Skip to content

Co to jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe i dlaczego go potrzebuję?

25 de lipiec de 2021
2012 06 19 124752

Coraz więcej banków, firm obsługujących karty kredytowe, a nawet sieci społecznościowych i witryn z grami zaczyna używać uwierzytelniania dwuskładnikowego. Jeśli nie masz pewności, co to jest lub dlaczego chcesz zacząć z niego korzystać, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe może zapewnić bezpieczeństwo danych.

Czym dokładnie jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe?

Czytelnik How-To Geek Jordan pisze z prostym pytaniem:

Coraz częściej słyszę o uwierzytelnianiu dwuskładnikowym. Jak przez mgłę pamiętam, że Google zrobił w zeszłym roku wielką sprawę, mój bank niedawno zaoferował darmowy breloczek dla cenionych klientów, a mój współlokator ma nawet na swoim telefonie jakąś aplikację, która chroni jego konto Diablo III przed zhakowaniem. Rozumiem, że jest to jakieś narzędzie zabezpieczające, ale co to właściwie jest i czy powinienem go używać?

Aby zrozumieć, czym jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe, przyjrzyjmy się najpierw, czym jest uwierzytelnianie jednoskładnikowe i porównajmy je zarówno z rzeczywistymi, jak i wirtualnymi modelami bezpieczeństwa.

Kiedy wracasz do domu z pracy, wyciągasz klucze i otwierasz tylne drzwi, angażujesz się w proste uwierzytelnianie jednoskładnikowe. Drzwi i zespół zamka nie dbają o to, czy osoba trzymająca klucz to ty, twój sąsiad, czy przestępca, który podniósł twoje klucze. Jedyną rzeczą, o którą dba zamek, jest to, że klucz pasuje (nie potrzebujesz dwóch kluczy, klucza i odcisku palca, ani żadnej innej kombinacji czeków). Fizyczny klucz jest pojedynczym potwierdzeniem, że osoba go dzierżąca może otworzyć drzwi.

Ten sam poziom uwierzytelniania jednoskładnikowego występuje, gdy logujesz się do witryny internetowej lub usługi, która wymaga jedynie Twojego loginu i hasła. Podłączasz tę informację i istnieje jako jedyny sprawdzian, czy w rzeczywistości jesteś sobą.


Zakładając, że nikt nigdy nie ukradnie twoich kluczy ani nie złamie/wykradnie twojego hasła, jesteś w dobrej formie. Podczas gdy kradzież kluczy jest dość niskim ryzykiem, bezpieczeństwo wirtualne jest bardziej złożone (i w przeciwieństwie do przypadków naruszenia bezpieczeństwa w Internecie. Na przykład kierownik kompleksu mieszkalnego nigdy nie skopiuje przypadkowo wszystkich kluczy i nie zostawi ich z Twoim imieniem i adresem na rogu ulicy ).

Naruszenia bezpieczeństwa, wyrafinowane ataki i inne niefortunne, ale zbyt realne aspekty pracy i zabawy w wirtualnej przestrzeni wymagają ulepszonych praktyk bezpieczeństwa, w tym wielu różnorodnych złożonych haseł oraz, jeśli to możliwe, uwierzytelniania dwuskładnikowego.

Co to jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe i jak wygląda dla Ciebie, użytkownika końcowego? Uwierzytelnianie dwuskładnikowe wymaga co najmniej dwóch z trzech zmiennych uwierzytelniania zatwierdzonych przez przepisy, takich jak:

  • Coś, co znasz (np. kod PIN na karcie bankowej lub hasło do poczty e-mail).
  • Coś, co masz (fizyczną kartę bankową lub token uwierzytelniający).
  • Coś, czym jesteś (dane biometryczne, takie jak odcisk palca lub wzór tęczówki).

Jeśli kiedykolwiek korzystałeś z karty debetowej, skorzystałeś z prostej formy uwierzytelniania dwuskładnikowego: nie wystarczy znać kod PIN lub fizycznie mieć kartę, musisz posiadać obie, aby uzyskać dostęp do konta bankowego za pośrednictwem bankomat.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe może przybierać różne formy i nadal spełniać wymóg 2 z 3. Mogą istnieć tokeny fizyczne, takie jak te szeroko stosowane w bankowości, w których generowany jest dla Ciebie kod bezprzewodowy. Aby się zalogować, potrzebujesz swojej nazwy użytkownika, hasła i unikalnego kodu (który wygasał co 30 sekund). Inne firmy pomijają niestandardowe trasy sprzętowe i dostarczają aplikacje na telefony komórkowe (lub kody dostarczane przez SMS), które zapewniają tę samą funkcjonalność. Chociaż nie jest to szczególnie powszechne, możesz również użyć uwierzytelniania dwuskładnikowego opartego na danych biometrycznych (takich jak zabezpieczenie zaszyfrowanego pliku za pomocą hasła i odcisku palca).

Dlaczego powinienem go używać i gdzie mogę go znaleźć?

Co to jest uwierzytelnianie dwuskladnikowe i dlaczego go potrzebuje

Za każdym razem, gdy wprowadzasz dodatkową warstwę do swojej rutyny bezpieczeństwa, zawsze musisz zadać sobie pytanie, czy problem jest uzasadniony. Uwierzytelnianie wieloskładnikowe dla forum dyskusyjnego muscle car, które nie zawiera żadnych danych osobowych i nie jest w żaden sposób powiązane z Twoim prawdziwym adresem e-mail lub informacjami finansowymi, jest oczywiście przesadą. Posiadanie drugiej warstwy uwierzytelniania karty kredytowej lub głównego konta e-mail jest jednak po prostu praktyczne — osobista i finansowa trauma, która wynikałaby z dostępu do tych rzeczy przez złodzieja tożsamości lub inną złośliwą jednostkę, znacznie przewyższa drobny problem z wprowadzeniem dodatkowe informacje.


Za każdym razem, gdy dla systemu dostępne jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe, a naruszenie systemu spowodowałoby znaczne cierpienie, należy je włączyć. Włamanie się na Twoją pocztę e-mail otwiera Cię na inne usługi, które zostaną złamane, jako serwery poczty e-mail jako rodzaj klucza głównego umożliwiającego dostęp do resetowania hasła i innych zapytań. Jeśli Twój bank udostępnia mobilny token uwierzytelniający lub inne narzędzie, skorzystaj z niego. Nawet w przypadku takich rzeczy, jak konto Diablo III współlokatorów — gracze spędzają setki godzin na budowaniu swoich postaci i często wydają prawdziwe pieniądze na zakup towarów w grze, a utrata całej tej pracy i sprzętu jest okropną propozycją, wrzuć token uwierzytelniający na swoje konto!

Niestety nie każda usługa oferuje uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Najlepszym sposobem, aby się tego dowiedzieć, jest przejrzenie plików FAQ/wsparcia i/lub skontaktowanie się z personelem pomocy technicznej dla danej usługi. To powiedziawszy, wiele firm głośno mówi o przyjęciu schematów uwierzytelniania wieloskładnikowego.

Google ma uwierzytelnianie dwuskładnikowe zarówno dla SMS-ów, jak i poręcznej aplikacji mobilnej — przeczytaj nasz przewodnik dotyczący instalacji i konfiguracji aplikacji mobilnej tutaj.

Oferty LastPass wiele form uwierzytelniania wieloskładnikowego włącznie z za pomocą Google Authenticator. Mamy przewodnik po konfiguracji tutaj.

Facebook ma dwuskładnikowy system o nazwie „Zaloguj Zatwierdzenia”, który używa SMS-ów do potwierdzenia Twojej tożsamości.

SpiderOak, usługa przechowywania podobna do Dropbox, oferuje uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

Blizzard, firma stojąca za grami takimi jak World of War Craft i Diablo, ma darmowy token uwierzytelniający.


Nawet jeśli wygląda na to, na podstawie przeczytania pliku FAQ danej firmy, nie mają one uwierzytelniania dwuskładnikowego, zastrzel im e-mail i zapytaj. Im więcej osób zapyta o dwuczynnik, tym większa szansa, że ​​firma go wdroży.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe nie jest odporne na ataki (wyrafinowany atak typu man-in-the-middle lub kradzież dodatkowego tokena uwierzytelniania i bić cię z rurą może go złamać), jest radykalnie bezpieczniejszy niż poleganie na zwykłym haśle, a po prostu włączony system dwuskładnikowy sprawia, że ​​jesteś znacznie mniej atrakcyjnym celem.

Znasz usługę, dużą lub małą, która oferuje uwierzytelnianie dwuskładnikowe? Dźwięk w komentarzach, aby ostrzec innych czytelników.

Czy ten post był pomocny?