Skip to content

Czy ATA to to samo co IDE/PATA lub SATA?

27 de lipiec de 2021
is ata the same as ide pata or sata 00

Kiedy kupujesz nowy dysk twardy, czasami może być trochę mylące, gdy podobna lub nie tak podobna terminologia jest mieszana w opisie produktu. Mając to na uwadze, dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser zawiera odpowiedź na ciekawe pytanie czytelnika.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Zdjęcie dzięki uprzejmości William Warby (Flickr).

Pytanie

Programowanie czytnika SuperUser chce wiedzieć, czy ATA jest takie samo jak IDE/PATA lub SATA:

Spojrzałem na dysk twardy i znalazłem dokument firmy Toshiba (link: 2,5-calowy dysk twardy SATA – PDF), który mówi:

  • Interfejs napędu: Serial ATA, wersja 2.6 / ATA-8

Wiem, że SATA używa interfejsu SATA, a ATA używa interfejsu IDE, ale dlaczego używa różnych „terminów” w tym samym zdaniu? Dysk twardy ma interfejs SATA lub interfejs IDE, ale nie oba jednocześnie.

Czy ATA to to samo co IDE/PATA lub SATA?

Odpowiedź

Współtwórca SuperUser Mokubai ma dla nas odpowiedź:

Serial ATA to interfejs połączenia/złącza, podczas gdy ATA-8 to protokół dla tego interfejsu. IDE było interfejsem, a do komunikacji używało również protokołu ATA. IDE i ATA to nie to samo, tak jak SATA i ATA też nie są tym samym.

Aby było jasne, IDE określiło, że dysk twardy powinien mieć zintegrowaną elektronikę urządzenia (tj. kontroler), a komunikacja z hostem powinna odbywać się zgodnie ze specyfikacjami ATA. Chociaż IDE i ATA są bardzo blisko powiązane, nie są tym samym.

IDE zostało nazwane odwrotnym akronimem jako PATA, ponieważ interfejs był połączeniem równoległym przy użyciu standardu ATA. SATA to połączenie Serial ATA.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?