Skip to content

Czy muszę skalibrować monitor do fotografii?

25 de lipiec de 2021
1627195019 preview 10

Spędź wystarczająco dużo czasu na stronach internetowych poświęconych fotografii, a prędzej czy później natkniesz się na artykuł, w którym dowiesz się, jak ważna jest kalibracja koloru wyświetlacza dla Twojej fotografii, ale tak naprawdę jest? Dowiedzmy Się.

Co to jest kalibracja kolorów?

Nie wszystkie monitory wyświetlają takie same kolory. Niektóre panele są „cieplejsze” (bardziej żółte) lub „chłodniejsze” (bardziej niebieskie). Na poniższym obrazku widać ciepły białawy kolor i chłodny białawy kolor; nie jest idealne, ale powinno dać ci wyobrażenie o różnicy. Gdyby wszystko było zabarwione którymś z tych kolorów, twoje oczy zinterpretowałyby to jako białe.

Czy musze skalibrowac monitor do fotografii

Aplikacje takie jak f.lux i funkcje takie jak Night Shift celowo podgrzewają wyświetlacz w nocy, ponieważ – przynajmniej teoretycznie – powinny zatrzymać ekrany w tak dużym stopniu wpływają na cykl snu.

Ciepły lub chłodny wyświetlacz zmienia sposób wyświetlania wszystkich kolorów na obrazie. Nieco przesadziłem efekt na poniższych obrazkach, aby był bardziej przejrzysty. Obraz po lewej jest cieplejszy niż ten po prawej, ale poza tym są identyczne. Chociaż każdy obraz wygląda dobrze indywidualnie, wyglądają dziwnie obok siebie.

1627195018 698 Czy musze skalibrowac monitor do fotografii

Tutaj pojawia się kalibracja kolorów. Kalibrując wartości bieli wyświetlacza – i inne rzeczy, takie jak jasność i nasycenie – do odpowiednich wartości neutralnych, zobaczysz poprawnie swoje obrazy. Oto jak powinien wyglądać powyższy obrazek.

1627195018 140 Czy musze skalibrowac monitor do fotografii

Kiedy kalibracja kolorów ma znaczenie

Są chwile, kiedy dokładny kolor ma znaczenie, ale generalnie ograniczają się one do zastosowań profesjonalnych. Na przykład bardzo dokładny kolor jest niezbędny, gdy:

  • Jesteś profesjonalnym fotografem produktów i musisz mieć pewność, że wszystko wygląda idealnie.
  • Pracujesz z innymi ludźmi i wszyscy musicie pracować w tej samej sytuacji kolorystycznej, na przykład podczas współpracy z projektantami.
  • Profesjonalnie drukujesz swoje obrazy.


Krótko mówiąc, jeśli jesteś profesjonalistą, któremu płaci się za fotografię lub pracujesz z innymi opłacanymi osobami, kalibracja kolorów jest koniecznością. Jeśli nie, czytaj dalej.

Kiedy kalibracja kolorów nie ma znaczenia

Kalibracja kolorów jest trochę kozłem ofiarnym. Jasne, jest to ważne dla pewnych rzeczy, ale to nie koniec wszystkiego. A jeśli robisz złe zdjęcia, kalibracja kolorów ich nie naprawi.

Kalibracja kolorów nie ma znaczenia, jeśli używasz taniego monitora lub telewizora jako ekranu. Prawie na pewno nie jest w stanie wyświetlić dokładnych kolorów, bez względu na to, ile wykonasz kalibracji. Jeśli nie wydajesz co najmniej kilkuset dolarów na dobry monitor IPS, kalibracja kolorów na niewiele się zda.

1627195018 187 Czy musze skalibrowac monitor do fotografii

Podobnie nie można dokładnie skalibrować większości ekranów laptopów. Istnieje kilka wysokiej klasy laptopów, w których może to zrobić różnicę; ludzie odnieśli pewne sukcesy poprawiając dokładność ekranów MacBooka Pro za pomocą kalibracji, ale nadal nie są one tak dokładne, jak dobre monitory stacjonarne, które są zaprojektowane tak, aby idealnie wyświetlać kolory. Jeśli edytujesz zdjęcia na laptopie i potrzebujesz skalibrowanego ekranu, potrzebujesz monitora zewnętrznego.

Kalibracja kolorów również nie ma znaczenia, chyba że spędzasz dużo czasu na edytowaniu zdjęć. Jeśli nie wykonujesz dużo pracy w Photoshopie lub Lightroomie, najlepszą kalibracją kolorów wyświetlacza jest pokazanie problemów, których nie naprawisz. Celem kalibracji wyświetlacza jest zapewnienie pewności podczas edycji.


Jeśli głównie udostępniasz swoje obrazy online lub wysyłasz je pocztą e-mail do znajomych i rodziny, musisz pamiętać, że prawdopodobnie nie używają oni skalibrowanych ekranów. Nawet jeśli twój ekran jest idealnie skalibrowany, rzeczy nadal będą wyglądać na nich. Może to być jeszcze bardziej błędne, ponieważ jeśli edytujesz swój obraz na Macu lub iPhonie i wysyłasz go do innych użytkowników Maca lub iPhone’a, prawdopodobnie wszystko będzie wyglądać podobnie.

Kalibracja kolorów jest przeznaczona dla profesjonalistów lub bardzo oddanych amatorów. Nie twierdzę, że w niektórych sytuacjach jest to nieistotne, ale generalnie kalibracja kolorów nie zrobi dużej różnicy dla większości fotografów. Nie ma sensu tracić czasu i pieniędzy na kalibrację wyświetlacza, którego nie można skalibrować.

Co musisz wiedzieć o kalibracji swoich monitorów

Jeśli zdecydowałeś, że dokonasz kalibracji wyświetlacza — a posiadasz sprzęt, który można skalibrować — musisz zaopatrzyć się w narzędzie innej firmy, takie jak X-Rite ColorMunki (170 dolarów). Te narzędzia automatycznie tworzą dokładny profil kolorów dla Twojej konfiguracji, dzięki czemu masz gwarancję dokładnych kolorów przez cały czas. . Możesz także szybko i łatwo ponownie skalibrować wyświetlacz lub skalibrować nowe wyświetlacze.

1627195018 378 Czy musze skalibrowac monitor do fotografii

Zarówno system Windows, jak i macOS mają wbudowane narzędzia umożliwiające kalibrację ekranu. Nawet nie myśl o ich użyciu. Pogorszysz sytuację. Zaufaj mi; Próbowałem ich. Narzędzia Windows i macOS nadają się do ulepszania ekranu, dzięki czemu wygląda on subiektywnie lepiej, gdy grasz w gry lub oglądasz filmy. I to jest miłe, jeśli masz wiele monitorów i chcesz, aby kolory lepiej pasowały między nimi. Ale te wbudowane narzędzia po prostu nie są wystarczająco dobre – a Twoje oczy nie są wystarczająco niezawodne – aby uzyskać wyświetlacz o dokładnych kolorach.

Jeśli poważnie podchodzisz do swojej fotografii i masz wyświetlacz, który możesz skalibrować, zrób to. Jednak dla większości ludzi kalibracja kolorów nie wpłynie znacząco na ich przepływ pracy.

Czy ten post był pomocny?