Skip to content

Czy mogę używać dwóch typów pamięci RAM DDR3 na tej samej płycie głównej?

22 de lipiec de 2021
can i use two types of ddr3 ram with the same motherboard 00

Możliwość uaktualnienia sprzętu komputera to zawsze dobra rzecz, ale czy możesz używać dwóch typów pamięci RAM DDR3 na tej samej płycie głównej, jeśli masz ograniczone zasoby? Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser zawiera odpowiedzi na ciekawe pytanie czytelnika.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Daniel Dionne (Flickr).

Pytanie

Czytnik SuperUser Seva chce wiedzieć, czy możliwe jest użycie dwóch typów pamięci RAM DDR3 na tej samej płycie głównej:

Obecnie mam pendrive RAM DDR3 (1333 MHz, 4 GB) w jednym ze slotów na mojej płycie głównej (Asus H61M). Czy mogę użyć pendrive’a pamięci RAM DDR3 (1600 MHz, 4 GB) w drugim gnieździe? Chodzi mi o to, czy mogę używać obu, aby mieć 8 GB lub RAM?

Instrukcja obsługi płyty głównej mówi, co następuje:

  • Płyta główna obsługuje pamięć DDR3 z szybkością transferu danych DDR3 2200(OC)/2133(OC)/2000(OC)/1866(OC)/1600/1333/1066 MHz, aby sprostać wyższym wymaganiom przepustowości najnowszej grafiki 3D, aplikacje multimedialne i internetowe. Dwukanałowa architektura DDR3 zwiększa przepustowość pamięci systemowej, aby zwiększyć wydajność systemu.

Jeśli tak, czy możesz podać link wyjaśniający to, proszę?

Czy na tej samej płycie głównej można używać dwóch typów pamięci RAM DDR3?

Odpowiedź

Współtwórcy SuperUser Ramhound i Alex Atkinson mają dla nas odpowiedź. Po pierwsze, Ramhound:

  • Obecnie mam pendrive RAM DDR3 (1333 MHz, 4 GB) w jednym ze slotów na mojej płycie głównej (Asus H61M). Czy mogę użyć pendrive’a pamięci RAM DDR3 (1600 MHz, 4 GB) w drugim gnieździe?

Tak. Szybsza pamięć powinna automatycznie się taktować do 1333 MHz. Upewnij się, że korzystasz z najnowszego oprogramowania układowego, aby uniknąć problemów z wyprzedzeniem.

Płyta główna, a zakładam, że twój procesor obsługuje obie prędkości. Teoretycznie możesz przepracować wolniejszą pamięć, chociaż może to nie być warte twojego czasu, ponieważ obniżenie taktowania do 267 MHz nie spowoduje żadnych różnic w wydajności.

Następnie odpowiedź od Alexa Atkinsona:

Tak. Dopóki oba moduły są obsługiwane przez płytę główną, szybszy kij pamięci RAM zostanie taktowany, aby dopasować się do wolniejszego. Ciesz się 8 GB pamięci RAM.

Ponadto nie musisz się zbytnio martwić o uszkodzenie płyty głównej, o ile typy pamięci pasują do gniazd. W najgorszym przypadku nie powiedzie się POST. Użyj Google, aby wyszukać „Autotest po włączeniu zasilaniawięcej.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?