Skip to content

Czy można bezpiecznie dojeżdżać do pracy z włączonym i uruchomionym laptopem?

27 de lipiec de 2021
isitsafetocommutewithalaptoppoweredupandrunning00

Dla wielu z nas nasze życie może być czasami dość gorączkowe i zajęte, więc pokusa, aby zrobić jak najwięcej w podróży, jest bardzo pociągająca. Ale czy to naprawdę dobry pomysł, aby nasze laptopy były zasilane i działały w plecaku lub torbie, gdy dojeżdżamy między lokalizacjami, czy jest to zaproszenie do kłopotów?

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Kate T.

Pytanie

Czytnik SuperUser Agnel Kurian chce wiedzieć, czy można bezpiecznie dojeżdżać z włączonym i uruchomionym laptopem:

Jak bezpieczne jest pozostawienie laptopa z uruchomioną kompilacją lub innym czasochłonnym zadaniem podczas podróży? Podróżuję głównie na jednośladach, z laptopem w plecaku, przypiętym pionowo do pleców (lewa krawędź w kierunku Ziemi, prawa krawędź w stronę nieba lub odwrotnie).

Słyszałem, że uszkodzenie może wystąpić, jeśli wirujący talerz dysku twardego zetknie się z głowicą dysku, ale czy to tylko problem ze znacznie starszymi dyskami twardymi? Mój laptop został zakupiony w 2010 roku.

Znalazłem dwa związane z pytania, ale szczególnie martwię się, czy laptop jest bezpieczny, czy nie, gdy jest ustawiony w pionie.

Czy dana osoba może mieć włączony i działający laptop bez ryzyka podczas dojazdów, czy też ten problem czeka na wystąpienie?

Odpowiedź

Współtwórca SuperUser LMSingh ma dla nas odpowiedź:

Specyficzne dla pierwotnego pytania o ustawienie laptopa w pionie:

Historycznie uważano, że orientacja dysku twardego jest ważna.

Widząc, że niektóre wersje iPody mają napęd odwracając się cały czas, można by pomyśleć, że zmiana orientacji dysku twardego nie będzie miała znaczenia.

Jednak w oparciu o osobiste doświadczenia z dyskami do komputerów stacjonarnych, doświadczenia „w terenie” z wielu techników naprawy komputerów PC, które znałem przez lata, oraz inny uwagi przez użytkowników w różny fora, osobiście uważam, że zmiana orientacji dysku twardego podczas użytkowania może być prawdziwy problem.

W szczególności, wspólnym tematem, który słyszałem i którego doświadczyłem, jest to, że jeśli pierwotnie sformatowałeś dysk, gdy był poziomy, to użycie go w pionie było „rozważane”/”zgadywane”, aby było bardziej podatne na błędy odczytu/zapisu. Podobnie, jeśli pierwotnie sformatowałeś go, gdy był pionowy, byłoby problematyczne, gdy był używany w poziomie. Użyłem tej ciekawostki jako dodatkowego środka ostrożności podczas odzyskiwania starego dysku, który zaczął klikać. Jednak w przypadku dysków do laptopów może to nie mieć zastosowania, ponieważ producenci oczekują, że dysk będzie przenoszony o wiele częściej niż dyski do komputerów stacjonarnych. YMMV.

Przypuszczam, że dysk do laptopa był pierwotnie sformatowany w pozycji poziomej, więc ustawienie go w pionie, szczególnie podczas uruchamiania kompilacji z powodu dużej ilości odczytów/zapisów może być problemem, Jeśli powyższe dotyczy dysków do laptopów.

Głowice czytników dysków twardych nie są dokładnie równej długości dźwigniami po obu stronach punktu podparcia (obrotu). Innymi słowy, głowa jest wykonana jako dźwignia, przy czym jedna strona głowy jest długa i cienka, podczas gdy druga strona jest krótka i ciężka. Skromnie pokazane poniżej.

[][]=(o)————e

Zobacz dokładniejszy widok geometrii napędów tutaj. To może być ciekawe jak również świadomość, że struktura mechaniczna napędu rdzenia nie zmieniła się tak naprawdę od wielu dziesięcioleci.

Oczywiste jest, że konstrukcja ma taki sam ciężar po obu stronach dźwigni, aby zminimalizować energię mechaniczną zużywaną podczas uruchamiania i zatrzymywania ruchu. Dzieją się tutaj dwie rzeczy:

  1. Podczas obracania głowy na innej osi niż jej oś obrotu, na głowę działają siły żyroskopowe, a co za tym idzie naprężenia mechaniczne podczas ruchu.
  2. Kiedy oś jest pionowa (tj. płaszczyzna ruchu głowy jest pozioma), wtedy oś nie jest naprężona, przesuwając ją na boki. Jednak gdy oś jest pozioma (tj. płaszczyzna ruchu głowy jest pionowa, czyli napęd jest w pionie), to ze względu na ciężar mechanizmu głowicy, oś będzie (ze względu na swój ciężar) wywierać nacisk na łożyska jest ustawiony w wyniku przyciągania grawitacyjnego. Bez względu na to, jak dokładna jest inżynieria, w łożyskach będzie pewien wymierny luz, który będzie miał znaczenie tylko w napędach pionowych. Myślę, że to wystarczy, aby głowica odczytała lekko przesuniętą powierzchnię dysku, w przeciwieństwie do sytuacji, gdy głowica/napęd jest w pozycji poziomej.

„Zgaduję”, że pozycja nr 1 (efekt żyroskopu) może być poważnym problemem na wielu osiach, zwłaszcza gdy laptop jest w plecaku i porusza się/podskakuje w górę iw dół oraz kołysze się w przód iw tył na plecach właściciela, gdy właściciel idzie . Ruch człowieka jest jednak znacznie wolniejszy w porównaniu z ruchem talerza napędowego lub czytnika, więc w rzeczywistości może być nieistotny. Pozycja nr 2 również może stanowić problem, choć mniej znaczący i znacznie bardziej automatycznie korygowany przy normalnej kalibracji, którą już robią nowoczesne dyski. W obu przypadkach nie poruszaj obracającym się dyskiem jak a pompon 🙂

RE: Nagrzewanie się. Inni wspominali już o akumulacji ciepła wewnątrz worka. Chcę powtórzyć z własnego doświadczenia, że ​​jest to OLBRZYMI wydanie. Wewnątrz torby bardzo szybko nagromadziło się nadmierne ciepło (oczywiście, ponieważ nie może uciec). Naprawdę radzę unikać wkładania działającego/nagrzewającego się laptopa do torby na dłużej niż 1-2 minuty. Na przykład wcisnąłem przycisk uśpienia, włożyłem pracującego laptopa do torby i spędziłem następne 1-2 minuty nagrzewając się, gdy szedł spać, a potem wybiegłem za drzwi. Jednak raz przełączenie laptopa w tryb uśpienia nie powiodło się z powodu pojawienia się okna dialogowego o błędzie i nie zdawałem sobie sprawy, że to się dzieje, a kilka minut później laptop się przegrzał, a ochrona procesora uruchomiła się, aby go zatrzymać. Maszyna była bezpieczna, ale moja praca była stracona. Jeśli naprawdę musisz trzymać go w torbie, sprawdź, czy jesteś w stanie uzyskać pionową ścieżkę powietrza z co najmniej jednym wlotem powietrza w torbie u dołu i co najmniej jednym wylotem powietrza u góry, ORAZ czy twój laptop ma otwory wentylacyjne, które wyrównują się tylko z punktami wlotu powietrza do torby NASTĘPNIE czy byłoby bezpiecznie zostawić go tam na dłużej niż 5 minut.

Uwaga specjalna: W oryginalnym poście SuperUser znajduje się dodatkowa lista linków referencyjnych z tą odpowiedzią.

Podczas gdy nowsze dyski twarde powinny dobrze siedzieć poziomo lub pionowo, dobrym pomysłem jest ostrożne korzystanie ze starszych dysków. Jeśli chodzi o posiadanie laptopa pod napięciem podczas noszenia go w plecaku lub torbie, zdecydowanie nie jest to dobry pomysł!

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?