Skip to content

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co oznacza parametr shva=1 w Gmailu?

9 de lipiec de 2021
image63 1024x390 1

Jeśli nie jesteś programistą, być może nigdy nie myślałeś o tych wszystkich rzeczach w adresie URL podczas odwiedzania Gmaila, ale po latach zauważania tego w końcu postanowiłem to sprawdzić. Okazuje się, że rzeczywiście coś oznacza.

Co oznacza parametr shva=1?

Według inżyniera Google Mike Sego:

shva to akronim od „Should Have Valid Authentication”

Aby dokładniej wyjaśnić…

Po zalogowaniu się do Gmaila ich serwery muszą upewnić się, że faktycznie jesteś zalogowany, a dodanie tego parametru informuje aplikację internetową Gmail, że jesteś zalogowany, dzięki czemu aplikacja Gmail nie musi być ponownie ładowana i sprawdzana uwierzytelnianie. Uwaga: podczas testów zauważyliśmy, że czasami Gmail ignoruje ten parametr, a czasami go używa.

I tylko po to, by przekazać jeszcze więcej bezużytecznych informacji…

Parametr #inbox widoczny na pasku adresu informuje Gmaila, którą etykietę należy wczytać. Śmiało, zmień #inbox na #drafts, a zobaczysz, że strona nie zostanie całkowicie przeładowana, ale działa tak, jakbyś kliknął etykietę Drafts.

1625849379 242 Czy kiedykolwiek zastanawiales sie co oznacza parametr shva1 w Gmailu

Możesz nawet użyć paska adresu URL, aby zmienić utworzone przez siebie etykiety, a Gmail będzie działał tak, jakbyś szukał. Na przykład użycie #label/Books zamiast #inbox spowoduje, że Gmail będzie wyświetlał wszystko, co ma etykietę Książki.

1625849379 72 Czy kiedykolwiek zastanawiales sie co oznacza parametr shva1 w Gmailu

A teraz znasz zupełnie bezużyteczny, ale nieco interesujący fakt.

Czy ten post był pomocny?