Skip to content

Co zapobiega ponownemu formatowaniu płyt DVD+R?

27 de lipiec de 2021
what prevents dvd r discs from being reformatted 00

Chociaż dobrze wiadomo, że płyty DVD+R i CD+R są przeznaczone do jednokrotnego nagrywania, można się zastanawiać, dlaczego jest to w przeciwieństwie do wielokrotnego zapisu płyt „RW”. Co powstrzymuje płyty „R” przed ponownym formatowaniem? Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser zawiera odpowiedź na ciekawe pytanie czytelnika.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Trans-tografia psc631798uk (Flickr).

Pytanie

Czytnik SuperUser Ankush chce wiedzieć, co uniemożliwia ponowne formatowanie płyt DVD + R:

Interesuje mnie to, że bez względu na to, na jakim komputerze włożę płytę DVD+R lub jaki system jest na nim zainstalowany, nie jestem w stanie go sformatować (wiem, że płyty DVD+R są stworzone do zapisu tylko raz). Domyślam się, że jest to sprawa sprzętowa, ale mimo to, co i tak powstrzymuje komputer przed ignorowaniem reguł i formatowaniem płyty?

Co zapobiega ponownemu formatowaniu płyt DVD+R?

Odpowiedź

Współtwórca SuperUser Jonno ma dla nas odpowiedź:

Mówiąc w dość prosty sposób i w oparciu o moje rozumienie tego (mogę się nieco mylić co do faktycznie wytwarzanych materiałów), uważam, że proces przebiega następująco:

  • Nagrane dyski mają małe otwory w powierzchni, które zapobiegają odbijaniu się lasera odczytującego, dając odczyt 0 lub 1.
  • Nagrywalne dyski mają barwnik, który można wypalić za pomocą lasera piszącego w stacji dysków. Luki w barwniku działają teraz w taki sam sposób, jak na wcześniej nagranym dysku, reprezentując 0 lub 1 w zależności od tego, czy jest on odbity, czy nie. Gdy ten barwnik zostanie przepalony, nie można go ponownie fizycznie zarejestrować (chociaż można wypalić całą powierzchnię, ale nie można zrobić niczego użytecznego).
  • Dyski wielokrotnego zapisu wykorzystują rodzaj metalowej powierzchni (zamiast barwnika), którą można zmienić za pomocą lasera zapisującego (w zależności od mocy użytego na niej lasera). Powoduje to, że warstwa metalu odbija się inaczej w miejscu lasera i może być „zresetowana” przez laser o innej mocy.

W związku z tym zapisywalny dysk jest trwale „utrwalany” przez laser zapisujący bez możliwości zresetowania uszkodzeń, jakie wyrządza barwnikowi (w celu zapisania danych).

Dalsza lektura: Wszystko o CD-R i CD-RW (chociaż związane z technologią CD-R/RW)

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?