Skip to content

Czy lepiej jest pobierać gry na Xbox i PlayStation, czy kupować je na płycie?

1 de sierpień de 2021
preview 8

Kupując grę na konsolę, masz dwie opcje: możesz ją kupić do pobrania w PlayStation Store lub Xbox Games Store w zależności od platformy lub jako fizyczny dysk od Amazon lub lokalnego sprzedawcy.

Obie opcje mają swoje plusy i minusy, więc zastanówmy się, która z nich jest dla Ciebie odpowiednia.

Pobieranie jest łatwiejsze… Tak długo, jak Twój Internet jest dobry

1627803314 907 Czy lepiej jest pobierac gry na Xbox i PlayStation czy

Jeśli masz szybkie połączenie, pobieranie gier ze sklepu internetowego jest o wiele prostsze niż pójście do sklepu lub zamówienie kopii z Amazon. Przy moim umiarkowanie szybkim połączeniu 10 Mbit/s pobranie gry o pojemności 40 GB zajmuje nieco mniej niż dziesięć godzin. Dla niektórych może to być w porządku, a dla innych za wolne. Po prostu zostawiam PlayStation, aby pobrać grę na noc; Wolałbym to zrobić, niż jeździć gdziekolwiek lub zajmować się dostawą Amazon. Jeśli jednak chcesz teraz zagrać w grę, może wolisz udać się do sklepu, wrócić do domu i zacząć grać.

Ponadto, jeśli masz limit wykorzystania danych, miej go na oku — ci, którzy są bliżej swoich limitów, mogą również chcieć kupować płyty.

Co więcej, w przypadku zupełnie nowych gier możesz zagrać wcześniej, jeśli je pobierzesz. Jeśli zamówisz grę w przedsprzedaży za pośrednictwem sklepu Xbox Games Store lub PlayStation Store, możesz ją wstępnie „wczytać” na kilka dni przed oficjalną premierą. Oznacza to, że gra jest pobierana i gotowa do pracy, gdy tylko nadejdzie północ w dniu premiery. Podczas gdy wszyscy, którzy szukają płyty, stoją w kolejce o północy, będziesz już odpoczywał na kanapie, grając w tę grę.

Pobrane gry są bezpieczniejsze od katastrofy

1627803314 212 Czy lepiej jest pobierac gry na Xbox i PlayStation czy

Płyty mogą zostać zadrapane, zgubione, pęknięte, skradzione i mogą zostać skradzione, a także wiele innych rzeczy, które brzmią jak lista katastrof nieobjętych ubezpieczeniem samochodowym. Są kruche i drogie. Jeśli zgubisz dysk, stracisz możliwość grania w tę grę. Aby to zrównoważyć, niektóre sklepy z grami oferują „ubezpieczenie dysku” za kilka dolarów, więc jeśli coś złego stanie się z twoją grą, wymienią ją bezpłatnie.


Jednak w przypadku pobierania Twoje gry są całkowicie bezpieczne, z ubezpieczeniem lub bez. Są powiązane z Twoim kontem PlayStation Network lub Xbox Live. Nie ma znaczenia, co stanie się z dyskiem twardym Twojej konsoli, zawsze możesz ponownie pobrać swoje gry.

Możesz sprzedawać, handlować i pożyczać płyty

1627803314 783 Czy lepiej jest pobierac gry na Xbox i PlayStation czy

Największą rzeczą, jaką wciąż mają fizyczne dyski, jest rynek używanych. Nie możesz sprzedawać, wymieniać ani pożyczać pobranych plików; jest twój na zawsze, czy ci się to podoba, czy nie.

Kiedy byłem młodszy, bardzo polegałem na grach z drugiej ręki. Kupowałem nowe gry, a kilka tygodni później, po ich ukończeniu, wymieniałem je na inną grę. Jasne, nigdy nie dostałem tyle, ile spłaciłem, ale różnica była mniejsza niż koszt wypożyczenia gry na trzy tygodnie. Jeśli nie było niczego nowego, co bym chciał, brałem z drugiej ręki kopię starszej gry, którą przegapiłem lub chciałem odtworzyć. Nawet teraz, za każdym razem, gdy jestem w sklepie z grami, nadal zaglądam do sekcji używanych.

Jeśli kupisz grę do pobrania, po prostu nie masz tych samych opcji. Nie możesz wymienić go kilka tygodni później i kupić nowej gry z przychodami lub kupić starą grę z drugiej ręki za kilka dolarów. Mimo, że regularnie odbywają się wyprzedaże w sklepach internetowych Sony i Microsoftu, ceny rzadko osiągają minima używanego rynku. Płacisz premię za pobranie.

Podobnie nie możesz pożyczać pobrań swoim znajomym. Istnieje kilka skomplikowanych obejścia problemu w Internecie, ale nic tak prostego, jak wręczenie znajomemu płyty. Dzięki grze fizycznej nadal masz przyjemność dzielić się grami z innymi ludźmi.

Osobiście pobieram prawie każdą kupioną grę. Brakuje mi okazji do gier z drugiej ręki i możliwości dzielenia się rzeczami z przyjaciółmi, ale pobieranie jest o wiele wygodniejsze niż fizyczne dyski. Dla większości ludzi prawdopodobnie zadziała to samo.


Jeśli jednak naprawdę lubisz okazje z drugiej ręki lub Twój internet nie jest wystarczająco szybki, aby szybko pobierać gry, lepszym wyborem mogą być dyski fizyczne. Wychodzą, ale nie są jeszcze nieistotne.

Kredyty obrazkowe: PhotoAtelier/Flickr iRyuta Ishimoto/Flickr.

Czy ten post był pomocny?