Skip to content

Czy kiedykolwiek będą szybsze napędy DVD i CD?

21 de lipiec de 2021
sshot512b8f1198452

W latach 90. i na początku XXI wieku wszyscy cieszyliśmy się coraz szybszymi napędami CD i DVD, ale potem krzywa wzrostu ustabilizowała się. Czy kiedykolwiek zobaczymy szybsze napędy dysków optycznych?

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Pytanie

Ciekawy czytnik SuperUser User1301428 chciał wiedzieć, dlaczego napędy dysków nie stają się szybsze. On pisze:

Myślałem o tym, że w ostatnich latach nigdy nie widziałem płyt CD i DVD obsługujących prędkości zapisu/odczytu wyższe niż odpowiednio 52X i 16X.

To jest wybór handlowy (tj. producenci nie dbają już o dyski optyczne i skupiają się bardziej na pamięciach flash i dyskach SSD) lub a ograniczenie techniczne (tj. napędy optyczne nie obsługują większych prędkości zapisu i odczytu)?

Cóż, co to jest? Czy takie napędy są niepraktyczne dla rynku lub niepraktyczne w budowie?

Odpowiedzi

Współtwórca SuperUser PhonicUK oferuje następujące wyjaśnienie:

To głównie ograniczenie techniczne. Mówiąc prościej, jeśli kręcisz dyskiem zbyt szybko, zaczyna się on niestabilny i chwieje, a nawet zaczyna się rozpadać pod zwykłym naprężeniem. W najlepszym razie oznacza to błędy odczytu/zapisu – aw gorszym oznacza możliwość poluzowania się i spowodowania uszkodzeń.


Przy prędkości 52x dysk kręci się z prędkością ok. 24000 obr/min – ok. 27000 obr/min dysk zacznie pękać.

Dan Neely przypomina nam, że były próby przełamania bariery prędkości:

Około dekadę temu istniały napędy CD, które wykorzystywały wiele wiązek laserowych do odczytu 7 ścieżek naraz, co zapewniało wyższą wydajność bez konieczności bardzo szybkiego obracania dysku. Były jednak drogie i najwyraźniej miały również problemy z niezawodnością.

Warto również zauważyć, że nie chodzi tylko o integralność strukturalną dysku przy wysokich obrotach, ale także o szum.

Na koniec Ramhound zaznacza, że ​​jest to oczywiście możliwe, ale dzięki pojawieniu się Blu-ray nigdy tak się nie stanie:

Mogliby teoretycznie zmodyfikować dysk, aby obsługiwał wyższe obroty na minutę, problem polega oczywiście na tym, że stworzyliby nowy standard dla nośników, które powoli są wycofywane. Prostym faktem jest to, że Blu-ray to przyszłość, a większość producentów o tym wie, więc po co marnować pieniądze na szybsze nagrywanie płyt CD lub DVD. Możesz już nagrać dwuwarstwową płytę DVD w kilka minut.

Wygląda na to, że wszyscy będziemy musieli być szczęśliwi, nagrywając nasze płyty DL-DVD w zaledwie kilka minut.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdzić pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?