Skip to content

Co to jest współczynnik proporcji?

21 de lipiec de 2021
aspect ratio 1024x472 1

Być może natknąłeś się na termin „proporcje obrazu” podczas kupowania nowego monitora komputerowego lub oglądania filmu na IMDb. Termin ten jest szeroko stosowany w świecie wideo i fotografii. U podstaw proporcji jest prosta koncepcja matematyczna.

Współczynnik proporcji w wideo i fotografii

Współczynnik proporcji to stosunek z szerokość i wysokość o czworobocznym kształcie, jak ekran telewizora lub fotografia. Jak każdy współczynnik matematyczny, współczynnik kształtu prostokąta nie odnosi się do jego fizycznych wymiarów, ale raczej do tego, jak szerokość i długość obiektu odnoszą się do siebie.

Idealny kwadrat miałby proporcje 1:1, ponieważ szerokość kwadratu musi być równa jego długości. Proporcje obrazu mogą być wyrażone jako liczby całkowite (np. 3:2) lub z miejscami dziesiętnymi (np. 1,5:1).

Używając proporcji, możesz obliczyć wysokość obiektu na podstawie jego szerokości (i odwrotnie). Prawdopodobnie najczęściej podawanym współczynnikiem proporcji jest 16:9, co jest często interpretowane jako „szesnaście na dziewięć”, gdzie pierwsza liczba odnosi się do szerokości (16), a druga do wysokości (9).

W produkcji filmowej proporcje odnoszą się do kształtu kadru. Dwa z najczęstszych współczynników proporcji, które zobaczysz w kinie, to 1,85:1 (panoramiczny) i 2,39:1. Dlatego podczas oglądania większości filmów na górze i na dole kadru widoczne będą czarne paski.


Telewizja zdecydowała się na 16:9 dla większości nadawanych treści, chociaż wyświetlacze istnieją we wszystkich rodzajach proporcji obrazu. Ulubione przez wielu graczy monitory Ultrawide mogą mieć proporcje 2,37:1 (powszechnie sprzedawane jako „21:9”), a tak zwane monitory ultrawide „32:9” są obecnie dostępne u kilku producentów.

Korzystanie z kalkulatora proporcji

Jeśli chcesz dopasować określony fragment treści do konkretnego urządzenia — na przykład tapetę w tle na smartfonie — kalkulator proporcji, taki jak ten autorstwa Andrew Hedgesamoże pomóc.

Za pomocą tego narzędzia możesz obliczyć wysokość lub szerokość na podstawie proporcji, a nawet pracować w odwrotnej kolejności, aby obliczyć proporcje prostokąta na podstawie wymiarów fizycznych.

Kalkulator proporcji

Na przykład, aby obliczyć wysokość w oparciu o szerokość i proporcje, wprowadź proporcje w polach W1 i H1, a następnie dodaj fizyczną szerokość w polu W2. Kalkulator wyświetli względną wysokość w polu H2.

Obliczono proporcje

Możesz sprawdzić, jakie są proporcje dowolnego prostokąta, po prostu wprowadzając fizyczne wymiary w polach W1 i H1. Proporcje zostaną wyświetlone nad obrazem „Przykład” poniżej.

Zachowaj proporcje za wszelką cenę

Jeśli chodzi o treści, takie jak obrazy i filmy, odejście od proporcji podczas zmiany rozmiaru spowoduje, że obraz będzie wyglądał na rozciągnięty lub ściśnięty. Aby uzyskać najlepsze wyniki, zawsze zachowuj proporcje, z którymi pracujesz, aby uniknąć nieestetycznych zniekształceń.

Disney popełnił ten błąd, gdy zdecydował się rozciągnąć klasyczne odcinki Simpsonowie na Disney+, aby był zgodny z nowoczesnymi wyświetlaczami 16:9. Na szczęście nadal możesz oglądaćSimpsonowie w oryginalnym współczynniku proporcji 4:3 z poprawką.

Czy ten post był pomocny?