Skip to content

Co to jest system Windows 10 S i czym się różni?

26 de lipiec de 2021
img 590895f9abfb3

Windows 10 S to „dusza dzisiejszego systemu Windows”, jak twierdzi Microsoft. To nowa wersja systemu Windows przeznaczona dla komputerów szkolnych, ale dostępna dla wszystkich. Został zaprojektowany tak, aby był prostszy i usprawniony, więc obsługuje tylko aplikacje ze Sklepu Windows — chyba że wydasz kolejne 50 USD na uaktualnienie do systemu Windows 10 Pro.

Microsoft ogłosił, że Acer, Asus, Dell, Fujitsu, HP, Samsung i Toshiba będą sprzedawać komputery edukacyjne z systemem Windows 10 S od 189 USD, począwszy od tego lata. Microsoft wypuszcza również laptopa Surface o wartości 999 USD z systemem Windows 10 S.

Ten artykuł został pierwotnie napisany na podstawie informacji opublikowanych przez Microsoft Wydarzenie 2 maja 2017, ale od tego czasu został zaktualizowany o nowe informacje, których się nauczyliśmy.

Aktualizacja: 6 marca 2018 r. Microsoft Joe Belfiore potwierdził, że Windows 10 S stanie się „trybem” systemu Windows 10, a nie całkowicie oddzielną wersją. Oto jak działa tryb S w systemie Windows 10.

Czym różni się system Windows 10 S?

Największa różnica w systemie Windows 10 S polega na tym, że można uruchamiać tylko aplikacje pobrane ze Sklepu Windows. Te aplikacje są sprawdzane pod kątem bezpieczeństwa i działają w bezpiecznym kontenerze. Gwarantuje to, że aplikacje nie będą zakłócać rejestru, pozostawiać plików ani powodować problemów z resztą komputera. Możesz uzyskać te same korzyści, uruchamiając te nowe uniwersalne aplikacje ze Sklepu Windows na komputerze z systemem Windows 10. Ale w przeciwieństwie do normalnego systemu Windows 10 nie będziesz mieć możliwości pobierania innych aplikacji, które nie są dostępne w sklepie.

Na szczęście pełne wersje aplikacji Microsoft Office 365 — Word, Excel, PowerPoint, Outlook i OneNote — wkrótce pojawią się w Sklepie Windows. Są one pakowane przy użyciu programu Project Centennial firmy Microsoft, który umożliwia uruchamianie tradycyjnych aplikacji komputerowych Windows w bezpiecznym kontenerze i umieszczanie ich w Sklepie Windows. Deweloper aplikacji musi tylko spakować aplikację i przesłać ją do Sklepu. Mamy nadzieję, że system Windows 10 S zachęci do tego więcej programistów aplikacji komputerowych.


Microsoft zademonstrował logowanie w systemie Windows 10 S znacznie szybciej niż w systemie Windows 10 Pro przy pierwszym logowaniu. Nie jest to niespodzianką, ponieważ Windows 10 S nie będzie miał wszystkich zwykłych, instalowanych przez producenta nadprogramów, które spowalniają działanie.

Windows 10 S ma również inne domyślne tło pulpitu, które według Microsoftu jest „uproszczone”, jak sam Windows 10 S, więc daje wskazówkę, że używasz systemu Windows 10 S.

1627307196 474 Co to jest system Windows 10 S i czym sie

Co się stanie, jeśli pobierzesz aplikację komputerową w systemie Windows 10 S?

Jeśli spróbujesz pobrać aplikację komputerową (nie ze sklepu) na komputer z systemem Windows 10 S, zobaczysz komunikat „Ze względu na bezpieczeństwo i wydajność system Windows 10 S uruchamia tylko zweryfikowane aplikacje ze Sklepu”. Okno dialogowe informuje o podobnych aplikacjach dostępnych w Sklepie Windows. Na przykład system Windows zasugeruje zainstalowanie programu Adobe Photoshop Express ze Sklepu Windows, jeśli spróbujesz pobrać wersję programu Photoshop na komputer.

W ten sposób domyślne zachowanie systemu Windows 10 S działa podobnie jak system Windows 10 z włączoną opcją „Zezwalaj aplikacjom tylko ze sklepu”. To również ochroni te komputery przed złośliwym oprogramowaniem.

1627307196 768 Co to jest system Windows 10 S i czym sie

Windows 10 S oferuje kilka funkcji Pro, ale bez linii poleceń

Windows 10 S jest faktycznie zbudowany na Windows 10 Pro, a nie na Windows 10 Home. Oznacza to, że system Windows 10 S ma dostęp do zaawansowanych funkcji systemu Windows 10 Professional, w tym szyfrowania dysków funkcją BitLocker, możliwości dołączania do domen i oprogramowania maszyny wirtualnej Hyper-V.


Na tym jednak kończą się zaawansowane funkcje. Windows 10 S jest bardziej ograniczony pod innymi względami.

Windows 10 S nie zezwoli na dostęp do środowisk ani narzędzi wiersza poleceń. Nie można uruchomić środowiska wiersza polecenia (CMD) ani środowiska PowerShell. Ta wersja systemu Windowsnie uwzględnia podsystem Windows dla systemu Linux. Nie można zainstalować środowisk Bash-on-Linux, takich jak Ubuntu, openSUSE lub Fedora ze Sklepu Windows.

Jak wskazuje Microsoft, wszystkie narzędzia wiersza poleceń działają poza „bezpiecznym środowiskiem”, które zwykle chroni system przed złośliwymi lub źle działającymi aplikacjami.

Musisz używać Bing i Microsoft Edge

Musisz korzystać z Microsoft Edge w systemie Windows 10 S. Nie możesz zmienić domyślnej przeglądarki, a nawet nie możesz zainstalować Google Chrome ani Mozilla Firefox. Są to aplikacje komputerowe, które nie są dostępne w Sklepie Windows.

Microsoft Edge ma również duże ograniczenie w systemie Windows 10 S: nie można zmienić domyślnej wyszukiwarki. Bing zawsze będzie domyślny. To duże odejście nawet od Chromebooków, które pozwalają wybrać dowolną wyszukiwarkę.

Microsoft zauważył, że „Windows 10 S może uruchomić dowolną przeglądarkę internetową w Sklepie Windows” podczas wydarzenia 2 maja. Dotyczy to tylko Microsoft Edge, ale Microsoft wyraźnie chce, aby Google i Mozilla tworzyły również przeglądarki dla Windows Store.


Jednak Microsoft jest tutaj trochę podstępny. Microsoft nie pozwoli Google zapakuj Chrome do Sklepu Windows, nawet gdyby Google chciał. Sklep Windows obsługuje tylko aplikacje przeglądarki oparte na silniku przeglądarki Edge, podobnie jak Apple iPhone i iPad App Store zezwala tylko na przeglądarki oparte na silniku przeglądarki Safari. Przeglądarkę Chrome dla systemu Windows 10 S otrzymasz tylko wtedy, gdy Google utworzy nową wersję Chrome opartą na Edge (tak jak Google z Chrome na iOS opartą na Safari).

Ale nawet gdyby Google stworzył wersję Chrome opartą na Microsoft Edge, i tak nie byłbyś w stanie ustawić jej jako domyślnej przeglądarki.

Microsoft nie wspomniał o tych ograniczeniach w swojej prezentacji, a odkryto je dopiero w Często zadawane pytania dotyczące systemu Windows 10 Soraz Zasady Sklepu Windows następnie.

Co to jest system Windows 10 S i czym sie

Jak uaktualnić do systemu Windows 10 Pro

Możesz zaktualizować dowolne urządzenie z systemem Windows 10 S do systemu Windows 10 Pro, aby umożliwić uruchamianie na nim aplikacji komputerowych. Proces aktualizacji odbywa się za pośrednictwem Sklepu Windows i działa tak samo, jak aktualizacja z systemu Windows 10 Home do wersji Pro.

Szkoły mogą uaktualnić swoje komputery za darmo, podczas gdy wszyscy inni mogą zapłacić 50 USD, aby odblokować system Windows 10 Pro i pełne środowisko systemu Windows.

Jednak Microsoft pozwolikażdy, kto korzysta z „technologii wspomagających”, aby bezpłatnie uaktualnić system Windows 10 S do Windows 10 Pro. Narzędzia technologii wspomagających, takie jak czytniki ekranu, są ogólnie dostępne tylko jako aplikacje komputerowe i nie są dostępne w Sklepie Windows, więc ma to sens.


Microsoft nadal pozwala każdemu na uaktualnienie z systemu Windows 7 lub 8 do systemu Windows 10 za darmo, korzystając z tego samego rozumowania – wystarczy kliknąć przycisk z informacją, że korzystają z technologii wspomagającej. Podobnie wygląda oferta aktualizacji do systemu Windows 10 S. Microsoft po raz kolejny używa systemu honoru.

1627307196 163 Co to jest system Windows 10 S i czym sie

Kim jest Windows 10 SFor?

Komputery z systemem Windows 10 S są odpowiedzią Microsoftu na Chromebooki, które również cieszą się dużą popularnością w szkołach. Na Chromebookach można uruchamiać tylko oprogramowanie internetowe, podczas gdy system Windows 10 S może również uruchamiać zaawansowane aplikacje komputerowe, jeśli są one dostępne w pakiecie Store. W tym kontekście system Windows 10 S nie wygląda na zbyt ograniczony — wygląda na potężniejszy niż Chromebooki Google… o ile programiści systemu Windows dołączą do sklepu. Oczywiście na Chromebookach można teraz uruchamiać aplikacje na Androida, więc stają się też coraz bardziej wydajne.

Microsoft pozycjonuje system Windows 10 S jako uproszczoną wersję systemu Windows 10 dla szkół. Pokazali nawet prostą aplikację „Set Up My School PC”, która tworzy dysk USB, który automatycznie skonfiguruje komputery z ustawieniami. Podłącz dysk USB, odczekaj 30 sekund, a system zostanie automatycznie skonfigurowany. Następnie podłącz pamięć USB do następnego laptopa.

Oprócz laptopa Surface, który jest flagowym urządzeniem firmy Microsoft z systemem Windows 10 S i jest dostępny tylko z systemem Windows 10 S, firma Microsoft pracować nadWersje Windows 10 S sprzętu Surface Pro i Surface Book. Nie zastąpią one modeli Surface Pro i Surface Book pełnymi wersjami systemu Windows, ale te wersje systemu Windows 10 S będą dostępne dla szkół poszukujących zablokowanych urządzeń Surface, które nie są laptopami.

Ale Windows 10 S jest nie tylko dla szkół. Microsoft spodziewa się, że Windows 10 S będzie dostępny na zwykłych komputerach osobistych. Prawdopodobnie zobaczysz komputery z systemem Windows 10 S w sklepach obok zwykłych komputerów z systemem Windows 10. I hej, jeśli spróbujesz i ci się nie spodoba, zawsze możesz zmienić komputer z systemem Windows 10 S w komputer z systemem Windows 10 Pro za 50 USD. W rzeczywistości jest to tańsze niż uaktualnienie systemu Windows 10 Home do Pro, które kosztuje 100 USD.

1627307196 710 Co to jest system Windows 10 S i czym sie

Czy ten post był pomocny?