Skip to content

Co to jest współczynnik kontrastu?

16 de lipiec de 2021
old tv

Jeśli szukasz nowego telewizora lub monitora, prawdopodobnie natknąłeś się na termin „współczynnik kontrastu” w materiałach marketingowych i recenzjach online. Co dokładnie oznacza współczynnik kontrastu i jak wygląda „dobry” współczynnik kontrastu?

Dlaczego powinieneś dbać o współczynnik kontrastu

Współczynnik kontrastu to termin używany do pomiaru różnicy między maksymalną a minimalną jasnością wyświetlacza. Jest to różnica między najbielszą możliwą bielą a najciemniejszą możliwą czernią. Mierzy się go, wyświetlając czarno-biały wzór szachownicy, taki jak ten poniżej, i porównując wartości.

Tło w stylu szachownicy składające się z czarno-białych kwadratów.

Ponieważ jest to współczynnik, współczynnik kontrastu wyświetlacza jest wyświetlany jako liczba, np. 1000:1. Gdy wyświetlacz ma współczynnik kontrastu 1000:1, oznacza to, że biały obraz pełnego pola będzie 1000 razy jaśniejszy niż czarny. Im większa liczba, tym większe możliwości wyświetlacza w generowaniu naturalnie wyglądającego obrazu.

Współczynnik kontrastu wyświetlacza w dużym stopniu zależy od zastosowanej technologii. Ekrany OLED mają wysoce rynkowy „nieskończony” współczynnik kontrastu, podczas gdy najlepsze w swojej klasie wyświetlacze LCD, takie jak Samsung, przekraczają 7000:1. Współczynnik kontrastu jest postrzegany jako jeden z najważniejszych aspektów jakości obrazu, więc staraj się uzyskać wyższą wartość, jeśli możesz.

Możesz korzystać ze strony internetowej, takiej jak RTING-i porównać współczynnik kontrastu telewizorów i współczynnik kontrastu monitorów komputerowych.

Wyższy współczynnik kontrastu jest lepszy

Współczynnik kontrastu zwykle mówi wiele o poziomach czerni wyświetlacza. To, jak ciemny może być wyświetlacz, zależy ostatecznie od tego, jaki to jest wyświetlacz.


Telewizory i monitory LCD z podświetleniem LED muszą świecić jasnym światłem przez warstwę tranzystora cienkowarstwowego (TFT) wyświetlacza, aby uzyskać obraz. Podczas wyświetlania w kolorze czarnym wyświetlacz dokłada wszelkich starań, aby zablokować jak najwięcej tego światła . W przypadku starszej technologii LCD często powoduje to słabą reprodukcję czerni. Czernie wyglądają jak rozmyte szarości lub mogą mieć obszary ekranu, przez które łatwiej przechodzi światło, co powoduje słabą jednorodność.

LG G1 OLED Evo

Porównaj to z technologiami samoemisyjnego wyświetlania, takimi jak OLED, które osiągają teoretycznie „nieskończony” współczynnik kontrastu. Ponieważ piksele można całkowicie wyłączyć, wyświetlacz może wyświetlać czystą czerń obok jasnej bieli. To właśnie sprawia, że ​​wyświetlacze OLED są tak pożądane, choć nie są pozbawione własnych wad.

LCD nie jest kompletnym popiersiem w tym dziale, z nowszymi wyświetlaczami Mini-LED zapewniającymi przyciemnianie podświetlenia sterowane algorytmem. Dzięki temu technologia LCD może znacznie zbliżyć się do atramentowej czerni OLED, zmieniając poziomy światła na powierzchni wyświetlacza. Niestety, te wyświetlacze nadal cierpią z powodu problemów, takich jak duchy i czarne zmiażdżenie.

Kupujesz nowy telewizor?

Jak kupić telewizor: co musisz wiedziećZWIĄZANE ZJak kupić telewizor: co musisz wiedzieć Wyświetlacz o wyższym współczynniku kontrastu zwykle lepiej radzi sobie w ciemnym pomieszczeniu, podczas gdy wyświetlacze o niższym współczynniku są zazwyczaj zoptymalizowane pod kątem jasności. W zależności od tego, gdzie oglądasz telewizję i co na niej oglądasz, wysokiej klasy wyświetlacz OLED z nieskończonym współczynnikiem kontrastu może być ogromną stratą pieniędzy, podczas gdy wyświetlacz LCD poradzi sobie dobrze.

Dowiedz się więcej o kupowaniu telewizora idealnego do Twojej sytuacji i budżetu.

Czy ten post był pomocny?