Skip to content

Co zrobić, jeśli komputer Mac zostanie skradziony

29 de lipiec de 2021
1627554659 preview 10 650x300

Kradzież komputera Mac może wydawać się końcem świata, ale istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby spróbować go odzyskać lub w przypadku niepowodzenia złożyć roszczenie ubezpieczeniowe. Przyjrzyjmy się, co zrobić, jeśli Twój komputer Mac zniknie.

Podejmij teraz pewne środki zapobiegawcze na wypadek kradzieży komputera Mac

Po kradzieży komputera Mac często jest już za późno, aby zrobić wiele w celu ochrony danych i prywatnych informacji. Oznacza to, że musisz zacząć chronić siebie już teraz, jako środek ostrożności.

File Vault umożliwia szyfrowanie dysku twardego komputera Mac. Oznacza to, że bez Twojego hasła nikt, kto ma Twój Mac, nie będzie mógł uzyskać dostępu do Twoich plików; jeśli nie masz włączonego szyfrowania, a ktoś ma fizyczny dostęp do urządzenia, może odczytać Twoje pliki. To naprawdę ważne, aby włączyć FileVault, aby zachować prywatność danych.

Znajdź mój Mac umożliwia śledzenie komputera Mac, blokowanie go i wysyłanie wiadomości lub zdalne wymazanie go w przypadku kradzieży. Za chwilę przyjrzymy się temu bardziej szczegółowo, ale upewnij się, że włączyłeś go, przechodząc do Preferencje systemowe> iCloud i włączając opcję „Znajdź mój Mac”.

W systemie macOS możesz dodać wiadomość do ekranu blokady. Istnieje prawdopodobieństwo, że Twój komputer Mac nie został skradziony i dobry Samarytanin go zwróci, jeśli będzie miał sposób na skontaktowanie się z Tobą. Dodaj wiadomość ze swoimi danymi kontaktowymi i zaoferuj nagrodę na ekranie blokady, aby im to ułatwić.


Niestety większość skradzionych komputerów nigdy więcej nie jest widziana. Aby nie stracić żadnych cennych zdjęć rodzinnych ani ważnych dokumentów, regularnie twórz kopie zapasowe komputera Mac za pomocą Time Machine. W ten sposób, jeśli Twój Mac zostanie skradziony, przynajmniej nie stracisz żadnych danych. Powinieneś również rozważyć użycie rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych w chmurze, takiego jak Backblaze, aby uzyskać naprawdę bezmyślne rozwiązanie.

Używanie funkcji Znajdź mój Mac do blokowania lub czyszczenia komputera Mac

Ponieważ Twój Mac nie ma chipa GPS ani stałego połączenia danych, usługa Znajdź mój Mac nie zawsze zlokalizuje komputer Mac w taki sam sposób, jak podobna funkcja w przypadku iPhone’a. Ktokolwiek ma Twój Mac, będzie musiał połączyć go z Wi-Fi, zanim będzie można korzystać z funkcji Znajdź mój Mac, takich jak blokowanie go lub trwałe wymazywanie. Jeśli jednak podejmiesz odpowiednie środki ostrożności, oznacza to, że zostanie im w dużej mierze bezużyteczne, zaszyfrowane urządzenie, którego nie będą w stanie sprzedać i które, jeśli kiedykolwiek połączą się z Wi-Fi, powiadomi Cię .

Wejdź na iCloud.com za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej, zaloguj się na swoje konto iCloud, a następnie wybierz opcję „Znajdź iPhone’a”. Możesz także użyć aplikacji Znajdź mój iPhone na dowolnym urządzeniu z systemem iOS.

1627554658 65 Co zrobic jesli komputer Mac zostanie skradziony

Wybierz Maca, którego szukasz z listy.

1627554658 645 Co zrobic jesli komputer Mac zostanie skradziony

Jeśli jest dostępna lokalizacja, zostanie ona wyświetlona. W przeciwnym razie możesz zaznaczyć pole „Powiadom mnie, jeśli znaleziono”, aby otrzymać wiadomość e-mail, jeśli komputer Mac ponownie pojawi się w trybie online. Należy jednak pamiętać, że powinieneś nigdy spróbuj samodzielnie odzyskać komputer Mac. Ludzie zginęli, próbując odzyskać własne urządzenia.

1627554658 573 Co zrobic jesli komputer Mac zostanie skradziony

W przeciwnym razie masz trzy opcje:

  • Odtwórz dźwięk: Odtwarza głośny dźwięk, który jest szczególnie przydatny, jeśli właśnie zgubiłeś komputer Mac w pobliżu.
  • Zablokuj komputer Mac: Pozwala zdalnie zablokować komputer Mac hasłem i wyświetlić wiadomość z danymi kontaktowymi. Blokada działa nawet wtedy, gdy złodzieje próbują wyczyścić komputer Mac, więc nie będą mogli ponownie zainstalować systemu macOS ani nawet zainstalować na nim systemu Windows. Jeśli zaoferujesz nagrodę, jest szansa, że ​​złodzieje po prostu ją zwrócą, twierdząc, że ją znaleźli.
  • Wymaż komputer Mac: Usuwa wszystkie Twoje dane osobowe z komputera Mac. Naprawdę powinieneś używać Lock Your Mac; Wymaż komputer Mac jest naprawdę przydatne tylko wtedy, gdy masz niezabezpieczone prywatne dane, które chcesz usunąć. Lepiej po prostu skonfigurować FileVault, zanim Mac zniknie.

Skontaktuj się z policją

Poważnie, nie mogę tego wystarczająco podkreślić. Nie próbuj odzyskiwać własnego komputera Mac. Zamiast tego skontaktuj się z odpowiednim wydziałem policji i złóż zgłoszenie kradzieży.

W zależności od tego, jak i gdzie komputer Mac został skradziony, policja może niewiele zrobić. Nagrania z telewizji przemysłowej są o wiele bardziej przydatne jako dowód w przypadku podejrzanego niż jako środek identyfikacji nieznanego złodzieja. Nawet jeśli policja może nie być w stanie pomóc, najprawdopodobniej będziesz potrzebować raportu policyjnego, aby spróbować złożyć wniosek o odszkodowanie ubezpieczeniowe.

Skontaktuj się z ubezpieczycielem

Jeśli Twój komputer Mac jest ubezpieczony na wypadek utraty lub kradzieży, natychmiast skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem. Prawdopodobnie będziesz musiał dostarczyć im raport policyjny i pokwitowanie zakupu, aby mogli rozpocząć rozpatrywanie roszczenia.


Nawet jeśli nie masz konkretnego ubezpieczenia komputera Mac, wszystko może nie zostać utracone. Wiele polis ubezpieczeniowych domu obejmuje gadżety, takie jak laptopy, nawet jeśli zabierasz je poza dom. Odszukaj swoją polisę ubezpieczeniową domu i spójrz. Odliczenie będzie prawdopodobnie znacznie wyższe niż w przypadku dedykowanej polisy ubezpieczeniowej, ale przynajmniej powinieneś otrzymać coś z powrotem, jeśli Twój komputer Mac jest objęty ubezpieczeniem.

Jeśli nie znajdujesz się w swoim kraju, Twój Mac może być również objęty ubezpieczeniem podróżnym, które posiadasz. Jeszcze raz znajdź swoje zasady i przeczytaj drobnym drukiem. Pamiętaj, że wystawca Twojej karty kredytowej może również oferować automatyczne ubezpieczenie podróży. Odliczenie może być wysokie, a limit roszczeń niski, ale przynajmniej to coś.

Smutna prawda jest taka, że ​​jeśli Twój Mac zostanie skradziony, istnieje duża szansa, że ​​już go nie zobaczysz. Miejmy nadzieję, że uda Ci się przynajmniej odzyskać znaczną część jego wartości z polisy ubezpieczeniowej. A jeśli nie, następnym krokiem jest zapoznanie się z naszym przewodnikiem, jak zaoszczędzić pieniądze na produktach Apple.

Czy ten post był pomocny?