Skip to content

Czy istnieje ograniczenie liczby urządzeń, które router może jednocześnie obsługiwać?

15 de lipiec de 2021
istherealimitonthenumberofdevicesaroutercanconcurrentlyhandle00

Jeśli kupujesz nowy router dla gospodarstwa domowego z dużą liczbą urządzeń, możesz się zastanawiać, czy bez problemu poradzi sobie ze wszystkimi tymi urządzeniami jednocześnie. Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser dotyczy debaty, przed którą stoi czytelnik, przygotowując się do zakupu nowego routera dla intensywnie użytkowanego gospodarstwa domowego.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Antonio Nicolas Pina (Flickr).

Pytanie

Czytnik SuperUser MyDaftQuestions chce wiedzieć, czy routery mają limit liczby urządzeń, które można połączyć jednocześnie:

Mam zamiar kupić nowy router, ale właśnie zdałem sobie sprawę, że prawie wszystkie routery, które oglądałem (Belkin, Netgear, D-Link), nie podają maksymalnej liczby urządzeń, które mogą się łączyć jednocześnie.

mam D600 i zajrzałem na ich stronę internetową, poprzez instrukcję, a także nie znalazłem wzmianki o limicie (który naprawdę muszę wiedzieć, jeśli taki istnieje z powodu debugowania innego problemu).

Nowy router będzie prezentem dla przyjaciela. Problem polega na tym, że mają w domu 12 urządzeń, z których wszystkie wymagają Wi-Fi i kolejne 3 urządzenia, które będą przewodowe.

Ponieważ strony internetowe routerów nie wspominają o żadnych ograniczeniach, czy mogę założyć, że istnieje ogólny limit liczby jednocześnie podłączonych urządzeń? A może bardziej chodzi o zrozumienie, że im więcej urządzeń jest podłączonych, tym gorsza będzie wydajność z powodu współdzielenia zasobu?

Moje pytanie brzmi, bez fizycznego wypróbowania, czy jest jakiś sposób, aby wiedzieć, że określone urządzenie będzie działać z określoną liczbą jednocześnie podłączonych urządzeń?

Czy istnieje ograniczenie liczby urządzeń, które można jednocześnie podłączyć do routera?

Odpowiedź

Współpracownicy SuperUser D. Kasipovic i Daniel B mają dla nas odpowiedź. Najpierw D. Kasipovic:

Myślę, że nie ma limitu liczby urządzeń, które można podłączyć. Bardziej sensowne byłoby, gdyby większość routerów była ograniczona przez swój sprzęt i doświadczyła spadku wydajności wraz ze wzrostem liczby urządzeń.

Przypuszczam, że w dużej mierze zależy to od szybkości procesora routera i dostępnej pamięci RAM, ale w dużej mierze zależałoby to również od usług uruchomionych na routerze, tj. Czy włączony jest NAT, QoS, VPN, kontrola dostępu, jest otwarty bezprzewodowy lub chroniony hasłem, itd. Myślę, że ilość ruchu generowanego przez urządzenia jest również ważnym czynnikiem limitu.

Myślę, że może to być również powodem, dla którego producenci nie podają liczby urządzeń, które można podłączyć, ponieważ zależy to od wielu czynników.

Następnie odpowiedź od Daniela B:

Istnieje (teoretyczny) bezwzględny limit 65 535 jednoczesnych połączeń. To znaczy podczas korzystania z SNAT lub MASQUERADE. W związku z tym maksymalna możliwa liczba urządzeń wynosiłaby około 800, aby uwzględnić zamykanie i otwieranie połączeń.

Oczywiście wymagałoby to sieci większej niż /24, co nie stanowi problemu z OpenWrt i podobnymi. Mimo to obciążenie śledzenia połączenia byłoby dość wysokie.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?