Skip to content

Czy możesz zwiększyć niezawodność dysku twardego, wykorzystując mniej jego całkowitej pojemności?

24 de lipiec de 2021
img 51f80b01773bc

Twój komputer ma ogromny dysk twardy, którego znacznie nie używasz. Czy zmniejszenie rozmiaru partycji podstawowej faktycznie wydłuży żywotność dysku?

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn z pytaniami i odpowiedziami.

Pytanie

Czytnik SuperUser Chazjn jest ciekawy, czy niedostateczne wykorzystanie miejsca na dysku faktycznie zwiększy żywotność dysku:

Mam używany dysk twardy SATA 3 TB, który zamierzam użyć jako zamiennik w pudełku Win 7.

Nie potrzebuję całej tej pojemności, więc pomyślałem, że jeśli sformatuję ją do 1 TB, zwiększę niezawodność. Moje myślenie za tym opiera się na następujących myślach:

  • Pomiędzy każdym sektorem/ścieżką byłaby większa fizyczna „przestrzeń oddechowa”.
  • Po znalezieniu uszkodzonych sektorów dostępna jest większa pula nieprzydzielonych sektorów do wykorzystania.

Czy moje założenia są prawdziwe?

Jeśli moje założenia nie są prawdziwe, to co dzieje się z całą niewykorzystaną przestrzenią? Czy dysk twardy nadal formatuje się do tych samych wymiarów fizycznych; w ten sposób mój dysk o pojemności 1 TB nadal ściskałby sektory na talerzu, jakby był sformatowany do 3 TB.

Wielkie dzięki!

Więc jaka jest historia? Czy jego teoria o wykorzystaniu mniejszej ilości dysku jest aktualna?

Odpowiedź

Współtwórca SuperUser Mokubai wkracza i obala teorię:

Twoje założenia są błędne.

Napęd manaprawionyfizyczny format składający się z fizycznych sektorów, w twoim przypadku łącznie 3 TB. Formatując dysk, skutecznie usuwasz dane w tych sektorach, ale nie zmieniasz ich ani nie zmieniasz ich fizycznego rozmiaru lub układu w żaden sposób. Formatując przy mniejszej pojemności, po prostu marnowałbyś dodatkową przestrzeń, która by istniała, ale po prostu nie byłaby używana docokolwiek.

Formatowanie nie zmienia rozmiaru sektora fizycznego ani odstępu między ścieżkami.

Jeśli chodzi o nieprzydzielone sektory, uważam, że dyski mają ustaloną liczbę zarezerwowanych sektorów do ponownej alokacji, a dysk nie ma możliwości określenia, czy sektory są używane przez system operacyjny. Dyski SSD mają funkcję zwaną „przycinaniem”, która może powiedzieć dyskowi, że sektory są jasne do wyczyszczenia, ale jest to coś nieco innego, wirujące talerze nie mają żadnej podobnej funkcji. Sektory niesformatowane nie będą używane do złej realokacji sektorów.

Formatując dysk o pojemności 3 TB jako 1 TB, po prostu uniemożliwiasz sobie wykorzystanie 2 TB miejsca, a tym samym marnowanie 2/3 tego, co wydałeś na dysk. Twoja partycja 1 TB znajdowałaby się przed 2 TB pustej przestrzeni.


Chociaż formatowanie/partycjonowanie nie przedłuży żywotności dysku, nadal możesz wykorzystać partycjonowanie na swoją korzyść, tworząc partycję dla systemu operacyjnego/aplikacji i inną dla swoich danych. W przypadku problemów z systemem operacyjnym lub całkowitej ponownej instalacji systemu operacyjnego Twoje dane są bezpiecznie przechowywane w oddzielnym obszarze dysku.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange?Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?