Skip to content

Czy istnieje ryzyko związane z używaniem kabli Y z urządzeniami peryferyjnymi USB?

29 de lipiec de 2021
are there any risks in using y cables with usb peripheral devices 00

Czasami może to być mylące, gdy specyfikacja techniczna „zabrania” używania konkretnego elementu akcesoriów, ale wszyscy wydają się myśleć, że używanie danego elementu jest całkowicie w porządku. Kto w końcu ma rację? Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser zawiera odpowiedź na pytanie zmartwionego czytelnika.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Dennis S. Hurd (Flickr).

Pytanie

Czytnik SuperUser muttley91 chce wiedzieć, czy istnieje jakiekolwiek ryzyko związane z używaniem kabli Y z urządzeniami peryferyjnymi USB:

Doradzono mi użycie kabla Y do zasilania przenośnego dysku twardego USB z dwóch portów, ponieważ nie jest on w stanie pobrać wystarczającej ilości energii z jednego portu. Czy istnieje ryzyko lub niebezpieczeństwa związane z przeciążeniem lub uszkodzeniem dysku twardego przy użyciu kabla Y w ten sposób?

Czy istnieje jakieś ryzyko związane z używaniem kabli Y z urządzeniami peryferyjnymi USB?

Odpowiedź

Współtwórcy SuperUser misha256 i Dmitry Grigoryev mają dla nas odpowiedź. Po pierwsze, misha256:

Specyfikacja USB zabrania używania kabli Y:

  • Używanie kabla Y (kabla z dwoma wtykami A) jest zabronione na jakimkolwiek urządzeniu peryferyjnym USB. Jeśli urządzenie peryferyjne USB wymaga większej mocy niż pozwala na to specyfikacja USB, do której zostało zaprojektowane, musi być zasilane samodzielnie.

Ale prawdziwy świat powiedział „zapomnij o swoich głupich zasadach” i cały czas używa kabli Y. Technicznie rzecz biorąc, ryzyko, że coś złego się wydarzy, jest praktycznie zerowe, po prostu nie używaj kabli Y za pośrednictwem niezasilanego koncentratora USB. Podłącz złącza bezpośrednio do portów USB komputera.

„Czy istnieje ryzyko lub niebezpieczeństwo przeciążenia lub uszkodzenia dysku twardego przy użyciu kabla Y w ten sposób?”

Korzystanie z kabla Y nie zwiększa napięcia, tylko udostępnia więcej prądu, więc wszystko jest w porządku. Dysk twardy pobiera tyle prądu, ile potrzebuje.

Jest znacznie bardziej prawdopodobne, że uszkodzisz zawartość dysku twardego, uruchamiając go ze zbyt małą mocą. Nie ma nic gorszego niż nieudane operacje zapisu w połowie. Więc błagam, użyj kabla Y.

Następnie odpowiedź Dmitrija Grigoriewa:

Kable Y są z jakiegoś powodu zabronione przez specyfikację USB. Podłączenie wtyczek A kabla Y do dwóch różnych portów hosta (tj. dwóch różnych komputerów, komputera i koncentratora itp.) może prowadzić do wielu problemów elektrycznych:

  1. Jeden z hostów może być wyłączony, podczas gdy drugi jest włączony. Spowoduje to, że zasilany host popycha prąd do niezasilanego hosta w złym kierunku, co może spowodować uszkodzenie.
  2. Nawet jeśli oba hosty są zasilane, jeden zapewni nieco wyższe napięcie niż drugi, co spowoduje problem podobny do problemu nr 1 powyżej (być może mniej poważny).
  3. Jeśli masz pecha, możesz dostać dwa komputery ze słabo izolowanymi zasilaczami podłączonymi do różnych sieci (120 V lub 240 V). Podłączenie tych za pomocą wspólnego kabla uziemiającego (który jest USB w kształcie litery Y) spowoduje natychmiastowe uszkodzenie obu komputerów. Chociaż w tym przypadku byłbym bardziej zaniepokojony ogólnym bezpieczeństwem elektrycznym niż użyciem kabla Y.

Jeśli upewnisz się, że obie wtyczki A są podłączone do tego samego hosta USB, użycie kabla Y jest w porządku (sam mam taki). Nie martw się o przeciążenie napędu, będzie on pobierał tyle prądu, ile potrzebuje.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?