Skip to content

Co to znaczy, gdy Apple „Sherlocks” aplikację?

31 de lipiec de 2021
sherlock mac lol

Być może czytałeś, że F.lux, który zmniejsza zmęczenie oczu i pomaga ci spać, zostanie „sherlocked” pod koniec tego miesiąca. Co to znaczy?

Krótko mówiąc, „Sherlocked” oznacza, że ​​macOS wkrótce zaoferuje funkcje, które sprawią, że instalowanie popularnego narzędzia F.lux innej firmy będzie niepotrzebne. Kiedy pojawi się macOS 10.11.4 — najnowsza aktualizacja dla Sierra, panel „Wyświetlacze” w Preferencjach systemowych zaoferuje funkcję Night Shift, która zadebiutowała na iPhone’ach w zeszłym roku. może czuć się zdezorientowany. Przyjrzyjmy się więc, skąd pochodzi termin „Sherlocked”.

Skąd pochodzi określenie „Sherlocked”?

Przed Spotlight — wbudowaną funkcją wyszukiwania Apple — istniała inna wbudowana funkcja wyszukiwania o nazwie Sherlock, po fikcyjnym detektywie. Sherlock był częścią Mac OS 8 i 9 i umożliwiał użytkownikom wyszukiwanie plików i kontaktów. Kiedy pojawił się Mac OS X, Sherlock został rozszerzony o niektóre podstawowe funkcje internetowe, w tym tłumaczenie.

https://www.youtube.com/watch?v=SdN3govvg1w

Pomysł oferowania informacji z Internetu w natywnym interfejsie wyszukiwania Maca zaintrygował programistę Dana Wooda, który założył firmę o nazwie Karelia i zbudował narzędzie o nazwie Watson. Ta aplikacja za 30 dolarów miała być towarzyszem Sherlocka (rozumiesz?) i obsługiwała znacznie więcej funkcji internetowych niż Sherlock. Użytkownicy Watsona mogli przeglądać słynny katalog Yahoo z rozwijanymi menu, sprawdzać harmonogram filmów, obliczać kursy wymiany i wiele więcej.

Co to znaczy gdy Apple Sherlocks aplikacje

Watson stał się bardzo popularny i tak pozostał, dopóki Apple nie wypuścił Mac OS X 10.2 z Sherlockiem 3. W tym wydaniu Apple dodał prawie wszystko, co Watson mógł zrobić z własnym interfejsem Sherlocka.

https://www.youtube.com/watch?v=XzbqVtIYOKY


Po włączeniu wszystkich tych funkcji ludzie nie mieli już powodu, aby kupować Watsona. Sherlock mógł to wszystko zrobić. Zapanowała narracja, aw przyszłości „Sherlocked” stał się słowem używanym za każdym razem, gdy Apple wypuścił nową funkcję, która sprawiła, że ​​aplikacja innej firmy przestała mieć znaczenie.

W poście na blogu, Wood powiedział, że Steve Jobs powiedział mu, że Apple może i zrobi to programistom na platformie. Oto Wood parafrazujący telefon od samego Jobsa:

„Znasz te drezyny, małe maszyny, na których ludzie stoją i pompują je, by poruszać się po torach kolejowych? To Karelia. Apple to pociąg parowy, do którego należą tory”.

Można argumentować, że popularna narracja tutaj nie jest do końca trafna. Bloger Apple John Gruber stwierdził że integracje internetowe Sherlocka były planowane w Apple przed debiutem Watsona i że Apple zaoferował Woodowi pracę nad Sherlockiem dwa razy. Ale te fakty nie mogły stanąć na przeszkodzie dobrej historii i określenie „Sherlocked” przylgnęło do nas.

Czy „sherlocking” zdarza się często?

Termin „Sherlocked” utknął, ponieważ jest przydatny: tak naprawdę nie ma innego słowa na opisanie aplikacji zastępowanej przez funkcję systemu operacyjnego. A co kilka lat Apple naprawdę dodaje funkcje zastępujące projekty wydawane przez osoby trzecie, w tym takie ulubione, jak:

  • Konfabulator. Aplikacja, która oferowała interaktywne widżety pulpitu, Konfabulator, stała się nieistotna dzięki Dashboardowi Apple.
  • iPodaX. Jako wczesny menedżer podcastów dla systemu Mac OS X, iPodderX stał się nieistotny dzięki obsłudze podcastów w iTunes.
  • Sandvox. Sandvox, aplikacja do tworzenia stron internetowych w natywnym środowisku Maca, straciła na popularności, gdy Apple wypuścił iWeb. Przypadkowo Sandvox pochodzi z Karelii – twórców Watsona – więc dwukrotnie zostali Sherlocked.
  • Warczeć. Growl, system powiadomień o otwartym kodzie źródłowym dla Mac OS X, używany przez setki aplikacji na Maca, stał się nieistotny przez natywny system powiadomień Apple.

Jesteśmy pewni, że czytelnicy mogą pomyśleć o innych przykładach. F.lux to tylko ostatnia ofiara. Użytkownicy komputerów Mac będą nadal widywać termin „Sherlocked” za każdym razem, gdy Apple doda nowe funkcje do systemu operacyjnego oferowanego wcześniej przez aplikacje innych firm.

Można również argumentować, że Microsoft był Sherlockingiem, zanim Apple go ostudził, zabijając Netscape Navigator za pomocą małej aplikacji o nazwie Internet Explorer. W tym momencie słowo „Sherlocked” tak naprawdę nie przeszło do świata Windows. Ale kto wie, co przyniesie przyszłość?

Kredyt zdjęciowy:Christian Reimer

Czy ten post był pomocny?