Skip to content

Czy możesz zmusić system Windows do wyświetlania w skali szarości?

28 de lipiec de 2021
canyouforcewindowstodisplayingrayscale00

Warunki medyczne czasami wymagają od nas dostosowania systemu Windows w celu dostosowania do konkretnego fizycznego ograniczenia lub potrzeby. Mając to na uwadze, dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser dotyczy opcji dostępnych dla monochromatycznych potrzeb czytelnika.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Pytanie

Czytnik SuperUser Liam William chce wiedzieć, czy istnieje sposób na zmuszenie systemu Windows do wyświetlania w skali szarości:

Czy istnieje sposób na wymuszenie wyświetlania w systemie Windows w trybie monochromatycznym (znanym również jako skala szarości)? Pracuję z uczniem, który ma ADHD (a sam mam ADHD w stopniu umiarkowanym). Kolory są zbyt duże, aby uczeń mógł sobie z nimi poradzić.

Czy istnieje sposób na zmuszenie systemu Windows do wyświetlania w skali szarości (lub czegoś bardzo zbliżonego do skali szarości)?

Odpowiedź

Współtwórcy SuperUser, Aboba i Enmos Proje, mają dla nas odpowiedź. Po pierwsze, Aboba:

Zależy to od karty graficznej, ale jeśli możesz znaleźć właściwości dopasowywania kolorów, zwykle możesz zmniejszyć nasycenie. W zależności od tego, jak daleko zajdziesz, otrzymasz czarno-białe.

Następnie odpowiedź od Enmos Project:

Możesz poszukać czegoś w rodzaju czarno-białego motywu, aby zmienić każdy aspekt GUI lub wypróbować niektóre z tych zaleceń firmy Microsoft (działają również w systemie Windows 8): Spraw, aby komputer był łatwiejszy do zobaczenia (zoptymalizuj wyświetlanie wizualne)

Uwaga: poniższa sekcja została zacytowana przez Enmos Proje z artykułu pomocy Microsoft, do którego link znajduje się powyżej.

Jeśli od czasu do czasu masz problemy z wyświetlaniem elementów na ekranie, możesz dostosować ustawienia, aby tekst i obrazy na ekranie wydawały się większe, poprawić kontrast między elementami na ekranie i słyszeć czytany na głos tekst.

Wiele z tych ustawień można dostosować na Spraw, aby komputer był łatwiejszy do zobaczenia strona w Centrum łatwości dostępu. Aby uzyskać informacje o innych ustawieniach, zobacz Uzyskanie najlepszego obrazu na monitorze.

1. Otworzyć Spraw, aby komputer był łatwiejszy do zobaczenia stronę, klikając Przycisk Start, klikając Panel sterowania, klikając Łatwość dostępu, klikając Centrum łatwości dostępu, a następnie klikając Spraw, aby komputer był łatwiejszy do zobaczenia.

2. Wybierz opcje, których chcesz użyć:

 • Wybierz motyw o wysokim kontraście. Ta opcja umożliwia ustawienie schematu kolorów o wysokim kontraście, który zwiększa kontrast kolorów niektórych tekstów i obrazów na ekranie komputera, czyniąc te elementy bardziej wyraźnymi i łatwiejszymi do zidentyfikowania.
 • Włącz lub wyłącz wysoki kontrast po naciśnięciu klawiszy Lewy Alt+Lewy Shift+Print Screen. Ta opcja umożliwia włączanie i wyłączanie motywu o wysokim kontraście, naciskając klawisze Lewy Alt+Lewy Shift+Drukuj ekran.
 • Włącz Narratora. Ta opcja powoduje, że Narrator jest uruchamiany po zalogowaniu się do komputera. Narrator odczytuje na głos tekst na ekranie i opisuje niektóre zdarzenia (takie jak pojawiające się komunikaty o błędach), które mają miejsce podczas korzystania z komputera. Aby uzyskać więcej informacji na temat korzystania z Narratora, zobacz Odsłuchaj tekst czytany na głos za pomocą Narratora.
 • Włącz opis audio. Ta opcja umożliwia uruchamianie opisów audio podczas logowania do komputera. Opisy dźwiękowe opisują, co dzieje się w filmach.
 • Zmień rozmiar tekstu i ikon. Ta opcja umożliwia powiększenie tekstu i innych elementów na ekranie, aby były lepiej widoczne. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz Powiększ lub zmniejsz tekst na ekranie.
 • Włącz Lupę. Ta opcja powoduje, że Lupa będzie uruchamiana po zalogowaniu się do komputera. Lupa powiększa część ekranu, na którą wskazuje mysz i może być szczególnie przydatna do oglądania obiektów, które są trudne do zobaczenia. Aby uzyskać więcej informacji na temat korzystania z programu Lupa, zobacz Powiększanie elementów na ekranie (Lupa).
 • Dostosuj kolor i przezroczystość obramowań okien. Ta opcja pozwala zmienić wygląd obramowań okien, aby były lepiej widoczne.
 • Dostosuj efekty wyświetlania. Ta opcja pozwala dostosować sposób wyświetlania niektórych elementów na pulpicie.
 • Pogrub prostokąt ostrości. Ta opcja powoduje pogrubienie prostokąta wokół aktualnie zaznaczonego elementu w oknach dialogowych, co ułatwia jego zauważenie.
 • Ustaw grubość migającego kursora. Ta opcja umożliwia pogrubienie i zwiększenie widoczności migającego kursora w oknach dialogowych i programach.
 • Wyłącz wszystkie niepotrzebne animacje. Ta opcja wyłącza efekty animacji, takie jak efekty zanikania, podczas zamykania okien i innych elementów.
 • Usuń obrazy tła. Ta opcja wyłącza wszystkie nieistotne, nakładające się treści i obrazy tła, aby ekran był bardziej czytelny.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?