Skip to content

Co to są aktualizacje zabezpieczeń Androida i dlaczego są ważne?

29 de lipiec de 2021
android security update

Aktualizacje to częsty temat, jeśli chodzi o system operacyjny Android. W rzeczywistości są różne typy aktualizacji Androida, z których jedna to „Aktualizacja bezpieczeństwa”. Czym różnią się te aktualizacje i dlaczego są tak ważne?

W świecie Androida istnieją zasadniczo trzy rodzaje aktualizacji: duże coroczne aktualizacje oprogramowania układowego, które podnoszą numer wersji (od 11 do 12), mniejsze comiesięczne aktualizacje zabezpieczeń i „Aktualizacje systemu Google Play”, które są innym rodzajem aktualizacji zabezpieczeń.

Spis treści

Co to jest aktualizacja zabezpieczeń Androida?

Aktualizacja zabezpieczeń systemu Android to aktualizacja, która ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa i naprawę błędów. Te aktualizacje zazwyczaj nie obejmują funkcji, które możesz zauważyć w codziennym użytkowaniu.

Jak wcześniej wspomniano, Android zazwyczaj dostaje jedną dużą aktualizację każdego roku, ale nie jest to wystarczająco częste, aby utrzymać go na szczycie zagrożeń bezpieczeństwa i błędów.

Kiedy zostanie wydana nowa wersja Androida, nieuchronnie pojawią się z nią problemy. To tylko rzeczywistość produktów zaprojektowanych przez człowieka. Jednak Google nie chce wysyłać pełnej aktualizacji systemu tylko po to, aby naprawić niektóre błędy. Zamiast tego rozwiążą problemy za pomocą mniejszej aktualizacji.


Jak można się spodziewać po nazwie, te aktualizacje są również bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa. Niektóre błędy stanowią zagrożenie bezpieczeństwa i można je szybko usunąć za pomocą aktualizacji. Aktualizacje zabezpieczeń mogą również naprawić luki w nowych atakach, które się pojawiły.

Te aktualizacje są czasami nazywane „poprawkami”, co jest świetnym sposobem na ich przemyślenie. Są to małe poprawki, które wpływają na cały system operacyjny.

Dlaczego aktualizacje zabezpieczeń Androida są ważne?

Po zainstalowaniu aktualizacji zabezpieczeń systemu Android możesz nie zauważyć żadnych wymyślnych nowych funkcji, ale są one bardzo ważne. Oprogramowanie rzadko kiedy jest „zrobione”. Nieustannie wymaga konserwacji i napraw, aby był bezpieczny i bezpieczny.

Te mniejsze aktualizacje są ważne, ponieważ łącznie naprawiają błędy i łatają dziury. Pomyśl o nich jak o dziurach w wiadrze pełnym wody. Kilka maleńkich otworów może nie spowodować znacznego obniżenia poziomu wody, ale jeśli przebijesz wystarczającą liczbę otworów, całe dno może wypaść.

Wspomnieliśmy wcześniej, że mniejsze aktualizacje mogą szybko usunąć nowe luki w zabezpieczeniach, co jest również niezwykle ważne. Nie chcesz czekać na aktualizację pełnej wersji, aby załatać rażące zagrożenie bezpieczeństwa. Mniejsze aktualizacje pozwalają na szybszy czas realizacji. Ważne jest, aby jak najszybciej pobrać te aktualizacje.

Jak sprawdzić dostępność aktualizacji zabezpieczeń Androida

Mając to wszystko na uwadze, prawdopodobnie zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy masz najnowszą aktualizację zabezpieczeń. Łatwo się dowiedzieć.


Najpierw przesuń palcem w dół od góry ekranu (raz lub dwa razy, w zależności od producenta urządzenia). Następnie dotknij ikony koła zębatego, aby otworzyć menu Ustawienia.

1627556262 881 Co to sa aktualizacje zabezpieczen Androida i dlaczego sa wazne

Dotknij „Bezpieczeństwo”.

wybierz zabezpieczenia

U góry ekranu zobaczysz sekcję „Stan bezpieczeństwa”. Poszukaj „Aktualizacji bezpieczeństwa” i sprawdź datę.

sprawdź datę

Istnieje spora szansa, że ​​nie dostaniesz aktualizacji z bieżącego miesiąca. Niestety, wiele urządzeń z Androidem pozostaje w tyle. Jeśli masz nowy telefon Samsung lub Google Pixel, powinieneś być na bieżąco.

Możesz sprawdzić dostępność aktualizacji, wybierając „Aktualizacja bezpieczeństwa” i dotykając przycisku „Sprawdź aktualizację”.

Kliknij „Sprawdź aktualizację”.

Dlaczego mój telefon z Androidem jest opóźniony w aktualizacjach zabezpieczeń?

W idealnym świecie każde urządzenie z Androidem otrzymałoby jednocześnie najnowszą aktualizację zabezpieczeń. Niestety tak się nie dzieje.

Co miesiąc Google wprowadza poprawki i publikuje aktualizację zabezpieczeń dla swoich partnerów (Samsung, LG, OnePlus itp.). Następnie do tych firm należy zatwierdzenie poprawek, dodanie własnych i udostępnienie ich na urządzeniach.


Dlatego telefony Pixel zazwyczaj od razu otrzymują aktualizacje zabezpieczeń. Google kontroluje cały proces. Inne urządzenia są zależne od producenta. Samsung jest dobry w aktualizowaniu swoich urządzeń z wyższej półki, ale niektóre telefony z niższej półki mogą pozostać w tyle.

Przed zakupem telefonu z Androidem poświęć trochę czasu, aby sprawdzić, co producent mówi o obiecanych aktualizacjach. Samsung na przykład obiecuje cztery lata aktualizacji dla wielu swoich urządzeń. Trzymaj się z dala od producentów z słabe osiągnięcia.

Czy ten post był pomocny?