Skip to content

Czy mam czujnik przycinania lub aparat pełnoklatkowy?

3 de sierpień de 2021
canon

Aparaty cyfrowe wykorzystują czujnik, który przechwytuje światło, aby zrobić zdjęcie. Rozmiar czujnika wpływa na wygląd zdjęć, dlatego często zobaczysz fotografów i samouczki dotyczące czujnika przycinania i aparatów z czujnikiem pełnoklatkowym. Oto jak sprawdzić, który masz — i zrozumieć różnicę.

Pełna klatka a czujnik przycinania

Zanim pojawiły się aparaty cyfrowe, najpopularniejszym filmem do fotografii był format 35 mm. Ma wymiary 36 mm x 24 mm (1,4 cala x 0,94 cala).

Aparaty pełnoklatkowe wykorzystują matrycę cyfrową o rozmiarze zbliżonym do formatu filmu 35 mm. Było to wygodne przy przechodzeniu między filmem a technologią cyfrową, ponieważ utrzymywało rzeczy tak podobne, jak to tylko możliwe. Fotografowie mogliby używać tych samych obiektywów, a gdyby używali tych samych ustawień, zdjęcia wyglądałyby prawie tak samo.

Canon Eos film

Jednak matryce pełnoklatkowe są dość duże i drogie. Są znacznie większe niż to, co jest potrzebne do robienia dobrych zdjęć cyfrowych, więc większość aparatów konsumenckich używa mniejszej, tańszej, „przyciętej” matrycy. (Dla porównania, czujnik pełnoklatkowy jest około 30 razy większy od czujnika 1/2,55 cala w iPhonie 12.)

grafika przedstawiająca rozmiar APS C w porównaniu z pełną klatką

Do lustrzanki cyfrowe i aparatów bezlusterkowych, najpopularniejszym rozmiarem czujnika przycinania jest APS-C, czyli około 24 mm x 16 mm. Kolejny mniejszy rozmiar, używany w niektórych bezlusterkowcach i aparatach kompaktowych, to Mikro 4/3, czyli 17 mm x 13 mm.

Prawdopodobnie masz kamerę z czujnikiem upraw

Jeśli masz konsumencką lustrzankę cyfrową, taką jak Canon Rebel T8i, Nikon D3500 lub którykolwiek z ich poprzedników, masz aparat z czujnikiem kadrowania. Po prostu nie ma żadnych pełnoklatkowych aparatów klasy podstawowej.


Jeśli kupiłeś starszą, używaną lustrzankę cyfrową — zwłaszcza jeśli wygląda na profesjonalny aparat — może to być pełnoklatkowy. Niektóre z najpopularniejszych modeli ostatniej dekady to:

  • Canon 5D, 5D Mk II, 5D Mk III, 5D Mk IV, 6D i 6D Mk II.
  • Nikon D600, D610, D700, D750, D780, D800, D810 i D850.

Jeśli Twojego aparatu nie ma na liście, najprostszym sposobem na dokładne sprawdzenie jest sprawdzenie w Google jego marki i numeru modelu. O ile nie zaznaczono wprost, że to pełnoklatkowy, prawie na pewno korzysta z mniejszej matrycy.

Notatka: Istnieje niewielka szansa, że ​​matryca jest średniego lub dużego formatu, z których oba są większe niż 35 mm. Jeśli tak jest, masz na rękach bardzo drogi i poszukiwany zestaw!

Co to w ogóle ma znaczenie?

Kamery pełnoklatkowe i z matrycą przycinającą to trochę powrót do przeszłości. Technologia czujników zaszła tak daleko w smartfonach, że rozmiar czujnika nigdy nie był mniej istotny dla jakości robionych zdjęć. Nie oznacza to jednak, że rozmiar czujnika nie wpływa na rzeczy.

Najważniejszym, zwłaszcza jeśli czytasz samouczki fotograficzne, jest czynnik przycinania. Ze względu na sposób działania obiektywów mały czujnik uzyskuje większe powiększenie z tej samej ogniskowej obiektywu. Jeśli założysz obiektyw 50 mm zarówno na pełną klatkę, jak i aparat z czujnikiem przycięcia, uzyskasz inne pole widzenia.

To jest pełna klatka:

zdjęcie pełnoklatkowe 50mm

To (pozornie w powiększeniu) zdjęcie pochodzi z czujnika kadrowania:

czujnik przycinania zdjęcie 50 mm

Zależność między ogniskową obiektywu a pozorną lub ekwiwalentem ogniskowej pełnoklatkowej jest czynnikiem przycięcia. Zwykle wynosi od 1,5 do 1,6, więc obiektyw 50 mm w aparacie do przycinania jest odpowiednikiem obiektywu 80 mm w aparacie pełnoklatkowym.


Oto ujęcie z obiektywem 85 mm na aparacie pełnoklatkowym dla porównania:

zdjęcie pełnoklatkowe 85 mm

Przeczytaj nasze pełne wyjaśnienie współczynnika upraw, aby uzyskać więcej informacji.

Większe czujniki działają również lepiej w słabym świetle, chociaż w większości przypadków raczej nie zauważysz. Prawdziwe zalety aparatów pełnoklatkowych często polegają na tym, że są zbudowane jak czołgi dla profesjonalistów i mają więcej ręcznych elementów sterujących i opcji.

Czy potrzebuję aparatu pełnoklatkowego?

Większość ludzi tak naprawdę nie potrzebuje aparatu pełnoklatkowego. Jeśli dopiero zaczynasz fotografować, nie musisz aktualizować. Wszystko, co leży w pobliżu — a nawet smartfon — jest idealne do nauki.

Jeśli jednak jesteś na rynku aparatu fotograficznego, a budżet nie jest problemem, prawdopodobnie potrzebujesz pełnoklatkowego aparatu bezlusterkowego. Więcej na ten temat sprawdź moje porady dotyczące zakupu aparatu na naszej siostrzanej stronie ReviewGeek.

Czy ten post był pomocny?