Skip to content

Czy archiwizator KGB może być najlepszym dostępnym narzędziem do kompresji? Czy po prostu najwolniejszy?

16 de lipiec de 2021
kgb archiver top 1024x390 1

Kompresja plików jest tak wszechobecna, że ​​jest teraz wbudowana w wiele systemów operacyjnych jako standardowa funkcja. Pliki zip są zazwyczaj domyślnym formatem archiwalnym – czasami zastępowane przez RAR – ale Archiwizator KGBto narzędzie, które oferuje niezrównane poziomy kompresji, chociaż ma dość wysoką cenę.

Program nie wiąże się z żadnymi kosztami finansowymi – które w żaden sposób nie są związane z dawną rosyjską agencją bezpieczeństwa – ale jeśli chcesz jak najlepiej wykorzystać aplikację, będziesz musiał zainwestować sporo czasu.

Jest to aplikacja, która twierdzi, że oferuje „niewiarygodnie wysoki współczynnik kompresji”, a twórca oprogramowania przedstawia liczby twierdzące, że poziomy kompresji są około dwa razy wyższe niż w przypadku formatu zip.

Pobierz archiwum KGB

Oficjalna strona internetowa programu nie jest już online, ponieważ oprogramowanie nie było aktualizowane od kilku lat (chociaż nadal można znaleźć witrynę w Archiwum internetowe). Jednak projekt jest nadal dostępny na SourceForgedzięki czemu możesz pobrać narzędzie i wymieniać myśli i pomysły z innymi użytkownikami.

1626438888 134 Czy archiwizator KGB moze byc najlepszym dostepnym narzedziem do kompresji

Udaj się do strona projektui zignoruj ​​przycisk pobierania. Z jakiegoś powodu pakiet językowy programu jest wyróżniony jako główny plik do pobrania, a nie sam program.

1626438888 696 Czy archiwizator KGB moze byc najlepszym dostepnym narzedziem do kompresji

Aby pobrać oprogramowanie, przejdź do sekcji Pliki na stronie, zajrzyj do folderu KGB Archiver 2, a następnie pobierz plik instalatora .msi z folderu 2.0 beta 2. Po uruchomieniu instalacji narzędzie do kompresji jest dostępne z menu kontekstowego w Eksploratorze — wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy plik, folder lub wybrane elementy i wybrać opcję „Skompresuj do xxx.kgb”.


Tutaj zaczyna się robić ciekawie. Do wyboru są tylko dwa formaty kompresji, KGB i Zip, ale istnieje wiele innych opcji. Możesz wybrać jeden z siedmiu różnych algorytmów kompresji i zakładając, że zdecydujesz się użyć metody szóstej z siódmej, następnie określ poziom kompresji, który chcesz zastosować.

1626438888 299 Czy archiwizator KGB moze byc najlepszym dostepnym narzedziem do kompresji

Dostępnych jest nie mniej niż dziesięć poziomów kompresji, od minimalnej przez powyżej średniej do maksymalnej. Możesz także chronić archiwa hasłem i tworzyć archiwa samorozpakowujące, ale naprawdę interesująca jest sama kompresja.

Testowanie kompresji

W ramach testu pracowałem z folderem wypełnionym 100 plikami JPEG o łącznej wielkości 222 MB. Korzystając z wbudowanej w system Windows funkcji skompresowanych folderów, zostało to zredukowane do pliku zip o rozmiarze 221 MB – praktycznie bez zmian, ale zostało to wykonane w ciągu kilku sekund.

Uruchomienie tego samego folderu przez KGB Archiver dało bardzo różne wyniki. Po pierwsze, proces kompresji trwał około pół godziny, ale powstałe archiwum było znacznie mniejsze i miało zaledwie 174 MB.

Jako drugi test zebrałem losowy wybór plików: kilka plików MP3, plików tekstowych, dokumentów Worda, obrazów i plików wykonywalnych o łącznej wielkości 93,5 MB. Ponownie, folder skompresowany systemu Windows nie miał większego wpływu na rozmiar, zmniejszając go do zaledwie 90,5 MB, ale zrobił to bardzo szybko.

KGB Archiver wypadł nieco lepiej, tworząc archiwum o wielkości 81,6 MB. Ponownie, zajęło to ponad trzydzieści minut i to na maszynie czterordzeniowej. Czy takie oszczędności są tego warte? Decyzja należy do Ciebie.

1626438888 157 Czy archiwizator KGB moze byc najlepszym dostepnym narzedziem do kompresji


Oczywiście istnieją typy plików, które są łatwiejsze do skompresowania niż inne. Proste pliki tekstowe mogą zostać poważnie zmiażdżone, podczas gdy wiele filmów i plików muzycznych jest już do pewnego stopnia skompresowanych. To, czego możesz oczekiwać od KGB Archiver, naprawdę zależy od plików, z którymi pracujesz.

Kompresja w prawdziwym świecie

Potrzeba kompresji plików zmniejszyła się z biegiem lat, ponieważ pojemność dysków twardych wzrosła spiralnie, a prędkość połączenia internetowego wzrosła.

1626438888 271 Czy archiwizator KGB moze byc najlepszym dostepnym narzedziem do kompresji

Po raz pierwszy dowiedziałem się o Archiwizatorze KGB cztery czy pięć lat temu. Natknąłem się na witrynę, która twierdziła, że ​​użyła tego narzędzia do zmniejszenia zawartości instalacyjnej płyty CD pakietu Office 2007 do zaledwie 1,5 MB – w porównaniu z ponad 400 MB.

Ten poziom kompresji wydawał się niewiarygodny, więc musiałem to sprawdzić – rozumiesz, tylko w celach badawczych, miałem już w pełni funkcjonalną kopię pakietu Office i nie musiałem kupować pirackiej wersji.

Po pobraniu archiwum przystąpiłem do zadania wypakowania jego zawartości. Wydaje mi się, że proces ten trwał cały dzień, ale po jego zakończeniu była rzeczywiście w pełni funkcjonalna instalacja pakietu Office gotowa do użycia.

Nie byłem w stanie odtworzyć tak imponujących poziomów kompresji, ale z pewnością odkryłem, że KGB Archiver zgniata pliki bardziej niż jakikolwiek inny archiwizator, którego używałem.

1626438889 166 Czy archiwizator KGB moze byc najlepszym dostepnym narzedziem do kompresji


W rzeczywistości archiwizator KGB ma niewiele praktycznych zastosowań – przynajmniej przy wyborze najwyższego poziomu kompresji. W przypadku małych plików różnica w rozmiarze pliku w porównaniu z innymi narzędziami jest niewielka. Jednak gdy warunki są odpowiednie – co oznacza kompresję dużej liczby plików, bardzo dużych plików lub niektórych szczególnie zgodnych typów plików – poziomy kompresji, które można osiągnąć, są oszałamiające.

Pod pewnymi względami jest to świetne, ale wymaganie czasu to coś w rodzaju podwójnego szaleństwa. Niezależnie od tego, jak długo trwa kompresja plików, z którymi pracujesz, powinieneś uwzględnić mniej więcej taką samą ilość dekompresji.

Co myślisz o Archiwizator KGB? Czy to przydatne narzędzie, czy tylko sztuczka? Czy jest to coś, co możesz zobaczyć, jak używasz?

Czy ten post był pomocny?