Skip to content

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak nazwano Twój system operacyjny?

27 de lipiec de 2021
1627398955 banner6

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co oznacza „XP” lub skąd pochodzi „Ubuntu”? Niektóre systemy operacyjne biorą swoje nazwy z oczywistych miejsc, ale inne wymagają wyjaśnienia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, skąd wziął się twój ulubiony system operacyjny.

Zebraliśmy najpopularniejsze i najbardziej znane systemy operacyjne, a także kilka mniej znanych — jeśli znasz inny system operacyjny z ciekawą historią kryjącą się za jego nazwą, pamiętaj, aby nauczyć innych czytelników w komentarzach .

MS-DOS

1627398953 787 Czy kiedykolwiek zastanawiales sie jak nazwano Twoj system operacyjny

Micro Soft Disk Operating System (MS-DOS) był pierwotnie licencjonowany przez Quick and Dirty Operating System (QDOS) firmy Seattle Consumer Products. MS-DOS nie miał graficznego interfejsu użytkownika (GUI), a zamiast tego wszystko było wprowadzane przez użytkowników za pomocą wiersza poleceń. Akronim DOS nie zawsze oznacza MS-DOS. DOS to ogólny termin oznaczający „dyskowy system operacyjny”, a MS-DOS był tylko jednym z wielu, w tym Apple DOS, AmigaDOS, FreeDOS i wiele innych.

Obraz autorstwa Zickey

Windows 1.0 – NT 4.0

Nazwa Windows wzięła się z faktu, że nowy system operacyjny, Windows 1.0, miał okna, z którymi użytkownik mógł wchodzić w interakcję w GUI. Nazwa „Windows” przechodzi przez całą drogę do bieżącego systemu operacyjnego, a numer lub nazwa następująca po „Windows” pozwala stwierdzić, jaką wersję systemu Windows posiadasz.

1627398953 388 Czy kiedykolwiek zastanawiales sie jak nazwano Twoj system operacyjny

Microsoft trzymał się schematu numeracji dla 1.0-3.1, kiedy zaczął pracować nad swoją gałęzią systemu operacyjnego New Technology (NT). Windows NT 4.0 jako pierwszy zaimplementował nowe jądro NT i został wydany w 1996 roku przy użyciu interfejsu użytkownika Windows 95.

Okna 95 – ME

1627398953 858 Czy kiedykolwiek zastanawiales sie jak nazwano Twoj system operacyjny

Microsoft przez krótki czas zaczął nazywać swój system operacyjny Windows rokiem wydania, wskazując wersję. Windows 95, 98 i Millennium Edition zostały zbudowane z oryginalnego jądra systemu Windows 3.1. Millennium Edition została wydana w 2000 roku i została zaprojektowana do użytku na komputerach domowych, podczas gdy system Windows 2000 został zaprojektowany dla komputerów biznesowych.


Windows 2000 używał jądra NT i był bezpośrednim następcą NT 4.0, później został zastąpiony przez Windows XP.

Windows XP, Vista i Windows 7

1627398954 467 Czy kiedykolwiek zastanawiales sie jak nazwano Twoj system operacyjny

Windows XP został wydany w 2001 roku, a XP to skrót od eXPerience. To doświadczenie trwało aż do 2007 roku, kiedy firma Microsoft wydała system Windows Vista. Według Microsoftu Vista ma swoją nazwę, ponieważ „pod koniec dnia… starasz się uzyskać własną osobistą Vista”. To było bardzo filozoficzne Microsoftu, ale ostatecznie przeszli na prostsze podejście z Windows 7.

Windows 7 jest siódmą wersją systemu Windows od 95. Mimo, że 95 nie był pierwszą wersją systemu Windows, jeśli liczyć 1.0 – 3.1, to Windows 10 po prostu nie ma tego samego pierścienia. Dodatkowo ludzie mogą pomylić go z systemem Mac OS 10.

System 1 – 7,5

System operacyjny Apple System został opracowany dla komputerów osobistych Macintosh. System operacyjny zawsze podążał za podstawowym schematem numerowania wersji, przy czym każde główne wydanie otrzymywało przyrost o 1 punkt, a drobne aktualizacje otrzymywały przyrost o 0,1.

Komputer Apple Macintosh został wydany w 1984 roku i otrzymał swoją nazwę od jabłka McIntosh.

1627398954 458 Czy kiedykolwiek zastanawiales sie jak nazwano Twoj system operacyjny


Każda nowa wersja zawierała przyrostowe aktualizacje i ulepszenia funkcji, a także obsługę nowszych komputerów Apple. System 1-4 nie miał obsługi wielozadaniowości, co może brzmieć znajomo w innym systemie operacyjnym Apple.

Pierwsze siedem wersji systemu operacyjnego nazwano po prostu „Systemem 1-7”. Tak było do 7.6, kiedy słowo „System” zostało pominięte na rzecz bardziej rynkowej nazwy „Mac OS”.

Mac OS 8 – 10

Mac OS 8 pojawił się w 1997 roku, wkrótce po tym, jak Steve Jobs wrócił do pracy w Apple. Mac OS 8 miał nazywać się wersją 7.7, ale został zmieniony na 8 z powodu luki prawnej, która pozwoliła Apple na zamknięcie rynku Macintosh innych firm.

Mac OS 9 jest teraz znany jako ostatni z „klasycznych” systemów Mac OS i był ostatnim wydaniem opartym na wewnętrznym kodzie Apple.

OS X (OS Ten) to dziesiąta wersja systemu operacyjnego Mac i pierwszy Mac OS oparty na Berkeley Software Distribution (BSD). Bazowy system operacyjny został opracowany przez firmę Steve Jobs założoną podczas nieobecności Apple, NeXTSTEP, którą Apple nabył w 1997 roku.

1627398954 625 Czy kiedykolwiek zastanawiales sie jak nazwano Twoj system operacyjny


Każda podrzędna wersja OS X (10.1, 10.2 itd.) ma również powiązaną nazwę wielkiego kota. Chociaż istnieją spekulacje na temat tego, skąd Apple wpadł na pomysł tych nazw, całkiem dużym zbiegiem okoliczności jest to, że system operacyjny podzieliłby nazwy z obecnymi przestarzałe klony Macintosha zbudowane przez Shaye jak również dość przekonujący argument dotyczący nazw OS X i niemieckich czołgów.

Linux

Sam Linux otrzymał swoją nazwę od Ari Lemmke, który zarządzał serwerem FTP, na który przesłano oryginalne jądro Linuksa. Linus Torvalds, twórca jądra Linuksa, chciał nazwać jądro Freax, ale zamiast tego Ari dał mu folder o nazwie „linux”, do którego miał wgrać swoje jądro. Nazwa Linuksa pochodzi od „Linus’ Minix”, czyli systemu operacyjnego, który Linus próbował sam sobie zastąpić.

Ubuntu

1627398954 18 Czy kiedykolwiek zastanawiales sie jak nazwano Twoj system operacyjny

Ubuntu (oo-BOON-too) pochodzi z Języki zulu i xhosa w Afryce z grubsza oznaczają „ludzkość wobec innych”.

Podobnie jak wiele dystrybucji Linuksa, wydania Ubuntu mają dwie nazwy dla każdego wydania, nazwę kodową rozwoju i nazwę wersji. Numeryczna nazwa wydania opiera się na roku i miesiącu wydania, np. wersja 10.04 została wydana w kwietniu 2010. Co dwa lata publikowana jest również wersja długoterminowego wsparcia (LTS), która nosi napis LTS, a także przyrostowe wydanie dla poprawek błędów. Obecna wersja wsparcia długoterminowego to Ubuntu 10.04.2 LTS.

Nazwy kodowe są oparte na alfabetycznym przyrostku przymiotnika i zwierzęcia tej samej litery. Nazewnictwo zwierząt pojawiło się na wczesnym etapie rozwoju i zwykle odzwierciedla stan obecnej dystrybucji Ubuntu, np. Warty Warthog był pierwszym wydawnictwem, które oznaczało brak dopracowania. Od czasu wydania Breeze Badger (5.10) ułożono je w porządku alfabetycznym.

Ubuntu ma również pochodne, które mają określony cel, lokalizację lub główną różnicę w systemie operacyjnym, który wymaga innej nazwy dystrybucji. Niektóre z oficjalnych pochodnych to Kubuntu, Xubuntu, Mythbuntu i Eubuntu. Wszystkie oficjalne pochodne mają ten sam schemat nazewnictwa co Ubuntu.

Istnieją również dostosowania Ubuntu, takie jak Mennica Linuksa, Linspire, oraz Ubuntulite które wszystkie mają własne nazwy kodowe i numerację wersji.

Debiana

1627398954 879 Czy kiedykolwiek zastanawiales sie jak nazwano Twoj system operacyjny

Debian otrzymał swoją nazwę od Iana Murdocka, twórcy dystrybucji Debiana. Nazwał dystrybucję imieniem swojej dziewczyny Debry Lynn, łącząc jej imię i jego imię w „Debian”.


Każde stabilne wydanie Debiana ma przypisany numer wersji (1.0, 2.0 itd.), ale ma również nazwę kodową opartą na postaci z filmu Toy Story z 1995 roku. Najnowsza wersja 6.0 nosi imię zabawkowych kosmitów „Squeeze”. Gałąź rozwojowa Debiana nosi na stałe nazwę „Sid” od niestabilnego emocjonalnie sąsiada z filmu.

Czerwony Kapelusz/Fedora/CentOS

1627398954 54 Czy kiedykolwiek zastanawiales sie jak nazwano Twoj system operacyjny

Red Hat Linux otrzymał swoją nazwę, ponieważ czerwone kapelusze były symbolem wolności i rewolucji zarówno w USA, jak i we Francji. Red Hat jest dostępny w kilku różnych wersjach, Red Hat Enterprise Linux (RHEL), Projekt Fedora i CentOS

Red Hat Enterprise Linux nie używa nazw kodowych, a zamiast tego używa numerów wersji podobnych do OS X.

Fedora wzięła swoją nazwę od logo Red Hat, w którym Shadowman, człowiek z logo, nosi czerwoną czapkę fedora. Fedora 1-6 była znana jako Fedora Core, podczas gdy późniejsze wersje usuwały słowo „core” z nazwy.

Fedora używa nazw kodowych, które są powiązane z poprzednim wydaniem. Każde wydanie wiąże się z pierwszą relacją „jest-a” do swojego poprzednika. Na przykład wersja 7 „Moonshine” to wytwórnia płytowa, taka jak wersja 6 „Zod”, ale jest to również film taki jak wersja 8 „Wilkołak”.

CentOS to wspierana przez społeczność wersja RHEL. Nazwa pochodzi od Community ENTerprise Operating System i jest jednym z najpopularniejszych systemów operacyjnych dla serwerów WWW. Numery wersji dla CentOS są zgodne z numeracją wersji RHEL i nie mają nazw kodowych.

Gentoo

1627398954 297 Czy kiedykolwiek zastanawiales sie jak nazwano Twoj system operacyjny

Gentoo otrzymało swoją nazwę od Daniela Robbinsa po zmianie nazwy jego dystrybucji Linuksa Enoch. Nazwa Gentoo została po raz pierwszy zmieniona, gdy Daniel i inni deweloperzy zaczęli używać kompilatora EGCS zamiast kompilatora GCC w celu zwiększenia funkcjonalności i szybkości. Gentoo zostało nazwane na cześć najszybszego pingwina pływającego, pingwina Gentoo.


Stylizowane logo „g” przypomina srebrną japońską Magatamę, którą często znajdowano w miejscach grobów jako ofiary składane bóstwom.

SuSE

1627398954 13 Czy kiedykolwiek zastanawiales sie jak nazwano Twoj system operacyjny

SuSE to niemiecka dystrybucja, która pierwotnie oznaczała „Software und System Entwicklung”, co w języku angielskim oznacza „Rozwój oprogramowania i systemu”. Od 1998 roku akronim nie jest już używany, a nazwa firmy to po prostu SUSE.

Pierwotne wydanie SuSE Linux było w wersji 4.2 zamiast 1.0 w odniesieniu do „Odpowiedzi na ostateczne pytanie dotyczące życia, wszechświata i wszystkiego” z Autostopem przez Galaktykę.

Maskotką SUSE jest Ukryty Kameleon o imieniu „Geeko” od słów „gekon” i „geek”.

SUSE jest teraz własnością firmy Novell, a darmowa dystrybucja Linuksa nosi nazwę openSUSE.

Czy ten post był pomocny?