki wirtualnej stabilizacji obrazu obiektyw nie porusza się fizycznie; zamiast tego ruch jest rejestrowany, a kamera próbuje algorytmicznie odwrócić wszelkie drgania. To nie jest tak skuteczne, ale lepsze niż nic.

Dzisiaj porozmawiamy trochę o tym, jak skutecznie korzystać ze stabilizacji obrazu. Na potrzeby tego przewodnika skupimy się na optycznej stabilizacji obrazu, którą można znaleźć w aparatach z najwyższej półki.

Zasada wzajemności: jak wolno jechać?

W przypadku zwykłego obiektywu zwykle przyjmuje się, że najdłuższy czas otwarcia migawki, przy którym nadal można uzyskać ostre zdjęcia, jest odwrotnością ogniskowej obiektywu (lub odpowiednikiem ogniskowej pełnej klatki, jeśli używasz aparatu z czujnikiem kadrowania). oznacza, że ​​jeśli używasz obiektywu 100 mm w aparacie pełnoklatkowym, takim jak Canon 5D MKIV, najdłuższy czas otwarcia migawki, jaki możesz uzyskać, to 1/100 sekundy. Dla obiektywu 50 mm byłby to 1/50 sekundy.

Jeśli używasz tego samego obiektywu 100 mm w aparacie o współczynniku kadrowania 1,6, takim jak Canon EOS Rebel T6, jest to odpowiednik obiektywu 160 mm w aparacie pełnoklatkowym, więc najdłuższy czas otwarcia migawki, jakiego możesz bezpiecznie użyć, to 1/ 160. sekundy; obiektyw 50 mm odpowiada 80 mm dla czasu otwarcia migawki 1/80 sekundy.


Należy zauważyć, że zasada wzajemności dotyczy tylko ruchu kamery. Jeśli robisz zdjęcie szybko poruszającego się obiektu, być może będziesz musiał użyć czasu otwarcia migawki o wiele szybciej niż zgodnie z zasadą odwrotności.

Jak stabilizacja obrazu pozwala na zmniejszenie szybkości migawki

Gdy stabilizacja obrazu jest włączona, możesz używać czasu otwarcia migawki od dwóch do czterech stopni wolniejszego niż w innym przypadku. Wróćmy do naszego przykładu obiektywu 100 mm. Zamiast minimalnego czasu otwarcia migawki wynoszącego 1/100 sekundy, stabilizacja obrazu pozwoliłaby na użycie czasu otwarcia migawki tak wolnego, jak około 1/10 sekundy i nadal miałby ostry obraz (przynajmniej w idealnych warunkach). W przypadku obiektywu 50 mm byłbyś w stanie zejść tak nisko, jak około 1/5 sekundy.

Na poniższym obrazku wykonałem zdjęcia za pomocą obiektywu o ekwiwalencie 200 mm z czasem otwarcia migawki 1/40 sekundy. W tym po lewej stabilizacja obrazu jest wyłączona; w tym po prawej jest włączony. Łatwo zobaczyć, jak skuteczna może być stabilizacja obrazu w odpowiednich warunkach.

1627540848 291 Co to jest stabilizacja obrazu i jak to dziala

Jeśli fotografujesz w nocy lub w innych warunkach słabego oświetlenia, możliwość uzyskania dłuższego czasu otwarcia migawki może mieć duże znaczenie. Nie musisz podkręcać ISO tak wysoko, ani używać naprawdę szerokiej przysłony, jeśli nie chcesz.

Stabilizacja obrazu może również pomóc w przypadku dłuższych obiektywów, nawet przy dobrym oświetleniu. Jeśli używasz obiektywu 300 mm, absolutnie najdłuższy czas otwarcia migawki, jaki możesz uzyskać bez stabilizacji obrazu, wynosi 1/300 sekundy. To wciąż dość szybki czas otwarcia migawki, jeśli używasz wąskiej przysłony i niskiej czułości ISO. Jednak dzięki stabilizacji obrazu możesz przejść do około 1/50 sekundy, jeśli potrzebujesz, ale możesz też po prostu przejść do nieco wolniejszego czasu otwarcia migawki, na przykład 1/200 sekundy. Pozwala to uzyskać trochę dodatkowego światła, ale co ważniejsze, zwiększa prawdopodobieństwo uzyskania ostrych obrazów. To, że możesz przejść na naprawdę długi czas otwarcia migawki, nie oznacza, że ​​powinieneś.


Ponownie, należy zauważyć, że stabilizacja obrazu pomaga tylko w ruchu aparatu. Nie ma żadnego wpływu na ruch obiektu. Nawet osoba stojąca nieruchomo do portretu trochę się porusza; jeśli użyjesz zbyt wolnego czasu otwarcia migawki, ich ruch będzie widoczny na obrazie.

Problemy ze stabilizacją obrazu

Największym problemem ze stabilizacją obrazu jest koszt. Canona EF 70-200mm f/4L USM który nie ma stabilizacji obrazu kosztuje 599 USD, podczas gdy Obiektyw 70–200 mm f/4 L IS USM— co oznacza — kosztuje 1099 USD. Poza stabilizacją, oba obiektywy są prawie identyczne. To samo dotyczy wielu innych obiektywów, z jedną wersją bez stabilizacji, która kosztuje setki dolarów mniej niż wersja ze stabilizacją.

1627540848 516 Co to jest stabilizacja obrazu i jak to dziala

Jeśli możesz sobie pozwolić na stabilizację obrazu, może to być świetna funkcja, ale jeśli nie masz pewności, że jest to coś, z czego będziesz korzystać, dodatkowy koszt może nie być tego wart. Jeśli fotografujesz dużo z długimi obiektywami lub w słabym świetle, może to być świetne, ale jeśli tego nie zrobisz, może to być strata pieniędzy.

Stabilizacja obrazu może mieć również dziwne efekty, jeśli użyjesz jej w niewłaściwych sytuacjach. Gdy czas otwarcia migawki przekroczy około 1/500 sekundy, stabilizacja obrazu tak naprawdę nie poprawi twoich zdjęć. Twoje mięśnie nie drgają 500 razy na sekundę! Zamiast tego może mieć szkodliwy wpływ na ostrość obrazu ze względu na ruchome elementy obiektywu. Chociaż jest to głównie anegdota, większość profesjonalnych fotografów wyłącza stabilizację obrazu, chyba że jest to absolutnie konieczne z tego powodu.

Z tego samego powodu, jeśli stabilizujesz obiektyw w inny sposób, np. na statywie, stabilizacja obrazu powinna być wyłączona. W najlepszym razie nic to nie zrobi, a w najgorszym sprawi, że Twoje zdjęcia będą bardziej rozmyte.


Wreszcie stabilizacja obrazu również wykorzystuje trochę mocy. Jeśli próbujesz oszczędzać baterię, wyłącz ją.

Poza tymi wadami stabilizacja obrazu to naprawdę świetna funkcja, która staje się standardem w coraz większej liczbie obiektywów. Tylko upewnij się, że jest warta dodatkowych kosztów.

Czy ten post był pomocny?