Skip to content

Czy inteligentne zamki są bezpieczne?

27 de lipiec de 2021
IMG 3533 copy

Można by pomyśleć, że inteligentne zamki to katastrofa bezpieczeństwa, która tylko czeka, aby się wydarzyć. W końcu, dlaczego miałbyś zaufać urządzeniu podłączonemu do Internetu z bezpieczeństwem swojego domu i wszystkiego, co się w nim znajduje? Ale rozważ to: ogólnie zamki są dość niepewne.

Odkąd pojawiła się technologia smarthome, wielu użytkowników wyraziło swoje obawy dotyczące bezpieczeństwa tych urządzeń, argumentując, że hakerzy mogą zdobyć ich termostat, światła, przełączniki, a nawet zamki, które chronią nasz dom przed włamywaczami. Jest to zrozumiały argument i chociaż istnieją pewne obawy (takie jak używanie gadżetów jako części botnetu do rozpowszechniania złośliwego oprogramowania w Internecie), większość bezpośrednich obaw ludzi dotyczących inteligentnych zamków jest… cóż, nieistotna.

Na początek otwieranie zamka w staromodny sposób nie jest takie trudne. Jeśli zrobisz szybkie wyszukiwanie w Google, nie tylko natkniesz się na mnóstwo samouczków, jak to zrobić, ale także powitają Cię miejsca, w których możesz kupić własne narzędzia do otwierania zamków — dosłownie każdy może to zrobić przy odrobinie praktyki . Dlaczego więc złodziej miałby kłopotać się z wymyśleniem sposobu zhakowania konkretnego inteligentnego zamka, skoro mogliby go po prostu wybrać, jak zawsze?

1627371513 145 Czy inteligentne zamki sa bezpieczne

Oczywiście, masz firmy produkujące blokady, które robią wszystko, co w ich mocy, aby wprowadzić najnowszą technologię, która twierdzi, że jest odporna na wytrych, i to jest świetne i wszystko, ale otwieranie zamków to tylko jedna metoda na ominięcie zamka.


Oprócz otwierania zamków użycie brutalnej siły w celu ominięcia zamka jest również łatwe do wykonania za pomocą ramię zapadkowe z końcówką ze stali węglowej (zasadniczo wyłamanie zamka i otwarcie go w ten sposób) lub po prostu kopnięcie drzwi, jeśli ościeżnica nie jest wzmocniona blachą zaczepową. Do diabła, jeśli frontowe drzwi mają boczne drzwi, nie musisz się nawet martwić, że w ogóle zadzierasz z zamkiem — po prostu rozbij boczne okno i otwórz drzwi od wewnątrz.

Mówiąc o oknach, twoje drzwi nie są jedyną drogą do twojego domu – jeśli złodziej chce się dostać do środka, może równie dobrze wybić dowolne okno w twoim domu, zamiast przechodzić przez zamknięte drzwi.

Innymi słowy, ktoś włamujący się do twojego inteligentnego zamka powinien być najmniejszym z twoich zmartwień, ponieważ już bardzo łatwo jest dostać się do twojego domu. Zamki do drzwi mogą działać odstraszająco na leniwego włamywacza, ale jeśli ktoś naprawdę chce się włamać do twojego domu, włamie się do twojego domu. Bezpieczeństwo Twojego inteligentnego zamka prawdopodobnie nigdy nawet nie przyjdzie im do głowy.

Co więcej, jest bardzo mało prawdopodobne, że ktoś z imponującymi umiejętnościami hakerskimi chciałby włamać się do twojego domu (w przeciwieństwie do tego, co widzisz w filmach). Statystycznie większość włamywaczy zazwyczaj: znudzone nastolatki w okolicy szukam dreszczyku emocji. Innymi słowy, większość włamywaczy to punkowcy, a nie zawodowcy, i prawdopodobnie nie mają pojęcia o włamywaniu się do inteligentnego zamka.

1627371513 751 Czy inteligentne zamki sa bezpieczne

Jest jednak jeden problem z inteligentnymi zamkami. W zależności od modelu, który otrzymasz, w zasadzie reklamujesz potencjalnym włamywaczom, że wydałeś dużo pieniędzy na fajne gadżety, co może wskazywać, że prawdopodobnie masz w domu jakieś ładne, drogie rzeczy gotowe do kradzieży. Może to dać włamywaczom większą motywację do włamania się do Twojego domu.

Inteligentny zamek, taki jak Kwikset Kevo na początku wygląda dość niepozornie, ale jego ładne diody LED, które migają, mogą być dobrym wskaźnikiem, że właściciel ma trochę gotówki do wydania. Jednak coś takiego Sierpień Smart Lock albo Konwersja Kwikset pozwala zachować tradycyjną zasuwę, dodając tylko nowy inteligentny mechanizm od wewnątrz. Nadal otrzymujesz wrażenia z inteligentnego zamka, ale bez fantazyjnego polotu na zewnątrz.

W końcu pamiętaj, że zamki do drzwi nie są tak bezpieczne, jak myślisz. Jeśli naprawdę martwisz się włamaniami, powinieneś również mieć system bezpieczeństwa, kamery wideo i/lub inny sprzęt bezpieczeństwa, aby się chronić. Jeśli chodzi o hakerów… cóż, jeśli cię ścigają, prawdopodobnie masz znacznie większe problemy.

Czy ten post był pomocny?