Skip to content

Czy dysk twardy zapamiętuje złe sektory po sformatowaniu?

9 de lipiec de 2021
does a hard drive remember bad sectors after formatting 00

Jeśli zaczniesz napotykać uszkodzone sektory na dysku twardym i zdecydujesz się go sformatować, czy „zapamięta” te uszkodzone sektory później, czy nie? Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser pomaga odpowiedzieć na ciekawe pytanie czytelnika dotyczące uszkodzonych sektorów i formatowania.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Scott Schiller (Flickr).

Pytanie

Czytnik SuperUser Chris chce wiedzieć, czy dysk twardy pamięta uszkodzone sektory po sformatowaniu:

Czy na dysku twardym sformatowanym w systemie NTFS z kilkoma uszkodzonymi sektorami dysk twardy nadal pamięta te uszkodzone sektory po części dysku Windows? czysty służy do usuwania woluminu NTFS? Co jeśli Wyczyść wszystko Jest używane?

Czy dysk twardy zapamiętuje uszkodzone sektory po sformatowaniu?

Odpowiedź

Współtwórcy SuperUser Ben N i harsh mają dla nas odpowiedź. Najpierw Ben N:

NTFS zapamiętuje złe klastry. Klaster jest uważany za zły, jeśli którykolwiek z jego sektorów jest niedostępny. Ponieważ informacje o złym klastrze są przechowywane w określonym pliku ($BadClus), informacje te zostaną zniszczone w przypadku usunięcia woluminu NTFS. czysty i Wyczyść wszystko są w tym względzie zasadniczo takie same. Wyczyść wszystko wykonuje dokładniejsze zadanie niszczenia danych na dysku, podczas gdy czysty po prostu czyści tablicę partycji.

Dalsza lektura: Pliki systemu NTFS (metadane)

Dysk twardy pamięta uszkodzone sektory. Dokładnie, jak to się dzieje, zależy od modelu, ale większość nowoczesnych dysków twardych automatycznie wykrywa i ponownie mapuje martwe sektory, tak że system operacyjny nawet nie wie, że występuje problem. W takim przypadku nic, co robi system operacyjny, nie może wpływać na wewnętrzną księgowość dysku.

Następuje odpowiedź z surowego:

Jeśli system operacyjny napotyka uszkodzone sektory, prawdopodobnie wewnętrzna tabela uszkodzonych bloków dysku twardego jest pełna (jak zauważył Ben N) i nadszedł czas, aby wycofać dysk twardy. Dyski twarde zazwyczaj nie przestają ulegać awarii.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?