Skip to content

Czy mogę kontrolować cykle ładowania mojego laptopa, aby przedłużyć żywotność baterii?

27 de lipiec de 2021
how do you manage charging cycles to extend a laptop batterys life 00

Jeśli chodzi o dbanie o baterie w naszych laptopach, czasami może to być trochę sztuczka, na przykład jak wysoki i niski powinien być poziom naładowania i rozładowania. Mając to na uwadze, dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser zawiera odpowiedź na pytanie zaniepokojonego czytelnika.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Pytanie

Czytnik SuperUser Aalok chce wiedzieć, jak zarządzać cyklami ładowania, aby przedłużyć żywotność baterii laptopa:

Mój laptop jest używany przez cały dzień do różnych prac. Zaczynam po śniadaniu i kontynuuję pracę do około 21:00, kiedy robię sobie przerwę na obiad, po czym pracuję jeszcze przez godzinę lub dwie. Podczas tych długich dni bateria mojego laptopa rozładowuje się co najmniej kilka razy.

To, co obecnie robię, to podłączam go, aby rozpocząć ładowanie, gdy bateria spadnie poniżej 25 procent i trzymam go podłączony, aż w pełni naładuje się do 100 procent. Zwykle powtarza się to trzy razy dziennie.

Ostatnio jednak bardziej się tym niepokoiłem i za każdym razem, gdy podłączam go do ładowania, martwię się, że faktycznie powoduje szkody, a nie pomagam zachować (przedłużyć) żywotność baterii (biorąc pod uwagę, że ciągle siedzę obok źródła zasilania , ale spraw, aby bateria działała ciężko przez cały dzień).

Czy jest jakiś sposób, aby zoptymalizować moje obecne „metody” ładowania, aby przedłużyć ogólną trwałość i żywotność baterii mojego laptopa?

Jak zarządzać cyklami ładowania, aby przedłużyć żywotność baterii laptopa?

Odpowiedź

Współtwórca SuperUser Ravexina ma dla nas odpowiedź:

Baterie mają skończoną żywotność i wiąże się z nią wiele różnych aspektów, jednak tym, o co się tutaj martwimy, jest cykl życia.

  • Żywotność cyklu to liczba pełnych cykli ładowania/rozładowania, które bateria jest w stanie obsłużyć, zanim jej pojemność spadnie poniżej 80 procent swojej pierwotnej pojemności.

Źródło: Jakie jest znaczenie „cyklu życia” baterii? [Electrical Engineering Stack Exchange]

Innymi słowy:

  • Ogólnie rzecz biorąc, liczba cykli dla akumulatora wskazuje, ile razy może on przejść proces całkowitego ładowania i rozładowania, aż do awarii lub utraty pojemności.

Źródło: Cykl ładowania [Wikipedia]

To, co robisz, to powtarzanie tego cyklu w kółko, zmniejszając w ten sposób żywotność baterii laptopa. Pamiętaj, aby nie dopuścić do wielokrotnego ładowania baterii laptopa do 100 procent jego pojemności lub całkowitego rozładowania do 0 procent. Najlepiej więc kontrolować proces ładowania.

W zależności od marki laptopa mogą być dostępne różne narzędzia. Na przykład, jeśli masz Lenovo ThinkPad, możesz użyć tlp łatwo zarządzać tym procesem. Posiada wiele ustawień konfiguracyjnych, które pozwalają kontrolować progi ładowania baterii. Na przykład:

1627362446 645 Czy moge kontrolowac cykle ladowania mojego laptopa aby przedluzyc zywotnosc

  • Ładowanie rozpoczyna się po podłączeniu do źródła zasilania, ale tylko wtedy, gdy pozostała pojemność spadnie poniżej wartości START_CHARGE_THRESH (próg uruchomienia). Ładowanie zatrzymuje się po osiągnięciu wartości STOP_CHARGE_THRESH (próg zatrzymania). Jeśli jednak po podłączeniu zasilacza sieciowego bieżący poziom naładowania jest wyższy od progu początkowego, ładowanie nie nastąpi.

Źródło: Progi ładowania baterii ThinkPad [LinRunner]

Dzięki temu możesz mieć laptopa podłączonego przez cały czas, jednocześnie kontrolując proces ładowania. Gdzieś pomiędzy 60-65 procent, gdy masz podłączony laptop, jest bezpiecznym zakresem.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?