Skip to content

Co to jest „stan” i skąd się wzięła nazwa?

21 de lipiec de 2021
twitter hashtag

Czy jesteś „stanem”? Prawdopodobnie widziałeś ten termin w serwisach społecznościowych, ale co to znaczy? Wyjaśnimy i wyposażymy Cię w wiedzę, aby w przyszłości rozpoznać Stansa.

Czym są Stansy?

Fani na festiwalu muzyki pop w Barcelonie w Hiszpanii.

Jeśli byłeś w jakichkolwiek mediach społecznościowych w ciągu ostatnich pięciu lat, prawdopodobnie spotkałeś się z terminem „stan”. Stan jest bardzo oddanym fanem konkretnej osoby, jak muzyk, aktor, autor lub influencer. Stansów cechuje duże zaangażowanie i intensywne zaangażowanie w fandom wykonawcy.

Termin ten jest używany zarówno jako rzeczownik, jak i czasownik. Ktoś może identyfikować się jako „stan” artysty pop, może też „stan” nową piosenkę lub film.

Historia „stanningu”

Eminem Rap Artist Song

Termin „stan” pochodzi od piosenki o tym samym tytule z albumu Eminema z 2001 roku „The Marshall Mathers LP”. Utwór opowiada historię obsesyjnego fana o imieniu Stan, który pisze do rapera wiele listów. W końcu obsesja Stana wymyka się spod kontroli i staje się brutalny.

Niektórzy podejrzewają, że Eminem nazwał postać Stan, ponieważ było to połączenie słów „prześladowca” i „fan”.


Kilka lat po wydaniu piosenki termin ten został podchwycony przez wczesne fora internetowe w odniesieniu do zagorzałych fanów. Od tego czasu przekształcił się w ogólny termin dla samozidentyfikowanych internetowych fanów wszelkiego rodzaju osobowości medialnych i artystów. Jest używany na wszystkich portalach społecznościowych, a zwłaszcza na Twitterze.

Pojawił się również ruch zwany „kulturą stanową”. Wiele stanowisk internetowych komunikuje się, zachowuje i identyfikuje w określony sposób. Bycie stanowiskiem zazwyczaj wiąże się z dołączeniem do fandomu danego artysty i budowaniem społeczności z innymi podobnie myślącymi stanowiskami.

Co robi Stans?

Logo Twittera i format Tweeta

Większość stanowisk internetowych jest częścią kolektywu znanego jako „Stan Twitter”. Jego anonimowy charakter w połączeniu z możliwością interakcji z celebrytami sprawił, że Twitter stał się najpopularniejszym miejscem spotkań.

Większość stanowisk nie używa również żadnych informacji umożliwiających identyfikację osoby w swoich uchwytach na Twitterze. Zamiast tego zwykle tworzą imię i używają zdjęcia profilowego związanego z gwiazdą, którą stoją.

Stans często jest w stanie organizować i tworzyć ruchy na dużą skalę, które mają chwilowy wpływ na media społecznościowe. Angażują się w następujące działania, aby wspierać swoich ulubionych artystów:

  • Aktywne przesyłanie strumieniowe lub kupowanie nowych utworów i albumów, dzięki czemu będą one wyższe w rankingach muzycznych list przebojów.
  • Regularnie publikuj lub tweetuj o swoim ulubionym artyście, aby zwiększyć świadomość.
  • Tworzenie i popularyzacja różnych hashtagów, trendów i memów.
  • Przyłączanie się do orędowań i zbieranie pieniędzy na cele charytatywne wspiera ich ulubionych artystów.
  • Udział w „stanwars”. Wiąże się to z kłótnią ze stanowiskami innego artysty, który jest postrzegany jako rywal.
  • Broniąc swojego ulubionego artysty podczas wszelkich kontrowersji czy skandali.

Stanowiska często też lubią i odpowiadają na posty celebrytów, którzy są obecni w mediach społecznościowych. Wiele stanów uczestniczy również w bardziej odosobnionych działaniach, takich jak tworzenie memów i dzielenie się żartami w środku z innymi stanami w społeczności.

Smartfon nagrywający koncert na żywo.

Niezwykłą częścią kultury jest dominacja „fancams”, czyli krótkich fragmentów tańczących koreańskich gwiazd popu. Stans zazwyczaj odpowiada na różne niepowiązane posty, aby przekazać umiejętności wykonawcze tych artystów.

Stans i kultura online

Stans miał ogromny wpływ na ogólną kulturę internetową. Najbardziej oczywistym tego przykładem jest rosnące użycie „języka stan”, który jest zbiorem terminów często używanych na Twitterze Stana. Niektóre przykłady to „bop” (przyjemna piosenka popowa) i „sis” (skrót od „sister”).


W ostatnich latach media podkreślają jednak toksyczność kultury stanowej. Niektóre stany ze względu na swoją anonimowość, odosobnienie i poświęcenie regularnie uczestniczą w nikczemnych działaniach. Obejmowały one trolling, doxing, zastraszanie i ukierunkowane nękanie innych w Internecie.

I odwrotnie, wielu artystów cieszy się takim poziomem interakcji i samoidentyfikacji wśród swoich fanów. Może to być również szczególnie pozytywne, gdy stany wykorzystują swoją ogromną liczebność i organizację do prowadzenia działań politycznych lub zbierania pieniędzy na cele charytatywne.

Czy ten post był pomocny?