Skip to content

Co to jest sygnał i dlaczego wszyscy go używają?

9 de lipiec de 2021
signal apps 1024x469 1

Sygnał to bezpieczna zaszyfrowana aplikacja do przesyłania wiadomości. Pomyśl o tym jako o bardziej prywatnej alternatywie dla WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, iMessage i SMS. Oto dlaczego powinieneś poważnie rozważyć przejście na Signal.

Dlaczego sygnał jest wyjątkowy

Signal jest dostępny na Androida, iPhone’a i iPada. Dostępny jest również klient stacjonarny Signal dla systemów Windows, Mac i Linux. Aby dołączyć, wystarczy numer telefonu. Jest wolne.

Wrażenia użytkownika Signal są takie same jak WhatsApp, Facebook Messenger i inne popularne aplikacje do czatu. Jest to aplikacja do przesyłania wiadomości z funkcjami, takimi jak wiadomości jeden do jednego, grupy, naklejki, zdjęcia, transfery plików, połączenia głosowe, a nawet połączenia wideo. Możesz prowadzić czaty grupowe z maksymalnie 1000 osobami i rozmowy grupowe z do ośmiu osób.

Signal nie jest własnością dużej firmy technologicznej. Zamiast tego Signal jest rozwijany przez fundację non-profit i jest finansowany przez darowizny. W przeciwieństwie do Facebooka, właściciele Signala nawet nie próbują zarabiać pieniędzy. Signal nie próbuje zebrać o tobie mnóstwa danych ani pokazać ci ich.

Chociaż Signal ma bardzo znajomy interfejs, pod maską jest zupełnie inny. Twoje rozmowy w Signal są szyfrowane end-to-end, co oznacza, że ​​nawet właściciele Signal nie mogą ich monitorować. Tylko osoby biorące udział w rozmowie mogą je zobaczyć.


Signal jest również całkowicie open-source. Kod źródłowy aplikacji klienckich i oprogramowania serwera projektu to dostępne na GitHubie.

Jak (i ​​dlaczego) sygnał jest tak prywatny i bezpieczny?

Ekran powitalny aplikacji Signal na iPhonie.

Cała komunikacja w Signal — w tym wiadomości jeden do jednego, wiadomości grupowe, transfery plików, zdjęcia, połączenia głosowe i rozmowy wideo — są w pełni szyfrowane. Tylko osoby zaangażowane w komunikację mogą je zobaczyć. Szyfrowanie odbywa się między poszczególnymi urządzeniami za pomocą Signal. Firma obsługująca Signal nie mogłaby zobaczyć tych wiadomości, nawet gdyby chciała. Sygnał faktycznie utworzony własny protokół szyfrowania dla tego.

To bardzo różni się od tradycyjnych aplikacji do przesyłania wiadomości. Na przykład Facebook ma dostęp do wszystkiego, co mówisz w Facebook Messengerze. Facebook twierdzi, że nie będzie wykorzystywał treści Twoich wiadomości w celach reklamowych, ale czy jesteś pewien, że to się nigdy nie zmieni w przyszłości?

Oczywiście, niektóre inne komunikatory oferują szyfrowane wiadomości jako funkcję opcjonalną. Ale wszystko w Signal jest zaszyfrowane, zawsze i domyślnie. Signal oferuje również inne funkcje prywatności, w tym wiadomości samozniszczające (znikające) które zostaną automatycznie usunięte po pewnym czasie.

Facebook Messenger również zbiera dużo danych o Tobie. Większość firm gromadzi bardzo dużo danych. Signal próbuje tego nie robić.

Nawet jeśli Signal zostanie wezwany do sądu i zmuszony do ujawnienia tego, co wie o tobie, firma wie prawie nic o Tobie i Twojej aktywności Signal. Signal może ujawnić tylko numer telefonu Twojego konta, datę ostatniego połączenia i czas utworzenia konta.


W przeciwieństwie do tego Facebook może ujawnić Twoje pełne imię i nazwisko, wszystko, co powiedziałeś na Facebook Messenger, listę lokalizacji geograficznych, z których uzyskałeś dostęp do swojego konta – i tak dalej.

Wszystko w Twojej aplikacji Signal — wiadomości, zdjęcia, pliki itd. — jest przechowywane lokalnie na Twoim telefonie. Możesz ręcznie przesyłaj dane między urządzeniami, ale to jest to.

Dlaczego Signal jest nagle tak popularny?

Szyfrowanie od końca do końca w Signal jest jego dużą cechą. Dlatego tak wiele osób korzysta z Signala — ponieważ obawiają się o prywatność. Na początku 2021 roku został poproszony przez wszystkich z Elona Muska do Dyrektor generalny Twittera Jack Dorsey i znalazł się na szczycie list przebojów sklepów z aplikacjami Apple i Google.

Ale Signal nie wzięło się znikąd — zostało założone w 2013 roku. Jest to powszechnie szanowane oprogramowanie, które od dawna jest używane przez zwolenników prywatności i innych aktywistów. Edwarda Snowdena zatwierdzony sygnał w 2015 roku.

Na początku 2021 r. Signal osiągnął jeszcze większą akceptację w głównym nurcie. WhatsApp zmienia swoją politykę prywatności, aby udostępniaj jeszcze więcej danych Facebookowi, a wiele osób wyraźnie chce wynieść swoje rozmowy poza pole widzenia Marka Zuckerberga i przyjąć prywatność.

Signal jako najlepsza darmowa aplikacja w sklepie iPhone App Store.

Signal identyfikuje Cię po numerze telefonu

Chociaż Twoja komunikacja w Signal jest prywatna, nie jesteś anonimowy. Aby zarejestrować się w Signal, potrzebujesz numeru telefonu. Aby porozmawiać z kimś w Signal, Twój numer telefonu jest Twoim identyfikatorem w Signal.


Jest to zgodne z projektem — Signal został zaprojektowany jako bezpośredni zamiennik SMS-ów. Gdy zarejestrujesz się w Signal i zainstalujesz aplikację, poprosi ona o dostęp do kontaktów w Twoim telefonie. Signal bezpiecznie skanuje twoje kontakty, aby zobaczyć, które z nich są również użytkownikami Signal – po prostu sprawdza numery telefonów i sprawdza, czy te numery telefonów są również zarejestrowane w Signal.

Tak więc, jeśli Ty i ktoś inny komunikujecie się przez SMS, możecie zarówno zainstalować Signal, jak i łatwo się przełączać. Jeśli zainstalujesz Signal, możesz zobaczyć, do których kontaktów możesz wysyłać wiadomości przez Signal zamiast SMS-ów. Nie musisz ich pytać, jaki jest ich uchwyt Signal — to tylko ich numer telefonu. (Możesz jednak zweryfikuj numery bezpieczeństwa związane z rozmową aby upewnić się, że rozmawiasz bezpośrednio z osobą, za którą się uważasz. To kolejna przydatna funkcja bezpieczeństwa w Signal.)

Jeśli martwisz się, że inne osoby, z którymi rozmawiasz w Signal, mają Twój numer telefonu, możesz spróbować rejestracja za pomocą dodatkowego numeru telefonu. Ale realistycznie rzecz biorąc, jeśli szukasz rozwiązania do czatu, które nie jest zależne od numerów telefonów — na przykład anonimowego rozwiązania czatu, które używa tylko nazw użytkowników zamiast numerów telefonów — wtedy Signal nie jest tym, czego szukasz.

Jak zacząć korzystać z Signal

Rozpoczęcie pracy z Signalem jest proste. Wystarczy pobrać oficjalną aplikację Signal z dowolnego miejsca App Store firmy Apple na iPhone’a i iPadalub Google Play na Androida. Przejdź przez proces konfiguracji, aby dać Signal numer telefonu i dostęp do swoich kontaktów. (Dostęp do kontaktu jest opcjonalny, ale Signal został zaprojektowany tak, aby najlepiej z nim współpracować.)

Następnie możesz rozpocząć rozmowy z poziomu aplikacji. Jeśli masz kogoś w swoich kontaktach, a numer telefonu tej osoby jest powiązany z kontem Signal, zobaczysz, że możesz się z nią skontaktować w Signal. Jest bezproblemowy.


Chcesz zacząć rozmawiać z kimś w Signal zamiast w innej aplikacji do czatu? Po prostu poproś ich o pobranie i zarejestrowanie się. Otrzymasz nawet powiadomienie, gdy ktoś, kogo znasz, zarejestruje się w Signal.

Możesz też pobierz aplikację komputerową Signal dla systemów Windows, Mac lub Linux ze strony internetowej SIgnal Foundation. Spowoduje to zsynchronizowanie wiadomości z aplikacji Signal na telefonie z komputerem. Jest to jednak opcjonalne.

Czy ten post był pomocny?