Skip to content

Co to jest widmowy korek drogowy? – LifeSavvy

9 de czerwiec de 2023

Grupa samochodów utknęła w korku, a pies wystawia głowę przez jedno z okien samochodu.

Zdarzyło się to nam wszystkim w pewnym momencie: jedziesz autostradą, ciesząc się płynną jazdą, gdy nagle ruch drogowy zatrzymuje się z piskiem. Czekasz, jedziesz powoli przez chwilę, a potem wszystko się wyjaśnia. Wszystko bez widocznego powodu.

Co powoduje te irytujące, pozornie bezsensowne opóźnienia w ruchu? Pomimo nazwy sytuacji, obiecuję, że to nie duchy.

Te korki są znane jako fantomowe korki. Pojawiają się, gdy niewielkie zakłócenie w ruchu ulicznym uruchamia reakcję łańcuchową hamowania, a nawet zatrzymywania się, która cofa się. Małe, nieistotne opóźnienie może skończyć się spowolnieniem ruchu lub przestojem na wielu kilometrach drogi.

Co to jest widmowy korek drogowy – LifeSavvy

Pomyśl o tym jak o efekcie domina. Jeden kierowca uderzający w hamulce tworzy tymczasową falę korków, która rozchodzi się po wszystkich pojazdach z tyłu, tworząc coraz większy chaos, który ostatecznie (miejmy nadzieję) sam się usuwa. Żadnych wypadków. Żadnych prawdziwych problemów poza irytującymi opóźnieniami.

Coś tak prostego, jak zbyt mocne naciśnięcie hamulca przez kierowcę na autostradzie, może doprowadzić do korka. Bliskość pojazdów na drodze potęguje nawet najmniejsze zakłócenia.

Więc następnym razem, gdy utkniesz w fantomowym korku, weź głęboki oddech i pamiętaj, że to osobliwe, ale powszechne zjawisko. Bądźcie pewni, naukowcy pracują za kulisami, aby rozwikłać tajemnice przepływu ruchu i zapewnić nam stały ruch w kierunku naszych miejsc docelowych.

Czy ten post był pomocny?