Skip to content

Czy możesz bezstratnie zwiększyć głośność plików MP3?

24 de lipiec de 2021
can you losslessly increase the volume of mp3 files 00

Niewiele jest rzeczy tak frustrujących, jak słuchanie ulubionej muzyki i nagle odtwarzanie jednego lub więcej utworów przy niższej głośności. Czy istnieje prosty sposób na rozwiązanie problemu z głośnością bez poświęcania jakości? Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser pomaga sfrustrowanemu czytelnikowi rozwiązać jego problemy z głośnością.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn z pytaniami i odpowiedziami.

Pytanie

Czytnik SuperUser user602675 chce wiedzieć, czy można bezstratnie zwiększyć głośność plików mp3:

Chcę zwiększyć głośność niektórych posiadanych przeze mnie plików mp3. Czy są jakieś sposoby na zrobienie tego w sposób bezstratny bez ponownego kompresowania plików mp3, a tym samym obniżania ich jakości?

Czy można bezstratnie zwiększyć głośność plików mp3?

Odpowiedź

Współtwórca SuperUser Mokubai ma dla nas odpowiedź:

Tak, możesz to zrobić. Technika ta jest używana przez wiele programów, a poziomy są obliczane przez algorytm zwany ReplayGain. Poziom głośności plików MP3 można regulować bezstratnie, podobnie jak obraz JPEG można bezstratnie obracać. Istnieją dwie metody:

  1. Oblicz poziom głośności pliku i dodaj nowy tag, pozwalając kompatybilnym programom regulować głośność w locie.
  2. Oblicz poziom głośności i dostosuj poziom mnożnika w danych mp3.

Z HydrogenAudio (Realizacje):

1627121438 211 Czy mozesz bezstratnie zwiekszyc glosnosc plikow MP3

Druga metoda zmienia plik, ale ponieważ dane bazowe nie są modyfikowane, nie traci na jakości, dlatego korektę można przeprowadzić bezstratnie. Generalnie nie jest to zalecane w przypadku głównej kolekcji, ponieważ modyfikuje pliki z ich oryginalnego stanu, ale może być bardzo przydatne w przypadku przenośnych odtwarzaczy multimedialnych.

Program o nazwie Wzmocnienie MP3 może wykonać drugą opcję i odwracalnie dostosować głośność plików mp3. Absolutnie nie wykonuje ponownego kodowania i po prostu dostosowuje wartości wielkości w samym pliku mp3, aby zmienić głośność.

Z HydrogenAudio (PowtórkaZysk):

1627121438 629 Czy mozesz bezstratnie zwiekszyc glosnosc plikow MP3

Ze względu na sposób kodowania plików mp3 regulacja jest ograniczona do 1,5 dB, co zwykle wystarcza, aby zbliżyć się do siebie. Foobar2000 zawiera również tę funkcjonalność i może zastosować zmiany do plików.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Źródło obrazu: uzi978 (flickr)

Czy ten post był pomocny?