Skip to content

Czy możesz kontrolować określone uprawnienia na Androidzie?

28 de lipiec de 2021
IMG 0227

Jeśli chodzi o podstawową kwestię prywatności, to, jakie uprawnienia mają aplikacje w telefonie, jest dość ważne. Nowsze wersje Androida (6.x i nowsze) pozwalają kontrolować, do czego mają dostęp Twoje aplikacje. Oto jak to działa.

W dawnych czasach – mówimy o Androidzie Lollipop (5.x) i poniżej tutaj – w zasadzie miałeś dwie możliwości, jeśli chodzi o uprawnienia Androida: zaakceptuj wszystkie uprawnienia, o które prosiła aplikacja, lub nie używaj aplikacji. To było takie proste. Niezależnie od tego, czy istniał dobry powód, dla którego aplikacja wymagała dostępu do określonego uprawnienia, nie było to coś, nad czym miałeś większą kontrolę.

Ale począwszy od Androida Marshmallow (6.x), to się zmieniło. Google wdrożyło sposób kontrolowania uprawnień dla poszczególnych aplikacji. Oznacza to, że jeśli zobaczysz coś, z czym nie czujesz się w pełni komfortowo – na przykład aplikacja pogodowa, która chce uzyskać dostęp do rejestru połączeń – możesz po prostu odmówić tego konkretnego uprawnienia i kontynuować korzystanie z aplikacji.

Jak kontrolować uprawnienia w systemie Android

Istnieją dwa sposoby kontrolowania uprawnień w systemie Android. Możesz wyświetlić listę uprawnień, a następnie wyświetlić wszystkie aplikacje, którym przyznano to uprawnienie. Możesz też wyświetlić wszystkie uprawnienia przyznane określonej aplikacji.

Jak wyświetlić wszystkie aplikacje z określonymi uprawnieniami

Rozwiń obszar powiadomień, a następnie dotknij koła zębatego Ustawienia. W menu Ustawienia dotknij ustawienia „Aplikacje i powiadomienia”.

Czy mozesz kontrolowac okreslone uprawnienia na Androidzie1627455175 7 Czy mozesz kontrolowac okreslone uprawnienia na Androidzie


Jeśli Twój telefon działa na Androidzie Nougat (7.x) lub Marshmallow (6.x), stuknij ikonę koła zębatego w prawym górnym rogu, a następnie wybierz opcję „Uprawnienia aplikacji”.

1627455175 258 Czy mozesz kontrolowac okreslone uprawnienia na Androidzie1627455175 886 Czy mozesz kontrolowac okreslone uprawnienia na Androidzie

Jeśli na Twoim telefonie działa Oreo (8.x) lub nowszy, wybierz opcję „Zaawansowane”, a następnie wybierz ustawienie „Uprawnienia aplikacji”.

1627455175 324 Czy mozesz kontrolowac okreslone uprawnienia na Androidzie1627455175 165 Czy mozesz kontrolowac okreslone uprawnienia na Androidzie

Na stronie Uprawnienia aplikacji możesz przewinąć całą listę uprawnień i zobaczyć, ile aplikacji ma dostęp do każdego typu uprawnień. Stuknij dowolny typ uprawnień (np. Kalendarz), aby wyświetlić aplikacje, którym przyznano uprawnienia. Jeśli zobaczysz coś podejrzanego, po prostu dotknij suwaka, aby odmówić zezwolenia dla tej konkretnej aplikacji.

1627455175 872 Czy mozesz kontrolowac okreslone uprawnienia na Androidzie1627455176 333 Czy mozesz kontrolowac okreslone uprawnienia na Androidzie

Jak wyświetlić wszystkie uprawnienia przyznane określonej aplikacji?

Jeśli martwisz się o jedną konkretną aplikację, możesz sprawdzić jej pełną listę uprawnień zamiast przeszukiwać całą listę uprawnień.

Rozwiń obszar powiadomień, a następnie stuknij ikonę koła zębatego. W menu Ustawienia dotknij pozycji „Aplikacje i powiadomienia”.

1627455176 174 Czy mozesz kontrolowac okreslone uprawnienia na Androidzie1627455176 474 Czy mozesz kontrolowac okreslone uprawnienia na Androidzie

Jeśli na Twoim telefonie działa Nougat (7.x) lub Marshmallow (6.x), po prostu otrzymasz pełną listę wszystkich swoich aplikacji bezpośrednio na tej stronie. W Oreo (8.x) musisz kliknąć „Zobacz wszystko XX Aplikacje”, aby zobaczyć listę.


Następnie po prostu dotknij aplikacji, dla której chcesz zobaczyć uprawnienia.

1627455176 990 Czy mozesz kontrolowac okreslone uprawnienia na Androidzie

Na stronie Informacje o aplikacji dotknij opcji „Uprawnienia”. Strona Uprawnienia aplikacji pokazuje wszystkie uprawnienia przyznane aplikacji. Aby odmówić uprawnienia, po prostu przesuń przełącznik do pozycji wyłączonej.

1627455176 656 Czy mozesz kontrolowac okreslone uprawnienia na Androidzie1627455176 301 Czy mozesz kontrolowac okreslone uprawnienia na Androidzie

Co się dzieje, gdy odmawia się uprawnień?

To dobre pytanie i niestety odpowiedź nie jest prosta. Może nic się nie stanie. Może wszystko zepsuje. Wszystko zależy od aplikacji, uprawnień i tego, do czego potrzebny jest dostęp.

Na przykład, jeśli pobierzesz aplikację aparatu, a następnie odmówisz dostępu do aparatu, aplikacja nie będzie działać bardzo dobrze — lub w ogóle.

Ale jeśli odmówisz tej samej aplikacji dostępu, powiedzmy, do swojego kalendarza, prawdopodobnie nie będzie to tak wielka sprawa. Lokalizacja to kolejny dobry przykład, szczególnie w przypadku aplikacji aparatu — odmowa tego konkretnego uprawnienia niekoniecznie spowoduje uszkodzenie aplikacji, ale uniemożliwi aplikacji geotagowanie zdjęć. To może, ale nie musi być coś, czego chcesz.

Więc najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to po prostu spróbować. Wyłącz uprawnienia i zobacz, co się stanie. Istnieje szansa, że ​​będziesz mógł dalej korzystać z aplikacji bez żadnych problemów. Ale jeśli zauważysz, że niektóre rzeczy nie działają, będziesz wiedział dlaczego.

Czy ten post był pomocny?