Skip to content

Co zrobić, jeśli dysk twardy jest rozpoznawany tylko wtedy, gdy już się rozkręcił?

28 de lipiec de 2021
hard drive is only recognized when it has already spun up 00

Co robisz, gdy komputer rozpoznaje dysk twardy tylko przez część czasu? Czy jest to po prostu kwestia awarii dysku twardego, czy też ustawienie BIOS-u wymaga dostosowania? Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser zawiera przydatne porady dla sfrustrowanego czytelnika.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Asten (Flickr).

Pytanie

Czytnik SuperUser Blaine chce, jak naprawić komputer, w którym dysk twardy jest rozpoznawany tylko wtedy, gdy już się rozkręcił:

Więc napotkałem dziwny problem. Kiedy po raz pierwszy włączam komputer stacjonarny, nie rozpoznaje, że ma w nim dysk twardy. Jeśli jednak nacisnę przycisk resetowania lub wystarczająco szybko go wyłączę i ponownie włączę, dysk twardy zostanie rozpoznany.

We wszystkich innych aspektach dysk twardy działa doskonale (z testem SMART nie wykazującym błędów). Jaka może być tego przyczyna i czy jest jakiś sposób, aby to naprawić?

Jak naprawić komputer, w którym dysk twardy jest rozpoznawany tylko wtedy, gdy już się uruchomił?

Odpowiedź

Współtwórca SuperUser Mokubai ma dla nas odpowiedź:

Możliwe, że system BIOS komputera nie czeka wystarczająco długo, aż dysk twardy się rozkręci przed kontynuowaniem rozruchu. Wiele BIOS-ów ma opcję „czasu rozruchu dysku twardego”, co może opóźnić proces rozruchu o kilka sekund, podczas gdy dysk twardy się rozkręca.

Jeśli możesz uzyskać dostęp do BIOS-u na swoim komputerze, poszukam tej opcji i zobaczę, czy możesz przedłużyć opóźnienie.

Jeśli jest to niedawne zdarzenie, może to oznaczać, że silnik dysku twardego zaczyna się psuć i nie może już obracać się tak szybko, jak kiedyś. Byłaby to zła wskazówka, ponieważ może nie być w stanie szybko się rozkręcić.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?