Skip to content

Czy mój router internetowy może się zużyć?

9 de lipiec de 2021
2012 10 02 140224

Dzień po dniu Twój skromny i ciężko pracujący router utrzymuje razem Twoją sieć domową i łączy ją z większym Internetem. Czy da się zapracować na śmierć?

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Pytanie

Po tym, jak miał więcej niż sprawiedliwy udział w problemach z routerem domowym, czytnik SuperUser JQAn zadał społeczności następujące pytanie:

W ciągu ostatnich tygodni miałem problemy z połączeniem internetowym (sporadyczne rozłączenia, powolne transfery itp.), a mój dostawca ciągle mi mówi, że problem nie jest z góry.

Mam modem kablowy z routerem Wi-Fi (ten router nie został przez nich dostarczony).

Router jest dość stary (DIR-300), więc zaczynam się zastanawiać, czy to może być problem i czy powinienem go wymienić.

Czy to możliwe, że to jest przyczyną? Czy mogą stać się tak przestarzałe, że powodują sporadyczne przerwy w świadczeniu usług?

Jeśli zresetuję modem i router, działają dobrze przez kilka godzin, ale po chwili problemy zaczynają się ponownie.

Czy możesz zużyć router jak stary samochód? Przyjrzyjmy się odpowiedzi społeczności.

Odpowiedzi

1625851946 63 Czy moj router internetowy moze sie zuzyc

Współtwórca SuperUser John rozważa tę sprawę i oferuje wgląd w rozwiązywanie problemów:

Tak.

Ogólnie rzecz biorąc, routery mogą i zawodzą. Główną przyczyną awarii sprzętu klasy konsumenckiej jest stres cieplny. Większość sprzętu klasy konsumenckiej jest zbyt gorąca i ma odpowiednio słabą cyrkulację powietrza w porównaniu z potrzebami wentylacji.

Długotrwałe wystawienie na działanie ciepła powoduje degradację/awarię różnych elementów i objawia się jako „sporadyczne” problemy. Ogólnie rzecz biorąc, sprzęt klasy konsumenckiej nie jest tak solidnie wykonany, jak sprzęt komercyjny lub korporacyjny. Ale wszystkie fizyczne urządzenia podlegają fizycznym skutkom.

Często zdarza się, że urządzenia klasy konsumenckiej ulegają awarii w ciągu kilku lat z powodu problemów z wysoką temperaturą lub wibracjami. Szczególnie narażone na awarie są routery przyklejone do okien (och! słońce!), umieszczone na podłodze (kurz!) lub wbite w regał (brak przepływu powietrza). Porównaj to z urządzeniami klasy komercyjnej, które często działają jeszcze przez 10 lub więcej lat po pierwszym wdrożeniu.

Większość modemów kablowych ma port Ethernet lub funkcję Wi-Fi. Aby wyizolować przyczynę problemów z siecią, należy rozważyć ominięcie routera i podłączenie komputera/laptopa bezpośrednio do modemu kablowego, aby sprawdzić, czy występują te same problemy.

Oczywiście ominięcie routera oznacza ominięcie jego zapory i możliwości NAT, więc należy podjąć odpowiednie środki ostrożności na swoim komputerze.


Współautor Climenole wskazuje, że najprawdopodobniej przyczyną jest upał:

(prawdopodobnie) dobry przykład drugiej zasady termodynamiki:

„Każda transformacja układu termodynamicznego jest przeprowadzana ze wzrostem entropii, w tym ogólnej entropii układu i środowiska zewnętrznego”.

Napisałeś:

Jeśli zresetuję modem i router, działają dobrze przez kilka godzin, ale po chwili problemy zaczynają się ponownie.

Może to być problem z przegrzaniem lub przegrzanie jest objawem…

Najłatwiejszym sposobem sprawdzenia, czy router nie działa lub znajduje się w pobliżu tego nieuniknionego stanu, możesz spróbować z innym tymczasowym (na przykład od znajomego). Jeśli to rozwiązało problemy z połączeniem internetowym, masz odpowiedź.

Chociaż w Instructables nie brakuje poradników, które pomogą Ci przejść przez dodanie radiatora/wentylatora do routera, chyba że jesteś w nastroju do samodzielnego rozwiązania, które może ostatecznie nie rozwiązać Twojego problemu, często łatwiej jest po prostu kupić nowy router.

Aby uzyskać więcej informacji o routerach z archiwów How-To Geek, koniecznie sprawdź:

  • HTG wyjaśnia: Zrozumienie routerów, przełączników i sprzętu sieciowego
  • Zmień swój domowy router w super-zasilany router z DD-WRT
  • Zwiększ wydajność sieci, instalując pomidora na routerze
  • Najlepsze artykuły Wi-Fi dotyczące zabezpieczania sieci i optymalizacji routera

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełne wątki dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?