Skip to content

Co to jest suma kontrolna (i dlaczego powinno Cię to obchodzić)?

18 de lipiec de 2021
img 5b7f66f03a119 1024x469 1

Suma kontrolna to sekwencja cyfr i liter używana do sprawdzania danych pod kątem błędów. Jeśli znasz sumę kontrolną oryginalnego pliku, możesz użyć narzędzia sumy kontrolnej, aby potwierdzić, że kopia jest identyczna.

Wyjaśnienie sum kontrolnych

Aby uzyskać sumę kontrolną, uruchamiasz program, który poddaje ten plik algorytmowi. Typowe algorytmy używane do tego to MD5, SHA-1, SHA-256 i SHA-512.

Algorytm wykorzystuje kryptograficzną funkcję skrótu, która pobiera dane wejściowe i tworzy ciąg (sekwencję cyfr i liter) o ustalonej długości. Plik wejściowy może być małym plikiem 1 MB lub ogromnym plikiem 4 GB, ale tak czy inaczej, otrzymasz sumę kontrolną o tej samej długości. Sumy kontrolne mogą być również nazywane „haszami”.

Małe zmiany w pliku dają bardzo różne sumy kontrolne. Na przykład utworzyliśmy dwa różne pliki tekstowe, które są prawie takie same, ale jeden ma wykrzyknik, a drugi ma kropkę. Po uruchomieniu na nich wbudowanego narzędzia do sum kontrolnych systemu Windows 10 zobaczyliśmy bardzo różne sumy kontrolne. Różnica pojedynczego znaku w pliku bazowym daje bardzo różnie wyglądającą sumę kontrolną.

1626622988 447 Co to jest suma kontrolna i dlaczego powinno Cie to

Kiedy sumy kontrolne są przydatne

Sum kontrolnych można używać do sprawdzania plików i innych danych pod kątem błędów występujących podczas transmisji lub przechowywania. Na przykład plik mógł nie zostać poprawnie pobrany z powodu problemów z siecią lub problemy z dyskiem twardym mogły spowodować uszkodzenie pliku na dysku.


Jeśli znasz sumę kontrolną oryginalnego pliku, możesz uruchomić na nim sumę kontrolną lub narzędzie haszujące. Jeśli wynikowa suma kontrolna jest zgodna, wiesz, że plik, który posiadasz, jest identyczny.

Komputery używają technik w stylu sum kontrolnych do sprawdzania danych pod kątem problemów w tle, ale możesz też zrobić to samodzielnie. Na przykład dystrybucje Linuksa często udostępniają sumy kontrolne, dzięki czemu można zweryfikować prawidłowo pobrane ISO systemu Linux przed nagraniem go na dysk lub umieszczeniem na dysku USB. Możesz także użyć sum kontrolnych, aby zweryfikować integralność dowolnego innego typu pliku, od aplikacji po dokumenty i nośniki. Musisz tylko znać sumę kontrolną oryginalnego pliku.

Jaka jest różnica między sumami MD5, SHA-1 i SHA-256?

Sumy kontrolne są przydatnym sposobem, aby upewnić się, że plik nie zawiera błędów. Jeśli przypadkowy błąd wystąpi z powodu problemów z pobieraniem lub problemów z dyskiem twardym, wynikowa suma kontrolna będzie inna, nawet jeśli jest to tylko mały błąd.

Jednak te funkcje skrótu kryptograficznego nie są doskonałe. Badacze bezpieczeństwa odkryli „kolizje” z MD5 i SHA-1 Funkcje. Innymi słowy, znaleźli dwa różne pliki, które generują ten sam skrót MD5 lub SHA-1, ale są różne.

Jest to mało prawdopodobne, ale osoba atakująca może użyć tej techniki, aby zamaskować złośliwy plik jako plik legalny. Dlatego nie powinieneś polegać na sumach MD5 lub SHA-1 w celu sprawdzenia, czy plik jest autentyczny — tylko po to, aby sprawdzić, czy nie ma uszkodzeń.


Nie było jeszcze żadnych raportów o kolizji SHA-256, dlatego aplikacje tworzą teraz sumy SHA-256 zamiast sum MD5 i sum SHA-1. SHA-256 to silniejszy i bezpieczniejszy algorytm.

Różne algorytmy sum kontrolnych dają różne wyniki. Plik będzie miał różne sumy kontrolne MD5, SHA-1 i SHA-256. Jeśli znasz tylko sumę MD5 oryginalnego pliku, musisz obliczyć sumę MD5 kopii, aby sprawdzić, czy pasuje.

1626622988 837 Co to jest suma kontrolna i dlaczego powinno Cie to

Jak obliczyć sumy kontrolne

Jeśli znasz sumę kontrolną oryginalnego pliku i chcesz ją sprawdzić na swoim komputerze, możesz to łatwo zrobić. Windows, macOS i Linux mają wbudowane narzędzia do generowania sum kontrolnych. Nie potrzebujesz żadnych narzędzi firm trzecich.

W systemie Windows, PowerShell Get-FileHash polecenie oblicza sumę kontrolną pliku. Aby z niego skorzystać, najpierw otwórz PowerShell. W systemie Windows 10 kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz „Windows PowerShell”. Możesz go również uruchomić, przeszukując menu Start dla „PowerShell” i klikając skrót „Windows PowerShell”.

Aktualizacja: Get-FileHash jest dołączony do systemu Windows 10. Ale w systemie Windows 7 musisz zainstaluj aktualizację PowerShell 4.0 Dostać to.

1626622988 915 Co to jest suma kontrolna i dlaczego powinno Cie to

W wierszu polecenia wpisz Get-FileHash a następnie naciśnij spację.

Wpisz ścieżkę pliku, dla którego chcesz obliczyć sumę kontrolną. Lub, aby ułatwić, przeciągnij i upuść plik z okna Eksploratora plików do okna PowerShell, aby automatycznie wypełnić jego ścieżkę.

1626622988 602 Co to jest suma kontrolna i dlaczego powinno Cie to


Naciśnij klawisz Enter, aby uruchomić polecenie, a zobaczysz skrót SHA-256 dla pliku. W zależności od rozmiaru pliku i szybkości przechowywania komputera proces może potrwać kilka sekund.

Jeśli potrzebujesz innego rodzaju sumy kontrolnej, dodaj odpowiednią -Algorithm opcja na końcu polecenia, np.:

Get-FileHash C:pathtofile.iso -Algorithm MD5

Get-FileHash C:pathtofile.iso -Algorithm SHA1

Porównaj obliczoną sumę kontrolną z oryginalną. Nie powinieneś patrzeć zbyt blisko, ponieważ będzie ogromna różnica w sumie kontrolnej, nawet jeśli jest tylko niewielka różnica w pliku bazowym.

1626622989 669 Co to jest suma kontrolna i dlaczego powinno Cie to

Jeśli suma kontrolna jest zgodna, pliki są identyczne. Jeśli nie, jest problem — być może plik jest uszkodzony lub po prostu porównujesz dwa różne pliki. Jeśli pobrałeś kopię pliku, a jej suma kontrolna nie jest zgodna z oczekiwanymi, spróbuj ponownie pobrać plik.

Czy ten post był pomocny?